Burdur Belediyesi Gerekçeleri Açıkladı

Son birkaç gündür özellikle bazı kişi ve kurumlar tarafından asıl sorumluluk görevi milletle kamu mallarını korumak olan kişi ve kuruluşlar, siyasi ik...

Büyütmek için resme tıklayın

Son birkaç gündür özellikle bazı kişi ve kurumlar tarafından asıl sorumluluk görevi milletle kamu mallarını korumak olan kişi ve kuruluşlar, siyasi ikbal ve emelleri uğruna yurttaşı yanlış bilgilendirip, vatandaşı Burdur Belediyesi’ne karşı bir kampanya çağrısında bulunmuşlardır.

Burdur Belediyesi’ne ait taşınmazlarda kiracı olan esnaflarımızın, zaman zaman kira ödemede zorluk yaşadığı ve kiralarını ödemediği, yapılan Sayıştay Başkanlığı’nın denetimlerinde ve mülkiye müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucunda kiralar ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi yönünde, Sayıştay Başkanlığı’nın Burdur Belediyesi 2019 yılı denetim raporunda hem tavsiye hem de eleştiri kararları mevcuttur.

Gerek yönetmelikler, gerekse Burdur Belediyesi’nin meclisinde alınan kararlar ile pandemi döneminde kiraların ya ötelenmiş ya da kira alınmamasına karar verilmiştir. Burdur Belediyesi yönetimi ve Burdur Belediyesi Meclisi olarak bu tip kararları alırken her zaman esnafımızın yanında olduğumuzu ifade etmiş, yaşanan bu zorlu süreçte de esnafımıza her türlü kolaylığı göstermişizdir. Ancak esnafın içine düştüğü ekonomik dar boğazı çözmek yerine, esnafın bu mağduriyetinden yararlanarak siyaset üretmeye çalışanlara cevabımız şudur;

2019 yılı Denetim Raporu’nun 6. bölümünün 10.maddesinde Belediye taşınmaz kiralama işlemlerinin incelenmesinde, taşınmazların kiralama sürelerinin belediye encümeni kararı ile ihale edilmeksizin uzatıldığı, sözleşmesi biten ve tahliliye kararı çıkartılan kiracıların tahliye edilmediği ve yıllar itibari ile sürekli artan kira alacaklarının tahsil edilmediği tespit edilmiştir. Konular önceki yıl Sayıştay Denetim Raporlarında yer almasına rağmen gerekli çalışmaların yapılmadığı görülmüştür.

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun "Kapsam" başlıklı 1'inci maddesi; Genel bütçeye dahil dairelerle katma bütçeli idarelerin, özel idare ve belediyelerin alını, satım, hizmet, yapım, kira, trampa, mülkiyetin gayri ayni hak tesisi ve taşıma işleri bu Kanunda yazılı hükümlere göre yürütülür, denilerek taşınmaz kiralamalarının Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale ile yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Adı geçen Kanun’un “Kiralarda Sözleşme Süresi" başlıklı 64'üncü maddesinde; “Kiraya verilecek taşınır ve taşınmaz malların kira süresi, on yıldan çok olamaz. ... ” denilerek kiralamalarda sözleşme sürelerinin en fazla 10 yıl olacağı belirlenmiştir.

Raporun devamında ise “Her türlü kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında görevli ve yetkili olanlar, kaynakların etkili, ekonomik verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, kullanılmasından, muhasebeleştirilmesinden, raporlanmasından ve kötüye kullanılmaması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumludur ve yetkili kılınmış mercilere hesap vermek zorundadır.” ifadeleri yer almaktadır.

Bazı kiracılarımızın 3 yıl boyunca hiç kira ödemediği ya da kirasını öderken aksattığı ve bu süre içerisinde kiranın ödenememesi durumunda mali hizmetler tarafından tahliye edilecekleri ile ilgili evrakların kendilerine ulaştırılmasına rağmen, kiraların zamanında ödenmemesi ve bu nedenle de Hukuk İşleri Müdürlüğümüz tarafından Sayıştay raporlarında tavsiye ve eleştiri bölümlerinde yer alan süreç başlatılmış ve sürecin sonunda mahkeme kararı ile kiracıların tahliyesine karar verilmiştir.

Tahliyenin, görev gereği kolluk kuvvetlerince yapılarak, dükkânların içerisindeki malzemenin ise kolluk kuvvetleri tarafından yediemin deposuna götürülmek üzere belediyemiz personeline teslim edilmiştir. Bu sürecin sonunda yeniden dükkânların ihaleye çıkartılacağı KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

16 Eyl 2020 - 16:23 Burdur/ Burdur- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.261.218 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

A.arifoğlu - Burdur belediyesi, istanbul büyükşehir belediyesinin taktiğini izliyor İstanulda imamoğlu denen ama imamlıkla alakası olmayan sahte gülüşlü herifin kiralara yaptığı %5000 zammı burada yapacak bunların akıl hocası aynı. 2500 lira olan kirayı 14000 (ondört bin)e çıkardılar. yani taktik buuuu bu adamların millete hizmeti daha görülmemiştir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 13:46


Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi