GÜNÜBİRLİK SEVGİLİ O KADAR OLUR!

BİR GÜNLÜK SEVGİLİ O KADAR OLUR! Günübirlik evlerin, apartların, dairelerin, turların, gezilerin, doğa yürüyüşlerinin ve benzeri şeylerin yerlerini günübirlik sevgililer, günübirlik arkadaşlıklar, dostluklar, hayatlar ve evlilikler’ almaya başladı maalesef. Ve mâlum olduğu üzere bugün de o günlerden …

BİR GÜNLÜK SEVGİLİ

O KADAR OLUR!

Günübirlik evlerin, apartların, dairelerin, turların, gezilerin, doğa yürüyüşlerinin ve benzeri şeylerin yerlerini günübirlik sevgililer, günübirlik arkadaşlıklar, dostluklar, hayatlar ve evlilikler’ almaya başladı maalesef. Ve mâlum olduğu üzere bugün de o günlerden biri olan “Sevgililer Günü” O nedenle ben bilmeyen ya da unutan ‘ölümüne sevgili’ okurlarıma bu gün hakkında kısa bir bilgi alıp vermek, daha sonra da kendi görüş ve düşüncelerime geçmek istiyorum:

Şöyle ki; birçok benzer gün, hafta ve ay gibi ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ de bir batı ürünüdür! Yani kökeni Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki Hıristiyan bir din adamının adına ve yıllar önce îlân edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış bir gündür. O nedenle, bugün batı ülkelerinde “Aziz Walentin Günü” olarak kutlanıyor… Waletine’nin anlamı da ‘HOŞLANILAN KİŞİ”dir!

Ülkemizdeki yerine gelince; Önce Avrupa, Hristiyan-gayrimüslim ülkeler de kutlanmaya başlayan bu günübirlik ‘Sevgililer Günü’ basın yayın organlarının, televizyon kanallarının çabalarıyla herkesin ilgisini çekmeye başlamış; 2000’li yıllardan sonra ise 7’den 77’ye hemen her yaş gurubunun kutladığı bir gün hâline gelmeye başlamıştı! 2020 yılının 14 Şubatına geldiğimiz de bu gün daha heyecanlı ve daha kapsamlı bir şekilde kutlanacaktır herhalde! Çünkü mâlûm basın yayın organları, reklâm ajansları ve günübirlik eşya üretim firmaları, israf ekonomisine hizmet etmek için tasarlanmış ve hazırlanmış odaklar; günler öncesinden bugünün önemini hatırlatmaya, anlatmaya ve vurgulamaya başladılar. Hal böyle olunca da bu güne son derece iyi niyet ve güzel duygularla hazırlanan birçoğu günübirlik, bir kısmı da ölümüne sevgililer bu günü kendilerince en iyi, en güzel şekilde kutlayacaklardır!

BİZİM SEVGİLİLERİMİZ GÜNLÜK DEĞİL ÖMÜRLÜKTÜR!

Gününüzde ninesine-dedesine, anasına-babasına, eşine dostuna ve benzer sevdiklerine yılda bir gün ayıran insanlar sevgilisine de yılda bir gün ayırıyor ve bir gün sonra da unutup gidiyor. Fakat bizin kitabımıza, inanç-îman, töre, gelenek ve göreneklerimize göre karşı cinsler arasında insanların sözlü, nişanlı ya da nikâhlı sevgilileri olur ve bu sevgililikler de günübirlik değil, ömür boyu olur!

GÜNÜBİRLİK SEVGİLİ Mİ OLUR?=!

Kısacası ve açıkçası; bizim inanç, îman, töre, gelenek, görenek, örf ve âdetlerimiz arasında karşı cinsler arasında sevgili ya da sevgililik olmaz, (olsa bile bu sevgililiklerinin sınırları olur); sözlülükler, nişanlılıklar, ya da nikâhlılıklar-evlilikler olur! Bunların dışındakiler de ya akrabalık olur, ya gayriislâmilik, ya da gayrimillîlik olur! Ve bizim sevgililiklerimiz pazara kadar değil, mezara kadar devam eder. Ki, bizim dînimize ve ehlisünnet inancımıza göre, bazılarının uydurdukları ve adına da ‘Mut’a Nîkâhı’ dedikleri bir nikâh şeklide yoktur! Yani nikâhlar belli veya geçici bir süreliğine değil, ölesiye kadar devam ettirilmek niyet ve maksadıyla ve alenî olarak kıyılır-yapılır… Ancak, zaman içinde şiddetli geçimsizlik ve benzer nedenlerden dolayı ayrılmalar-boşanmalar olabilir, ancak onlar da kaide değil, istisna olur..!

ESKİDEN.. MAHALLELERİN.. YA DELİKANLILARI OLUR

YA DA AĞIR ABİ.. VEYA YAŞLI AMCALARI OLUR ve BU

İNSANLAR MAHALLELERİNİN KIZLARINI KORURLARDI

Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz de mahalle ya da semtler de gözü kara ve bulunduğu semtin onuruna.. düşkün olan delikanlılar, ağır abiler veya yaşlı başlı, ama hem cesur hem de hassas amcalar, hattâ dedeler olurdu! Ve bunlar mahallesinin kadınına kızına yan bakan erkekleri önce uyarırlar, uyarıyı dikkâte almayanları ise köteklerdi..! Yani, eskiden insanlar bırakın kendi kadın ya da kızlarını, mahallelerinin ya da semtlerinin, kadın veya kızlarını bile kollayıp gözetiyorlar ve bazılarının (mahalle baskısı) dedikleri hassasiyeti gösteriyorlardı!

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; biz inanmış erkeklerin yanında tüm kadınlar ve kızlar muhteremdir-sevgi ve saygıdeğerdir. Ve bizim inanç ve îmanımıza göre erkek-kadın veya kızlar arasındaki sevgililikler günübirlik değil, resmî-dînî ve ölesiye ve yukarıda açmaya çalıştığım şekiller de olur. Gerisi ise lâf-ı güzâf veya başka bir şey olur!..’ diyor, herkese ‘ömürlük’ saygılar sunuyorum.

ÖLÜMLÜNÜN ÖLÜMLÜYE AŞKI

RÜZGÂR DA KUMA YAZI YAZMAK GİBİDİR

Yûnus Emre

——————————————————————–

KİŞİ NEYİ SEVER İSE, DİLİNDE SÖZÜ O ULUR

Yûnus Emre

———————————————————————

ÜÇ GÜNLÜK DÜNYA İÇİN GAYRET ÜSTÜNÜ GAYRET,

EBEDÎ BİR HAYAT İÇİN GAYRET YOK HAYRET(!)

Necip Fazıl Kısakürek

13 Şub 2020 - 00:00 Burdur/ Bucak- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 256.680 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi