VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ

VERİMLİ ARAZİLERİMİZ Ve FAY HATLARIMIZ Aslında aklın yolu birdir! Ancak biz birçok konuda olduğu gibi, organize sanayi ve inşaat alanı seçimlerinde de aklımızdan çok nefsimize.. uyuyoruz. Dolayısıyla da bölgemizin en verimli arazileriyle birlikte deprem fay hatlarının üzerine …

VERİMLİ ARAZİLERİMİZ

Ve FAY HATLARIMIZ

Aslında aklın yolu birdir! Ancak biz birçok konuda olduğu gibi, organize sanayi ve inşaat alanı seçimlerinde de aklımızdan çok nefsimize.. uyuyoruz. Dolayısıyla da bölgemizin en verimli arazileriyle birlikte deprem fay hatlarının üzerine binalar yapıyor, organize sanayiler kuruyoruz. Yani biz ‘bile bile lâdesler’ yapıyoruz!  Oysa verimli arazilerin yerleri belli olduğu gibi, deprem fay hatlarının yerleri de belli!

Konu deprem ve ‘verimli arâziler’ olunca Millî Görüş’ün kurucu Başkanı, tabii Lideri,  37. Hükümetin Başbakan Yardımcısı ve 54. Hükümetin de Başbakanı olan merhum Prof. Dr. Necmeddin Erbakan ile yine 37. Hükümetin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru’yu anmamak ve kendilerini hayırla yâdetmemek olmaz. Çünkü sınır komşumuz Antalya İlinin Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin yer seçimi dönemin Başbakan Yardımcısı Erbakan ile yine Erbakan’ın Partisinden Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Abdülkerim Doğru tarafından yapılmış ve temeli, benim de aralarında bulunduğum partililerin geniş katılımıyla atılmıştı. Ve birçoğumuzun gördüğü, bildiği gibi Antalya’nın ilk organize sanayi bölgesi Burdur-Antalya karayolu üzerinde ve dağlık bir arazide bulunuyor. Ve ben her Antalya’ya gidiş gelişim de o bölgeye gıpta ile bakıyorum. Çünkü dönemin Başbakan Yardımcısı Erbakan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru’nun temelini attığı Antalya organize sanayi bölgesinin yer seçimi ilk etapta, içinde benim de bulunduğum bir çok kişi tarafından yadırganmıştı. Fakat temel atma töreninde konuşan Erbakan ve Doğru, “Bizden önceki hükümetler ülkemizin en verimli arazilerini sanayi bölgeleri îlân ettiler ve devasa binalar inşa ettiler. Dolayısıyla da arazilerimizi katlettiler! Fakat biz her yerde olduğu gibi Antalya’da da dağlık, kayalık alanları veya verimsiz arazileri OSB yaparak değerlendiriyoruz…” şeklinde açıklamalar yaparak herkesin takdirini toplamışlardı. Bendeniz de ‘gün gelir OSB’leri ortadan kaldırarak yerlerine arazi-tarla yapmak zorunda kalabiliriz!’ demiştim.

Kısacası, bundan yarım asra yakın bir süre önce, yani arsa ve arazi sıkıntısının söz konusu olmadığı bir Devirde bile üstün ferâset ve keskin bâsiretleri sayesinde bugünleri gören Erbakan ve kadrosu, büyük bir ihtimalle deprem kuşağı ya da fay hattı geçen noktalara da konut yaptırmazlardı ve eminin yaptırmamışlardır da. Fakat gelişen teknoloji ve ilerleyen tekniğe rağmen günümüz de hem her noktaya konut yapılıyor, hem de yapılan binalar orta ölçekli depremler de bile dayanamayıp yıkılıyor!

‘Ülkemiz de yer darlığı veya arsa sıkıntısı var. O nedenle, konutları yaparken yer ya da nokta seçimi yapma imkânımız olmuyor…’ falan filan denilebilir! Ben de onlara ‘binalarımızı depreme dayanıklı yapma ya da güçlendirme imkânımız, dolasıyla da can ve mal kayıplarımızı asgari düzeye indirme imkânımızda mı yok?’ diye sorarım!

Velhâsıl-ı kelâm; bilim insanları, deprem uzmanları, jeologlar veya yer bilimcileri deprem fay hatlarının ya da deprem kuşaklarının geçtikleri yerleri karış karış biliyor ve buraların metre metre haritalarını çıkarıyorlar. Ve çıkardıkları raporları yetkililere ve ilgililere veriyorlardır herhalde. Vermiyorlarsa bile yetkililer bu raporları bir şekilde temin edebilirler. Ama her nedense bunu kimse yapmıyor, uzmanları dinlemiyor ve dikkâte almıyor! Etkili ve yetkililer bu sorumsuzluklarının bedelini ise hem ülkeye ödetiyorlar hem de de ülke insanına.  Çünkü teknik bir elemanın veya etkili ve yetkili bir karar merciinin küçük bir ihmâli veya ciddi bir hatası onlarca, yüzlerce kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden olabileceği gibi; bir belediye başkanının, bakanın, başbakanın veya cumhurbaşkanının küçük bir ihmâli ya da hatası da binlerce, on binlerce kişinin hayatına mâlolabilir!

Hülâsâ-i netice;  bundan yıllar önce kısa dönem askerliğini ilimiz de yapmakta olan bir yer bilimcinin, deprem uzmanının, depremle alâkalı olarak yapılan bilimsel bir toplantıda, “Elimden gelse ben çaydan bu tarafa, yani çay ile Karaburun arasına bir tane bile konut yaptırmam…!’ dediğinde İnşaat Mühendisi Hüseyin Yıldız’ın “Ben inşaat mühendisiyim. O nedenle ben malzemenin en kalitelisini kullanır, ustanın en iyisini çalıştırırım ve inşaatımı sağlamlaştırırım…” dediğini; o yer bilimcisi, deprem uzmanı askerin de, “Siz ne yaparsanız yapın. Zemin kaygan ve kum olduğu ve fay hattı da bu bölgeden geçtiği için toprakla birlikte yapılarınız devamlı kayacak ve yıkılacaktır!” şeklinde konuştuğunu hatırlıyorum. O nedenle, ben ‘gerekirse çadırda oturalım ama verimli arazilerimizin üzerine de, deprem fay hatlarının üzerine de bina yapmayalım-yaptırmayalım! Dolayısıyla da hem  nefsimizi, hem de neslimizi koruyalım!’ diyor, herkese ‘tedbirli’ saygılar sunuyorum.

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

Atasözü

———————————————————

İNSAN AKLIN SINIRLARINI ZORLAMADIKÇA

HİÇBİR ŞEYİ BULAMAZ

Albert Einstein

———————————————————-

AKILLI İNSAN AKLINI KULLANIR. DAHA AKILLI

İNSAN BAŞKALARININ DA AKLINI KULLANIR

Bernand Shaw

28 Oca 2020 - 00:00 Burdur/ Bucak- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.435.005 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi