​D Vitamini İleri Evre Kanser Oluşum Riskini Azaltıyor Mu?

D VITAMINI ILERI EVRE KANSER OLUŞUM RISKINI AZALTIYOR MU ARAŞTIRMALARA GÖRE D VITAMINI ILERI EVRE KANSER OLUŞUM RISKINI AZALTIYOR. ARAŞTIRMANIN SONUCU...

Büyütmek için resme tıklayın

D VITAMINI ILERI EVRE KANSER OLUŞUM RISKINI AZALTIYOR MU

ARAŞTIRMALARA GÖRE D VITAMINI ILERI EVRE KANSER OLUŞUM RISKINI AZALTIYOR. ARAŞTIRMANIN SONUCUNA GÖRE D VITAMINININ GENEL OLARAK ILERI EVRE KANSER OLUŞUM RISKINI YÜZDE 17 AZALTTIĞINI BELIRTEN ANADOLU SAĞLIK MERKEZI MEDIKAL ONKOLOJI UZMANI PROF. DR. SERDAR TURHAL ARAŞTIRICILAR VÜCUT KITLE ENDEKSI NORMAL OLAN YANI KILOLU OLMAYAN SAĞLIKLI BIREYLERE BAKTIKLARI ZAMAN BU RISK AZALMASININ YÜZDE 38 MERTEBESINDE OLDUĞUNU GÖRDÜLER VE VÜCUT KITLE ENDEKSININ YANI KILOLU OLUP OLMAMANIN DA D VITAMINININ KANSER RISKINI AZALTMASINDA BIR KATKISI OLACAĞINI RAPOR ETTILERAÇIKLAMASINDA BULUNDU.

Başlangıçta 2018 yılında yapılan D vitamini ve Omega 3ün kanser hastalığının sıklığını azaltmasını sorgulayan çalışmada kanserin oluşumuna herhangi bir katkısı olmadığının gösterildiğini ancak D vitamininin kansere bağlı ölümlerde sınırda bir katkısı olabileceğinin düşünüldüğünü vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal Şimdi bu VITAL çalışmasının ikincil takip analizi yapıldı. Bu çalışmada araştırıcılar D vitamini alınmasıyla metastatik veya ölümcül kanser riski arasında bir ilişki olup olmadığını sorguladılar. Geçtiğimiz günlerde sonuçları yayınlandığında D vitamininin genel olarak ileri evre kanser oluşumunda yüzde 17 risk azalttığını rapor ettiler. Araştırıcılar vücut kitle endeksi normal olan yani kilolu olmayan katılımcılara baktıkları zaman bu risk azalmasının yüzde 38 mertebesinde olduğunu gördüler ve vücut kitle endeksinin yani kilolu olup olmamanın da D vitamininin kanser riskini azaltmasında bir katkısı olacağını rapor ettiler dedi.

KILOLU OLMAYANLARA KATKISI DAHA YÜKSEK

Bu tedavinin ucuz kolayca ulaşılabilen ve çok uzun yıllardır kullanılan bir ilaç olması dolayısıyla araştırmacıların özellikle kilolu olmayan bireylerdeki katkının daha iyi olduğunun dikkate alınması gerektiğini söylediklerini belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal Bu 5 yıl süren çalışma kontrol kolunda plasebo dediğimiz herhangi bir ilaç olmayan çalışmaydı. Bu çalışmada erkeklerin yaşı 50nin kadınların ise 55in üzerindeydi ve hiç kanser tanısı konmamış bireylerdi. Hem D vitamini hem de Omega-3 takviyesinin katkısını sorgulayan bir çalışmaydı. Bir grup hastaya hem Omega-3 hem D vitamini bir grup hastaya yalnızca D vitamini bir grup hastaya yalnızca Omega-3 bir grup hastaya da bu ilaçlara benzeyen ancak içi boş olan kapsüller verildi. Yalnızca kanser değil kalp hastalıkları da bu hastalarda sorgulandı dedi.

METASTATIK VE ILERI EVRE KANSER OLUŞUMUNU AZALTIYOR

Bu çalışmanın 2018 yılındaki ilk kısmının sonucunda kanser oluşumunda takviyeleri alan kişilerde herhangi bir fark görülmediğini paylaşan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal İkincil analiz metastatik ya da ölümcül kanserin D vitamini alan hastalarda farklı olup olmadığını sorguladı ve aynı zamanda hastaların vücut kitle endekslerinin yani kilolu olup olmamalarının bu seyirde katkısının olup olmadığını sorguladı. 25 bin kişinin gözlendiği bu çalışma sırasında 1617 kişiye takip eden 5 yıl içinde kanser tanısı kondu. Bu kanserler içerisinde öncelikle meme kanseri prostat kanseri kalın bağırsak kanseri akciğer kanseri gözlendi ancak diğer nadir kanserler de vardı. Katılımcılar arasında D vitamini alan 13 bin kişinin 226sında kanser saptandı. Plasebo denilen boş tabletleri alanlarda ise bu rakam 274tü. Katılımcıların 7843ü yüzde 25inden daha azı ideal kilosundaydı. Bu kişiler arasında D vitamini alan 58 kişide kanser saptandı. Bu çalışmadaki D vitamini ve vücut kitle endeksi yani kilolu olmaya bağlı ilişkiler tesadüfen bulunmuş da olabilir çünkü kanser hastalığı saptanan rakamlar çok küçüktür. Ancak yine de şüpheler artıyor ki kilolu olma ile D vitamininin kanserin seyri üzerinde olan katkısı arasında bir ilişki olabilir açıklamasında bulundu.

KILOLU OLMAK D VITAMINI ETKINLIĞINI AZALTABILIYOR

Kilolu olmanın vücutta bir enflamasyona yani bir iltihabi duruma yol açtığını vurgulayan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal sözlerini şöyle sürdürdü: Bu da D vitamininin hem sinyal hem de reseptör üzerinden etkinliğini azaltabilir. Çünkü geçmişte şeker hastalarında yapılan çalışmalarda da hastaların kilolu olmaması durumunda D vitaminin faydasının daha yüksek olduğu gösterilmişti.

Kanser hastalarında D vitamini eksikliği sık rastlanan bir sorundur ve bir çalışmada hastaların yaklaşık yüzde 72sinde D vitamini eksikliği görülmüştür.

Ayrıca hastaların kilolu olmasının da tek başına kanser riskini arttırdığı ile ilgili çalışmalar vardır.

Bu bilgiler ışığında D vitamini verilmesinin metastatik kanser oluşumunu azalttığı sonucuna varamayız ancak burada bir şüphe doğmuştur ve bu şüphenin daha ileri çalışmalarla araştırılması uygun olacaktır kanaatindeyim.

15 Ara 2020 - 11:08 - Sağlık

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 2.125.623 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi