TACEDDİN AKBAŞ YAZDI 38 YILLIK YÖK 33’ÜNDE İHTİSASA BAŞLAMIŞ!

Benim bugünkü konum bundan 38 yıl önce kurulan, ancak en önemli işlevlerinden ya da görevlerinden biri olması lâzım gelen ihtisaslaşma işini daha bundan 5 yıl önce başlamış olan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) olacak. O nedenle, …

Benim bugünkü konum bundan 38 yıl önce kurulan, ancak en önemli işlevlerinden ya da görevlerinden biri olması lâzım gelen ihtisaslaşma işini daha bundan 5 yıl önce başlamış olan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) olacak. O nedenle, ben yazıma bu güzîde kurum veya kurulumuzu ya da kuruluşumuzu tanıtarak başlamak istiyorum:

Kayıtlara göre Yüksek Öğretim Kurulu, (kısaca YÖK) “1982 Anayasası’nın 131. Maddesi esasında “Yüksek Öğretim Kurumlarının öğretimini tamamlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek, yüksek öğretim kurumlarındaki eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek, bu kurumların kanunda belirtilen amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını, geliştirilmesini ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların en etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesi için planlama yapmak maksadı ile kurulmuş olan bir kurum. Ve Anayasa’ya göre kurulan teşkilâtın görev yetki ve sorumluluğu ve çalışma esasları kanunla düzenlenir. Ve söz konusu kanun 1981 de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunudur…”

BAŞÖRTÜLÜ.. ÖĞRENCİ AVLAMAKTAN

KURTULUP İHTİSASLAŞMA YAPAMADI

Saygıdeğer hocalarım beni mazur görsünler ama asıl yaşı 38, ihtisas yaşı ise 5 olan güzîde kurulumuz YÖK; kurulduğu günden itibaren vaktinin büyük bir kısmını ilme, irfana veya bilme ayırmak yerine kılığa kıyafete ayırdı ve kız öğrencilerin başörtüleriyle, erkek öğrencilerin de saçlarıyla sakallarıyla.. uğraştı, hattâ savaştı! Dolayısıyla da birçok öğrencinin istikbâli-geleceği ve çoluğu çoğuyla oynadı… O nedenle, ben ‘bu Kurul’un bahsime konu yöneticileri önce nasuh tövbesi yapmalılar, daha sonra da genel bir özür ve af bildirisi yayınlamalılar!’ diye düşünüyorum.

Her neyse, konu oldukça uzun ve derin. O nedenle ben sözü günümüze getiriyor ve YÖK’ün şu anki Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı bir açıklamanın üzerinde durmak istiyorum:

Saraç, Twetter hesasından yaptığı açıklama da “Yeni (!) YÖK tarafından ilk kez kurgulanarak 2015’te hayata geçirilen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında yer alan üniversitelerden, gıda ve hayvancılık alanlarında ihtisaslaşacak 6 üniversitenin rektörü ve projeden sorumlu rektör yardımcıları ile YÖK’te bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya ilgili YÖK üyelerinin yanı sıra gıda ve hayvancılık alanlarında çalışmalar yürüten Burdur Mehmet Akif Ersoy, Bingöl, Kırklareli, Kırşehir Ahi Evran, Muş Alparslan ve Siirt Üniversitelerinin Rektörleri ile ilgili rektör yardımcıları katıldı” demiş.

YÖK Başkanı Saraç, açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer vermiş:

“Toplantıya katılan üniversitelerimizin değerli yöneticileri, proje kapsamında ihtisaslaşacakları gıda ve hayvancılık alanlarında şimdiye kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, geleceğe dönük alan bazlı projeksiyonlarını paylaştılar. Ülkemiz açısında çok önemli olan bu projemiz kapsamındaki üniversitelerimizin ihtisaslaşmaya yönelik faaliyetlerini yakından takip etmeye ve desteklemeye devam edeceğiz…”

BİZ DE PROJELER HEYACAN VERİYOR

FAKAT FAZLA SONUÇ VERMİYORLAR!

Hatırladığım kadarıyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz (MAKÜ) de bundan 3-4 yıl kadar önce başta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olmak üzere ilgili kurum ve kuruluş yöneticilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiş; Ve o toplantıda Tarım ve Hayvancılık Kalkınma Projesi Koordinatörlüğünün kurulduğu ya da kurulacağı duyurulmuş ve Koordinatörlüğün kendisinin de, plan veya projelerinin de tanıtımı yapılmıştı! Ve ben de o toplantıdan sonra Koordinatörlüğü de, Üniversitenin ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarımızın da çok yerinde bir adım attıklarını belirten bir köşe yazısı yazmış ve projenin kısa sürede hayata geçirilmesi, semeresini vermesi dilek ve temennisinde bulunmuştum..!

Diğer arkadaşlarımı bilmiyorum… Fakat ben bu güne kadar o koordinatörlüğün bahse konu hakkında  müşahhas bir çalışmasına, plan veya projesine şahit olmadım!..

Yani, biz de bazı plan ve projeler büyük heyecan veriyor. Fakat fazla netice veya semere vermiyor-veremiyorlar maalesef. O nedenle, YÖK Başkanı ile Ankara da yapılan koordinatörler toplantısından sonra bahse konu plan ve projeler hayata geçirilir ve büyük bir gıda, tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip olan İlimiz Burdur’umuzun hedefi; rezervleri sınırlı olan mermerden biraz olsun kurtulup arzı da, talebi de sınırsız olan gıda, tarım ve hayvancılığa yönelir inşaAllah…’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

HAYATTA BÜTÜN BAŞARILARIMI; HER ZAMAN VE HER İŞTE ZAMANINDAN BİR ÇEYREK SAAT ÖNCE HAREKETE GEÇMEME BORÇLUYUM

Oscar Wilde

ZAMAN BİR BAKIMA GEÇİCİ HADİSELER IRMAĞIDIR VE AKINTISI DA PEK ZORLUDUR

Antonius

13 Tem 2020 - 00:00 Burdur- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.228.642 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi