DOĞA VE ÇEVRE DOSTU STK’LARDAN SALDA GÖLÜ ZİYARETİ

DOĞA VE ÇEVRE DOSTU STK’LARDAN SALDA GÖLÜ ZİYARETİ

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

Çevre konusunda önemli faaliyetler gerçekleştiren Sualtı Araştırmaları Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Doğa Araştırmaları Derneği temsilcilerinden oluşan heyet, Salda Gölü çevresinde incelemede bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde İlimize ziyaret gerçekleştirdiler.

İlk olarak Burdur Valiliğine ziyaret gerçekleştiren STK Temsilcileri ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ümit Turan, Vali Hasan Şıldak ile görüşerek yürütülen çalışmalarla ilgili görüşlerini paylaştılar.

Valimiz ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, İlimizin ve Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nün korunarak gelecek nesillere aktarılması ve koruma kullanım dengesi içerisinde turizme kazandırılması noktasında Burdur Valiliği’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla koordinasyon içerisinde yürüttüğü çalışmaları Daire Başkanı Turan ve beraberinde yer alan STK temsilcileriyle paylaştı.

Salda Gölü ve çevresinin 2018 yılına kadar çok düzensiz ve doğal yapısını olumsuz yönde etkileyen müdahalelere maruz kalmış iken son bir yıllık dönemde alınan titiz önlemlerle Gölün ve çevresindeki doğal ortamın adeta kurtarıldığını ifade etti. Bundan sonra Göl çevresinde uygulanacak projeler ve alınan önlemle temel hedefin korunmasından asla taviz vermemek ve bu noktada, bilimsel çalışmalardan çıkan sonuçlardan yararlanmak olduğunu belirtti.

Vali Şıldak, konuya yaklaşımları, ilgi ve destekleri için kendilerine teşekkür etti.

STK Temsilcileri ve Daire Başkanı Turan nazik kabulü dolayısıyla Vali Şıldak’a teşekkür ederek, bir süre kendisiyle görüştükten sonra yerinde incelemede bulunmak üzere Salda Gölü’ne geçtiler.

Salda Gölü beyaz adalar bölümünde yaptıkları incelemeden sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Daire Başkanı Turan, Salda Gölü’nde yapılacak çalışmaların sivil toplum kuruluşlarından ayrı değil tamamen şeffaf ve saydam bir şekilde onlarla birlikte yapılacağını söyledi.

Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Turan açıklamasının devamında; “Bölgede yapılacak uygulamalarda kesinlikle bir betonlaşma olmayacak. Sadece sökülebilir, takılabilir yapılar ve halkın gerçek, acil ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmış bazı üniteler var. Bunlar lavabolar, su ihtiyacı, duş ihtiyacı gibi şeyler bölgede daha önce ulaşılamayan şeyleri. Bakanlığımız ve Valiliğimizle birlikte İl Müdürlüğümüzün de denetlemeleri ile Salda Gölü doğal halini tekrar kazanmış durumda” dedi.

Bölgenin florasına baktığınızda daha önce araçlarla girilen alanda şu anda araç kullanımı yok, sadece alana yaya olarak girilebiliyor. Kış ayı olmasına rağmen bölge yoğun ziyaretçi çekiyor. Bunun tek sebebi burada aldığımız tedbirler. İleriki aşamalarda biyolojik çeşitlilik, yönetim plânı çalışmalarında Üniversitelerin teknik desteği ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliği ile birlikte alınacak kararlar doğrultusunda uygulamalar yapılacak ve alınacak uygulama kararları ile herhangi bir yapılaşmaya, betonlaşmaya gidilmeyecek. Bakanlık olarak bunun sözünü veriyoruz. Bu bölge sadece günü birlik ziyaret için gelen vatandaşların kullanımına hizmet veren bir alan olacak. Halihazırda da zaten günü birlik kullanım dışında herhangi bir yapılaşma söz konusu değil.

Daha önce bölgede kaçak kullanım, araç trafiği, gelişi güzel çadır kurulumları ve katı atık kirliliği söz konusuydu. Bugün geldiğimiz noktada yapılan su analizlerinde bile Salda’nın su kalitesinde bir artış tespit edildi. İçme suyu kalitesi düzeyinde bir kaliteye sahibiz. Bu geçen yıllarda yapılan analizlere göre iyi bir sonuç. Bu da bizim iyi bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Bizlerle birlikte buraya gelen STK temsilcilerine teşekkür ediyorum.  Buranın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesinde büyük destekte bulunan Sayın Cumhurbaşkanımıza da ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem Salda Gölü’nün Türkiye’nin en önemli değerlerinden birisi olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti. “İletişim çağında yaşıyoruz. Alan tanındıkça çok daha fazla talep oluyor. Yazın çok kalabalık ziyaretçi vardı. Önümüzdeki yıllarda bu kalabalık daha da artacak. Alanın zarar görmemesi için, bu gördüğümüz güzellikleri çocuklarımızın torunlarımızın da yaşaması gerekiyor. Bizim görevimiz, sorumluluğumuz da bu. Alanın Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmesi önemli bir gelişme. Mutlaka burada da alanın zarar görmemesi için alan yönetim planının hem de ziyaretçi yönetiminin yapılması gerekiyor. Takipçisi olacağız. Bizden beklenen desteği, katkıyı sonuna kadar vermeye çalışacağız” dedi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem de yaptığı açıklamada; “Salda Gölü yalnız Türkiye için değil dünya için çok özel bir alan. Hem oluşum şekli hem etrafındaki bitki örtüsü, canlı yaşamı, buradaki sosyal hayatı ile bütün Türkiye’nin ilgisinin üzerinde olduğu bir göl. Burada doğayla insanların gölden beklentisini dengeli bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Bugüne kadar nasıl geldiyse bundan sonra da çocuklarımızın torunlarımızın Salda Gölü’nden aynı şekilde faydalanmasını sağlamamız lazım. Bundan sonra gölde izlenecek, alınacak kararların, yönetim plânının, hazırlanmalı, ziyaretçi yönetim plânı hazırlanmalı, bundan sonra alınacak kararlarla ilgili bütün süreçlerin katılımcı şeffaf olmalı. Yalnız burada bulunan STK’lar değil, özellikle yerel paydaşların da bu diyalog kapısından girerek görüş ve önerileri ile buna katkıda bulunmalı. Herşey daha iyi bir Salda Gölü için” diye konuştu.

Sualtı Araştırmaları Derneği’nden Özge Kır’da yaptığı açıklamada; “Umarım bu güzellik gelecek nesillere de kalacak. Bu güzelliğin korunması gerekiyor. Bakanlığımızın da gerekli yardımı desteği gösterdiğini gördük. İnşallah böyle devam eder” diye konuştu.

Reklam Reklam Reklam Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
14 GÜN SONRA YOLLAR AÇILDI

14 GÜN SONRA YOLLAR AÇILDI

25 Mayıs 2020, 14 GÜN SONRA YOLLAR AÇILDI için yorumlar kapalı
BUCAK’TA LUKOİL MARKET BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE

BUCAK’TA LUKOİL MARKET BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE

24 Mayıs 2020, BUCAK’TA LUKOİL MARKET BAYRAM BOYUNCA HİZMETİNİZDE için yorumlar kapalı
MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN ANLAMLI İLAHİ

MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN ANLAMLI İLAHİ

24 Mayıs 2020, MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN ANLAMLI İLAHİ için yorumlar kapalı
BUCAK’TAKİ BAYRAM SESSİZLİĞİ DRONE İLE İŞTE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

BUCAK’TAKİ BAYRAM SESSİZLİĞİ DRONE İLE İŞTE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

24 Mayıs 2020, BUCAK’TAKİ BAYRAM SESSİZLİĞİ DRONE İLE İŞTE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ için yorumlar kapalı
TATSIZ ANLARI TATLILAŞTIRAN BAKLAVALAR BAYRAMDA ANTEPLİOĞLU BAKLAVALARI’NDA

TATSIZ ANLARI TATLILAŞTIRAN BAKLAVALAR BAYRAMDA ANTEPLİOĞLU BAKLAVALARI’NDA

24 Mayıs 2020, TATSIZ ANLARI TATLILAŞTIRAN BAKLAVALAR BAYRAMDA ANTEPLİOĞLU BAKLAVALARI’NDA için yorumlar kapalı