Burdur 15 Temmuz’u Unutmadığını Bir Kez Daha Güçlü Bir Şekilde Haykırdı

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünü geride bırakırken, bütün Ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Valiliğimiz tarafından çeşitli programlar düzenlendi. Sabah düzenlenen programların ardından, saat 20:30'da Cumhuriyet Meydanı’nda …

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünü geride bırakırken, bütün Ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Valiliğimiz tarafından çeşitli programlar düzenlendi.

Sabah düzenlenen programların ardından, saat 20:30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Anma Programı düzenlendi

Programa başta Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş olmak üzere, Garnizon Komutanı P. Albay Cenk Babürşah, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz,  Vali Yardımcıları,  İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutan J. Alb. Orhan Kılıç,  İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, kurum müdürleri, şehit ve gazi aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan anma programında Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitlerimiz için dua edildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Külliyede yaptığı Demokrasi ve Milli Birlik Günü halka sesleniş konuşması canlı yayını takip edildidiği programda Aziziye Köyünden Havvana Koçak Çanakkale adlı şiirini okudu.

Sude Sıla Sakarya tarafından 15 Temmuz konulu şiir okunmasıyla devam eden programda 15 Temmuz şehitlerimizin isimleri okundu.

Program 15 Temmuz Şehidimiz Akif Altay’ın oğlu Niyazi Altay ve protokol üyelerinin konuşmalarıyla devam etti.

Vali Arslantaş yaptığı konuşma öncesi, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Sancak Koşusuna katılan sporcularının taşıdığı Ay Yıldızlı Bayrağımızı 15 Temmuz Şehitlerimiz Ömer Halisdemir ve Akif Altay’ın ailelerine takdim etti.

Vali Arslantaş bayrak takdiminin ardından, duygu ve düşüncelerini aktardığı 15 Temmuz anı defterini imzalayarak, yaptığı konuşmada Anma Programına katılan hazuruna hitap etti. Konuşmaların ardından Mehteran gösterisi ile devam eden programda 15 Temmuz videoları, belgeseller, canlı yayınlar ve sonrasında İl Müftülüğü İlahi Grubu tarafından okunan ilahiler ve saat 00:13′ te okunan Sela ile anma programı sona erdi.

Programın ardından Vatandaşlar protokol ve kamu kurumlarında çalışan personeller tarafından sabah Namazına kadar Demokrasi Nöbeti tutuldu.

Vali  Arslantaş anma programında  yaptığı konuşmasında,

“Zulmün, Haksızlığın Karşısında Sıra Dağlar Gibi Duran Hamiyetli Kardeşlerim, İstiklal Uğruna, Canı Pahasına Şehrini, Ülkesini Koruyan Aziz Hemşerilerim, Milletlerin özgürlük uğruna kendine has direnişleri vardır. Tarih, milletler mücadelesinden ibarettir. Bizler, vatan uğruna bu zorlu sınavlardan her zaman alnımızın akıyla çıktık.

Hürriyet ve zafer kervanının son halkası olan, demokrasi tarihimizde görülmemiş bir kahramanlıkla milletimizin vatanına, bayrağına, demokrasisine canı pahasına sahip çıktığı 15 Temmuz Destanı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız.

15 Temmuz’da Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak giren ve milletimizin istikbalini karartmak isteyen hainlerin, bağımsızlığımızı elimizden alma girişimine karşı millet olma şuurunun, bilincinin bir kez daha farkına vardık.

15 Temmuz, bin yıldır yaşadığımız bu mukaddes topraklarda millet olma şuurunun oluşmasında Çanakkale gibi Kurtuluş Savaşı gibi en önemli kilometre taşlarından birinin döşendiği gün olmuştur.

15 Temmuz, bu ülkenin ekmeğini yiyen, suyunu içen ama düşmanın bile yapmayacağını yapacak kadar iğrenç ve kanlı hain darbe girişimini gerçekleştiren alçaklara karşı halkımızın demokrasiye ve ülkesine sahip çıkma iradesini gösterdiği gün olmuştur.

Bugün, ülkeye sadakatle bağlı, kardeşliğe, ahlaka, ortak değerlerimize inanan herkes FETÖ’yü ve darbeci zihniyeti lanetliyor, tel’in ediyor.

15 Temmuz gecesinde, gece kadar karanlık yüzlü vahşi bir çete, en az yüzleri kadar kararmış ruhlarıyla harekete geçmişti. Tasmalarını ellerinde tutan gayrimeşru karanlık eller, binlerce yıldır hariçten girişimlerle beceremediklerini dâhilden yapacak, kin tohumlarıyla besledikleri çakallarına bu asil halkı boğduracaklardı.

Milletimizin, ülke savunmasında kullanılsın diye aşından, ekmeğinden kısarak aldığı uçaklara, tanklara binip yollara düştüler. Her şeyin ve herkesin yerini biliyor ve büyük bir güvenle atıyorlardı adımlarını. Planları basitti.

Yolların, limanların, köprülerin tutulduğunu gören halk evlerine kapanacak, onlar da milletin iradesine ve çocuklarımızın geleceğine el koyacaklardı.  Fakat öyle olmadı.

Bin yıldır yaşadığı bu kutsal toprakları her türlü hile, desise ve melanetten koruyarak ümmete hamilik etmiş kahraman milletimiz, mazisindeki bin yılı bir geceye sığdırmaya kararlıydı. Yediden yetmişe bir halk ayağa kalktı.

Hainlerin ihanet ikliminde çoraklaşan vicdanları, bağrında büyüdükleri bu asil millete kurşun sıkmalarına engel olmuyordu. Ardına saklandıkları çelik zırhın verdiği güvenle ağabey, kardeş veya komşularının üzerine yürüyor, ölüm saçan tetiklere aldırmadan basıyorlardı. Ama nafile.

Namlusundan fırlayan her kurşun vatanı ve namusu uğruna siper edilmiş bir göğüste sönüyor, ihanet çetesi amacına ulaşamıyordu.

FETÖ’cü hainlerin giriştikleri bu ihanet ve işgal hareketi, rahat yataklarını, güven dolu evlerini terk edip şenliğe koşarcasına ölüme koşan ve şehadet şerbetinden içmek için yarışan kahramanlar tarafından hamdolsun akamete uğratıldı.

O gece dünya; Aziz milletimizin, üzerine yürüyen tanklara, atılan bombalara, helikopterlerden fırlatılan top mermilerine ve üstüne sıkılan kurşunlara rağmen vatanı, bayrağı, demokrasisi ve kutsal değerleri için meydanlara koştuğuna şahitlik etti. Ülküsüne inanmış bir yüreğin, koca bir zırhlı birliği durduruşuna şahitlik etti.

Ülkesine adanmış bir hayatın, tastamam bir ülkeyi kurtarışına şahitlik etti.

Bizlere bu destanı yazdıran, yaşatan Yüce Rabbime hamdüsenalar olsun. Rabbim; devletimizin bekası, milletimizin istiklali ve istikbali için mücadele eden güvenlik güçlerimizden, askerlerimizden, polislerimizden razı olsun.

Bizlerin dirayetini, ferasetini artırsın. Tüm şehitlerimizden, gazilerimizden Allah razı olsun. Bizleri hak yolundan ayırmasın. Gezi olayları ile başlayan ekonomik saldırılar, Hendek savaşı ile devam eden fiziksel güç testi, başarısız bir işgal-vâri 15 Temmuz darbe girişimi ve önümüzde son iç kargaşa ile tetiklemeye çalıştıkları ekonomik savaş; yani gezinin kaos, kargaşa ve iç savaş ile güncellenmiş bir üst versiyonu…

Mısır’ın firavunları, Fetönün vampirleri ile dolu bir Türkiye hayali kuran fâsıklar ve karşısında sizler, bizler, Türk Milleti… Kürt olan alınmasın, Çerkez olan alınmasın. Laz olan, alınmasın. Bu toprağın ekmeği ile büyüyen, bu toprağın suyu ile yıkanan, bu bayrağın aşkı ile yanan her ruh bu coğrafyada Türk ismi ile anılmaktan, asimile olmaktan korkmasın. Bu bir şereftir. Bu şeref Allah’tan bir hediyedir. Bu sözlerimin delilini soranlar İstanbul’un fethine baksın. Delil arayanlar Malazgirt’e baksın. Delil arayanlar Türkiye’siz kalmış coğrafyalarda inim inim adalet diye inleyen yetimlerin gözyaşlarına baksın.

Orta Asya’dan Afrika’ya kadar mazlumların çığlıkları toprağa gömüldü. O toprakta büyüyen çiçekler hikâyelerini anlatamadı kimseye. Çünkü bu hikâyeleri diyardan diyara taşıyacak olan Türkler sindirilmişti. İçeride darbe ile ihanet ile uğraşıyordu.

Ey 15 Temmuzda Şeytanın piyonlarını alt eden kardeşlerim, bu sefer Şeytanı karanlığın kucağına geri göndermeye, yeryüzünü adalete, vicdana ve kâlu belada söz verdiğimiz gibi emaneti Allah’a teslim etmeye hazır mısınız?

Ölmekten veya ağır imtihanlardan geçmekten sadece mukallit iman sahipleri korkar. Ey tek korkusu son nefeste iman kaygısı olanlar. Muhatabım sizlersiniz. Bunun dışında olanlar şimdiden kapıyı dışarıdan kapatsınlar.

Yeni bir oyun kuracaklar. Yeniden saldıracaklar. Yeniden bozacağız. Hâbil’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Kosova’ya ve 15 Temmuz’dan kıyamete kadar. Her zaman karşılarında bu ruh ile kaynamış bu milleti bulacaklar.

Ve evet, Başkomutanın dediği gibi cihat meydanları asla pehlivansız kalmayacak.

Hakikat şudur ki; bizler 15 Temmuz’da canını, kanını, malını gözünü kırpmadan feda edenleri anlatmak zorundayız. Ömer Halis Demirleri, Erol Olçok’ları anlatmak zorundayız. Boğaz Köprüsünde darbecilerin üstüne korkmadan yürüyen kızımızı, tankları durdurmak için bedenini siper eden kahramanları, elinde bayrak yüreğinde imanla meydanlara çıkan yaşlı dedelerimizi ve ninelerimizi, şehit olma arzusuyla belediyenin süs havuzunda abdest alıp adeta yağmur gibi yağan kurşunlara karşı yürüyen gençlerimizi, ailesiyle helalleşip meydanlara koşan yiğitlerimizi anlatmak zorundayız. Anlatmalıyız ki gelecek nesiller bastığı yerleri toprak diyerek geçmesin. Anlatmalıyız ki bu vatanın en son ocak sönene kadar yıkılmayacağını herkes bilsin.

Birinci Dünya Savaşı’nda yedi düvelle boğuşan, Çanakkale’de insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir destan yazan, tüm yokluklara ve imkânsızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşı’yla vatanını kurtaran şanlı milletimiz, toprağın bağrına Türk, Kürt, Laz, Çerkez, sunni-alevi olarak değil aynı hedefe kenetlenmiş kardeşler olarak düştüler.

15 Temmuz gecesi de hep birlikte böyle bir ruhun dirilişine yeniden şahitlik ettik. Etnik kökenleri, mezhepleri, ideolojileri ve hayat görüşleri farklı olan milyonlarca vatandaşımızın bu ihanet girişimi karşısında nasıl da kenetlenebildiğini gördük. Topraklarımız üzerinde asırlarca sinsi oyunlar oynayan ve içimizdeki hainleri emelleri uğrunda kullanan mihraklara karşı, hamdolsun bir kez daha necip bir millet olduğumuzu ispatladık.

Sizlerde bu vatan sevgisi, bu milli şuur, bu birlik ve beraberlik oldukça bizi hiçbir güç yıkamayacaktır. Mazlum milletlerin hamisi olmaya, diriliş destanı yazmaya devam edeceğiz.

Bu diriliş inanıyorum ki çok yakın. Türk Milleti, mefkûresi olan bir millet. Bu aziz milletin sancaktarlığında Anadolu’dan başlayan diriliş hareketi bilimde, fende, kültürde tüm dünyayı tüm gönülleri fethedecektir.

Yakıp yıkmadan millet şuuruyla iyiyi, doğruyu anlatmaya, savunmaya devam edeceğiz. Bundan sonra da istiklali muhafaza edecek, büyük Türkiye olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılsın.

15 Temmuz hain darbe girişiminin unutulmasına, unutturulmasına ve bu ihanetin üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz.

Ben bu duygu ve düşünceler içinde, 15 Temmuz gecesi vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği, bayrağımızın inmemesi ve ezanımızın dinmemesi için hainlere karşı direnirken mücadele ederken canını veren tüm kahraman vatan evlatlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Bizlere emanet olan şehit ailelerimize başsağlığı diliyorum. Gazi olan tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum. Sizleri saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum” dedi.

16 Tem 2020 - 00:00 Burdur/ Burdur- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.249.857 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi