ATB temmuz meclisi toplandı

Antalya Ticaret Borsası ATB Temmuz ayı Meclisi Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında online toplandı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır koronavirüs önlemleri kapsamında Temmuz Meclisini online yaptıklarını belirtirken aşının bir an önce bulunmasını insanların da iş yerleri ve sosyal hayatta maske mesafe ve hijyen kuralarına daha fazla uymasını diledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Çandır koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlere hain saldırılarda şehit düşen Mehmetçik ve polislerimize Sakaryadaki havai fişek fabrikasında gerçekleşen yangında hayatını kaybeden işçiler ve şehit askerlere Artvin ve Rizede yaşanan sel felaketlerinde kaybettiğimiz vatandaşlara Allahtan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Orman yangınlarında yanan ağaçlar ve telef olan hayvanlar için de üzüntüsünü dile getiren Çandır Ağustos ayının yangın için kritik bir ay olduğunu daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

ZORLUKLARI ÖTELEDİK

Yılın ilk yarısını beklentiler tahminler ve planların tamamen dışında tamamladıklarını dile getiren Çandır  Sebepleri hepimizin malumudur ama sonuçları hepimiz için yıpratıcı hatta yıkıcıdır. Yaşadığımız zorlukların bir kısmını öteledik ancak ortadan kaldırdığımızı söylemek pek mümkün değildir. Yani yakın bir gelecekte birikimli olarak bu zorluklarla tekrar yüzleşme durumumuz vardır ve hazırlıklarımızı buna göre yapmalıyız dedi. Krediye erişimin kolaylaştırılması maliyetinin reel olarak ucuzlatılması bazı kamu ödemelerinin ertelenmesi kısa çalışma ve işsizlik ödemelerinin Mart-Haziran arası kapanmış ekonominin maliyetini azaltmaya yaramış önlemler olduğunu belirten Çandır Bu önlemler ekonomiyi yeniden hareketlendirmeye çalıştığımız bu dönemde bize bir başlangıç yapma fırsatı vermiştir. Yılın ilk yarısında yaşadıklarımızın ve geleceğe yansımalarının nesnel boyutları hakkında değerlendirme yapmak neredeyse imkansızdı. Ancak bazı tahminlerde bulunabiliyorduk. Son açıklanan verilerle birlikte içinde bulunduğumuz durum ve bekleyişler hakkında daha belirgin değerlendirmeler yapmak mümkün hale gelmeye başlamıştır diye konuştu.

TARIM KÜÇÜLMEYİ FRENLEDİ

Yılın ilk üç ayını yüzde 4.5lik bir büyümeyle kapattığımızı belirten Çandır şunları söyledi:

Beklentilerin ve dünya ortalamasının çok üzerinde umut verici bir büyüme oldu. Fakat geçmiş on yıllık aynı dönem ortalama büyümesinin ancak yarısı kadar büyüyebildik. Tarım ise yüzde 3 ile ortalama büyümenin altında kalmıştır. Ancak biz geçmiş tecrübelerimizden biliyoruz ki özellikle genel ekonomik koşullar zorlaştığında ve küçülme yaşandığında tarım sektörü bu zorluğu aşmada ve küçülmeyi frenlemede her zaman olumlu katkı yapmış ve kurtarıcı rol üstlenmiştir. Önümüzdeki dönemde de sektörümüz kendi zor koşullarına rağmen bu rolünü layıkıyla oynamaya devam edecektir. İkinci çeyrekte yaşadığımız ekonomik kapanmanın çift haneli bir daralmaya neden olacağını öngören uzmanları okumaktayız. Her halükarda bunlar yaşadıklarımızdır. Şimdi esas olan yaşayacaklarımız ve buna göre bir ilerleme yolu bulmamızdır. Hem ülkemiz hem de kentimiz için zor günleri atlatmış değiliz. Zaman rehavet zamanı değildir. Özellikle yılın ikinci yarısı önümüzdeki en az üç yılı etkiler konumda olacaktır.

YIL SONU UYARISI

İş dünyasının üzerimizdeki yüklerle salgına yakalandığını ve derinden hırpalandığını söyleyen Çandır Buna rağmen insanlarımız ve şirketlerimiz nispi olarak zorluğa dayanma direnci ve geleceğe umutla bakma konusunda AB ortalamasına göre iyimser durumdadır dedi. Kapanan kurulan şirket sayılarında dikkat çekici bir olumsuzluk olmadığına dikkat çeken Çandır Hatta kapanan şirket sayısı son on yılın ortalamasının altında seyrederken kurulan şirket sayısında ise Haziran rekoru kırılmıştır. Bu rekor hem ülkemiz için hem de kentimiz için geçerlidir. Diğer taraftan ibrazında ödenen çek tutarında da son 6 yılın Haziran rekoru kırılmıştır. Yine karşılıksız çek ve protestolu senet tutarlarında da son 6 yıl ortalaması söz konusudur. Yani geleceğe umutla bakma ve ödemeler sisteminin işleyişi bakımından olumlu sayılabilecek göstergeler söz konusudur diye konuştu.

Kişilerin öz kaynaklarını kullanmaları devletin bazı ödemleri ertelemesi ve kişilere sağlanan ilave kredi olanaklarının belirli bir dönemdeki direncini artırdığını ve gelecek umudunu canlı tuttuğunu dile getiren Çandır Bu dönemin vadesi de ortalama olarak yılsonudur. Yani yılsonuna kadar işlerin gelir getirici hale dönmesi hayati derecede önemlidir. Aksi halde sağlanmış olan bu dayanaklar hepimizin sırtındaki ilave yük olacaktır. Bizler öz kaynaklarımızı tüketmeye devam ederiz ama unutmayalım ki bu sonlu bir kaynaktır. Hayatın normale dönme süresi uzadıkça kamuya olan vergi ve prim gibi ödemelerimizin birikimli olarak yapılması imkansızlaşacaktır. Ayrıca ertelenmiş ya da ötelenmiş kredi ödemelerimizin de vadeleri hızla yaklaşmaktadır diye konuştu.

KREDİ YÜKÜ ALTINA GİRDİK

Salgından önce de gerek hane halkı gerekse işletmelerin borç yükünün kamu borç yüküne göre çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken ATB Başkanı Ali Çandır şunları kaydetti:

Salgın dolayısıyla sağlanan ilave kredi yükleriyle toplam durum daha riskli hale gelmiş durumdadır. Bu riski gören özel bankacılık kesimi kredi verme konusunda tüm zorlamalara rağmen isteksiz ve pahalı davranmaya devam etmektedir. Bu dönemde özel bankalar kredilerini ülkemize genelinde yüzde 11 artırmışken kentimizde yüzde 13 artırmışlardır. Kamu bankaları ise tarihlerinde görülmemiş oranlardaki artışla kentimizde yüzde 53 ve ülkemizde ise yüzde 47lik kredi büyümesi sağlamışlardır. Gördüğünüz gibi bu dönemde de kentimiz iş dünyası ilave kredi yükleri altına girmek durumunda kalmıştır.

ANTALYA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Salgın döneminin en önemli ve kalıcı tahribatının istihdamda yaşandığını söyleyen Çandır Bir tarafta gelirleri sıfırlanmış işletmeler diğer tarafta yetersiz hibe destekleri istihdamı hızla eritmeye başlamıştır. İşten çıkarma yasağının getirilmesi sorunu çözmeye yönelik değil ötelemeye yöneliktir dedi. Antalya ekonomisinin yüzde 71inden fazlasını oluşturan hizmetler sektörü ve yüzde 8inden fazlasını oluşturan tarım sektörünün tam bir istihdam dostu konumunda olduğunu kaydeden Çandır Hizmetler sektörü bir bütün olarak tarım sektörü de başta süs bitkileri olmak üzere belirli bölümüyle kapanınca kentimiz istihdamı için tam bir yok oluş durumu ortaya çıkmıştır dedi. Resmi verilere göre ülkedeki istihdam kaybının yüzde 30undan fazlasının tek başına Antalyada yaşandığını kaydeden Çandır Aslında bu gerçekleşme bile kentimizin bir afet bölgesi ilan edilmesi için yeterlidir. Çünkü Rusya ile yaşadığımız uçak krizinden çok daha vahim bir ekonomik darboğazla karşı karşıyayız. O zaman hatırlarsanız belirli ölçülerde de kabul gören Antalya Yaklaşımı önerisinde bulunmuştuk. Şimdi adeta afet bölgesi konumundayız diye konuştu.

Antalya ekonomisinin en az yüzde 80inin çöktüğünü bu çöküşün sebebinin de bireysel kararlar ya da tercihler olmadığını vurgulayan Çandır şu değerlendirmede bulundu:

Tamamen beklenmedik doğal bir salgın afetinin ülke ortalamasının çok üzerinde bir şiddetle kentimiz ekonomisini vurmasıdır. Antalya ülkemizin dünyaya açılan penceresidir. Unutmayalım ve unutturmayalım ki Antalya durursa Türkiye durur. Direncimizin ve umudumuzun sürdürülebilirliği kentimizle ilgili doğru ve gerçekçi tespitlerin yapılmasına bağlıdır. Son 17 yılda gübre fiyatları 8.5 katına mazot ve dolar 5.5 katına tüketici enflasyonu 4.5 katına ve aralarında bizlerin de bulunduğu tarımsal üretici enflasyonu ise 3 katına yükselmiştir. Yani bu kadar senenin sonunda biz en altta bulunmaya devam etmekteyiz. Ülkemizde salgın afet bölgesi ilan etmek içinde bulunduğumuz dönemin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Vakit geçirmeksizin Antalya afet bölgesi olarak ilan edilmelidir.

İHRACATIMIZ ARTTI

Mecliste ihracat rakamlarını değerlendiren Ali Çandır geçtiğimiz yıla oranla ihracatın yüzde 3 artışla 690 milyar olarak gerçekleştirdiğini bu artışı sağlayan temel sektörün yaş meyve sebze sektörü olduğunu vurguladı. Yılın ilk altı ayında yaş meyve ve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 280 milyon dolar seviyesine yükseldiğini bildiren Çandır. Antalyanın yaş meyve ve sebze ihracatında lider konumda olduğunu narenciye ihracatında ise 5inci sırada yer aldığını belirtti.

ÖRTÜALTINDA AVANTAJIMIZ AZALDI

Geçmiş yıllara oranla örtüaltı yaş sebze üretimde kilogram başına daha az gelir edildiğini ve avantajın azaldığına dikkat çeten Çandır 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız kalemlere baktığımızda sebzelerde yalnızca biber meyvelerde ise kiraz erik ayva kayısı ve çilekte kilogram başına bir doların üzerinde gelir elde etmişiz. Ortalamamızı yükselten bu ürünlerin toplam yaş meyve sebze ihracatımız içerisindeki payı yüzde 37 düzeyindedir. Geriye kalan yüzde 63lük bölümde ise kilogram başına ortalama gelirimiz 070 dolar olmuştur. Toplam ihracatın yüzde 29unu oluşturan başat ürünümüz olan domateste ise kilogram başına 073 dolar gelir elde etmişiz diye konuştu. Çandır  önümüzdeki dönemde yapılacak sera yatırımlarında daha dikkatli davranılması gerektiğini kaydetti. Süs bitkileri sektörünün koronavirüsten tarım sektörünün aksine olumsuz etkilendiğini söyleyen Çandır Ülkemiz genelinde 64 milyon dolardan 56 milyon dolara kentimizde ise 30 milyon dolardan 26 milyon dolara gerileyen sektörün ihracatı ülkemiz ve kentimizde yüzde 12 azalmıştır dedi.

ÜRETİCİYE TEŞEKKÜR

En zor dönemlerde üretimden elini çekmeyen üreticilere teşekkür eden Ali Çandır Elde edilen gelirin kentimizin en ücra köşesine kadar ulaşmasında Atamızın da ifade ettiği gibi milletimizin emeğini ve üretimini kıymetlendiren her iki sektördeki ihracatçılarımız tüccarımız komisyoncularımız ve pandemi döneminde dahi üretimin devamlılığını sağlayan tüm üreticilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum diye konuştu.

Antalya Valiliğinden Diyarbakır Valiliğine atanan Münir Karaloğluna kente yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Çandır Antalya Valiliğine atanan Ersin Yazıcıya başarılar diledi. Çandır Kurban Bayramını kutlarken bütün insanlığa barış huzur ve mutluluk getirmesini diledi. 2019-2020 Süper Ligini 5. sırada tamamlayan Alanyasporu 8. sırada tamamlayan Antalyasporu 2.lige yükselen Seriksporu ve 3.lige yükselen Alanya Kestelsporu kutlayan Çandır takımlara başarı diledi. Mecliste üyeler sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

29 Tem 2020 - 13:21 Antalya- Ekonomi

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.122.867 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi