NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ YENİLENİYORMUŞ PEKİ! YERSEL YAZIMIN KAYIPLARI N’OLCAK? (((SOY KÜTÜKLERİ DE YENİLENECEK Mİ..?)))

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ YENİLENİYORMUŞ PEKİ! YERSEL YAZIMIN KAYIPLARI N’OLCAK? (((SOY KÜTÜKLERİ DE YENİLENECEK Mİ..?))) Herkes ya da başına gelmeyen bilmez, ama ben hem mesleğim îcâbı, hem de ailemizi ve bizim durumumuzda olan köylülerimizi büyük eziyetler ve zahmetler çektirip sıkıntılar …

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ YENİLENİYORMUŞ

PEKİ! YERSEL YAZIMIN KAYIPLARI N’OLCAK?

(((SOY KÜTÜKLERİ DE YENİLENECEK Mİ..?)))

Herkes ya da başına gelmeyen bilmez, ama ben hem mesleğim îcâbı, hem de ailemizi ve bizim durumumuzda olan köylülerimizi büyük eziyetler ve zahmetler çektirip sıkıntılar yaşattığı için dönemin Burdur Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünü affdemiyorum.

‘Neden?’ diyecek olan sevgiyi okurlarıma şöyle îzah edebilirim:

Şöyleki; 1980 yılı öncesindeki bir tarih de Burdur Merkez Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü arşivine sel mi basar yoksa bir su borusumu patlar ne olur bilmiyorum; başta Babamın ve benim doğup büyüdüğüm Düğer ve merhum Annem’in doğup büyüdüğü yer olan İnar-Yaylabeli Köyleri olmak üzere Burdur Merkeze bağlı 8 köyün nüfus kütükleri ıslanır ve kısmen zararar görür. Dolayısıyla ve az da olsa tahrip veya tahrif olur..! Bu fahiş hatalarını ya da ihmallerini veya kusurlarını kapatmak durumunda kalan dönemin Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü de; 1980 yılında Merkeze bağlı toplam 8 köye memurlarını gönderir ve köylerin nüfus kütüklerini ya da kayıtlarını yenilettirir. Daha doğrusu, Nüfus memurları o tarihlerde bu 8 köye kadar giderler ve köyde buldukları kişilerin kayıtlarını yenilerler… Ancak, nüfus sayım veya yersel yazım memurları gittikleri köylerde bulamadıkları ya da ulaşamadıkları kişiler; meselâ o anda köyün dışında olan veya bir başka yere gelin ya da damat olarak gitmiş delikanlılar ya da ölmüş olan insanlar, hattâ o anda bağında bahçesinde ya da tarlasında, işinde kayıdında olan kişiler için bir şey yapamadan döner gelirler!

Kısacası ve açıkçası, ogün bu gündür başta bizim baba ocağımız olan Düğer ile ana kucağımız olan İnar-Yaylabeli Köyleri olmak üzere Burdur Merkeze bağlı toplam 8 köyde 1980 yılı öncesine dair en küçük bir nüfus kaydı, soy kütüğü ve benzeri belge bulunmuyor. Hal böyle olunca da, yüz yıllar önce kurulmuş olan 8 köyde resmî, nüfusa dayalı hayat 1980 yılında başlamış oluyor! Çünkü, Köylülerin 39 yıl öncesine dair bilgileri olsa bile belgeleri yok!

Meselâ, ben bundan daha 48 yıl önce vefat eden Babamın, eşim de 42 yıl önce vefat eden Babasının kimliğine, soy kütüğüne ulaşamıyoruz… Nüfus Müdürlüğünden böyle bir talepte bulunduğumuz zaman da bize ‘’Söz konusu köyde yersel yazım (yerinde yazım, ya da sayım) yapıldığından dolayı 1980 yılı öncesinin kayıtlarına dair herhangi bir bilgi ve de belge veremiyoruz…” şeklinde cevaplar veriliyor. Hal böyle olunca da biz ‘anamızı-babamızı, ninemezi dedemizi belirlemek veya belgelemek, kimliğimizi doğrulamak, dolayısıyla da verâset intikal işlemlerimizi yapabilmek, verâset beyannamesi alabilmek, falan yapabilmek filân yapabilmek için mahkeme mahkeme dolaşıyoruz! Ki, Mahkemeler de yaşı 70’ine merdiven dayamış olan bizlerin annesini babasını, hattâ ninesini dedesini iyi tanıyan şahitler istiyor. Bu da mâlûm olduğu üzere mümkün olmuyor. Çünkü, bugün 70 yaşında olan bir kişinin ninesini veya dedesini tanıyan ve tanıdığına dair şehitlik edecek olan bir kişinin 100 yaşını çoktan geçmiş olması lâzım. Ve bugün bahsime konu köylerde 100 yaşında bir şahit bulmak mümkün olmadığı gibi, bulunsa bile o kişiler ne şehitlik edebilir ne de şahitlikleri kabul edilir.

DÖNEMİN NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ

BU VEBALİN ALTINDAN ASLA KALKAMAZLAR

Yukarıda da izah etmeye çalıştığım gibi, en resmî veya en eski ve en güçlü bir Devlet kurumu olan ve vatandaşların bir çok bilgi ve belgelerini, hattâ mehrem bilgilerini bünyesinde muhafaza eden, muhafaza etmesi gereken dönemin Burdur Valiliği Nüfus ve İl Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, birkaç köyün nüfus kütük veya kayıtlarını muhafaza edemediği gibi, aynı kurumun Genel Müdürlüğü de maalesef muhafaza edememiş. Çünkü, biz aile soy kütüğümüzü Cimer vasıtasıyla Genel Müdürlükten de sordurduk ve onlarda ‘kendilerinde kaydımızın olmadığı’ yönünde cevap aldıkları gibi, mahkeme yoluyla da sordurduk o kanaldan da maalesef bir netice alamadık.

Kısacası ve açıkçası; başta bizim köylerimiz Düğer ve İnar-Yaylabeli olmak üzere devlet, Burdur Merkez’e bağlı toplam 8 köyün nüfus kütüklerini veya soy bilgi ve belgelerini muhafaza edememiş, dolayısıyla da bu köylerdeki mîlâdın ya da hayatın 1980 yılında başladığını varsaymış ve bunu kayıt yoluyla îlan ve îtiraf etmiş. Ve bu olayın sorumsuz sorumluları hakkında en küçük bir işlem yapmamış…

Merak eden sevgili okurlarıma bu konuyu durup durduğum yerde değil, Genel Müdürlüğün, Ülke genelindeki nüsuf müdürlüklerinde vatandaşa daha iyi hizmet verebilmesi, iş ve işlemlerin hızlı sonuçlandırılabilmesi için yenileme çalışmaları başlatığı yolunda yayınlanan haberler nedeniyle gündeme getirdiğimi hatırlatmak isterim.

Ben de devletine, milletine, memuruna ve âmirine güveni, sevgisi saygısıs tam ama mağdur bir T.C vatandaşı olarak Burdur Valiliğinin benim bu iddialarımı ihbar kabul etmesini, Hukuk İşleri Müdürlüğü’nün ‘resen’ bir soruşturma başlatmasını veya araştırma yapmasını, dolayısıyla da dönemin sorumlularını bulup çıkarmasını, mağdur vatandaşların maddî kayıplarının olmasa bile manevî kayıplarının telâfî edilmesini diliyorum. Ve bu konuda son olarak, ‘değilse dönemin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’de, Genel Müdürlük yetkilileri de bu vebalin altında kalkamazlar! ‘diyor, herkese saygılar sunuyorum.

BİR DEVLETİN DEVÂMI VE BEKÂSI

ADÂLETLE MÜMKÜNDÜR

Hz. Ali (r.a)

DEVLET İDARESİ İŞLEMEZ OLURSA

KİŞİLERİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUYACAK

HİÇ BİR GÜÇ VE ARACI KALMAZ

Atatürk

————————————————————-

YASA, DÜZEN VE GÜVENLİK, DEVLETLERİN

NİTELİKLERİNİ ÖLÇECEK ÜÇ TEMEL UNSURDUR

Monterguien

13 Kas 2019 - 00:00 Burdur/ Burdur- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 256.680 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi