Dernek Salda Gölüne Kanalizasyon Atığı Karışıyor Demişti Bu İddialara Yalanlama Gecikmedi

ÇEVRE Ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak Salda Gölü’nü besleyen Düden Çayına herhangi bir evsel...

Video için play'e tıklayın

ÇEVRE Ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak Salda Gölü’nü besleyen Düden Çayına herhangi bir evsel atık karışmadığını belirtti.
Salda Köyü Muhtarı Ömer Türkmen’de “8 Km köyümüz sınırları içinden geçen Düden Çayı’na herhangi bir atık karışmamaktadır” diye konuştu.
Salda Gölü’ne kıyısında bulunan Salda Gölü’nün kanalizasyon atılarının karıştığı yolundaki haberler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak ve Salda Köyü Muhtarı Ömer Türkmen tarafından yalanlandı.
Açıklamada bulunan Mustafa Kolçak “”Düden Çayı’nın Salda Gölü ile birleştiği nokta beyaz adalar denilen bölgede yer almaktadır. Sulak Alan ekosistemine sahip bir sulak alandır. SİT Statüsü olarakta kesin korunacak hassas alandır bu bölge. Burada akan Düden Çayı’nda herhangi bir evsel kirlilik bulunmamaktadır. Burada son derece sıkı koruma tedbirleri uygulanmaktadır. Bu alana insan girişide mümkün değildir” diye konuştu.

Salda Köyü Muhtarı Ömer Türkmen’de “köyümüzün tamamında kanalizasyon var. Köyün bütün atığı üç tane yapılan dinlendirme havuzlarına gidiyor. Oradan geçtikten sonra Doğal Arıtma olan sazlık alana gidiyor. oradan da atık deresine gidiyor. içilebilecek derecede temiz su. Türkiye’de ilk 5-10’a girecek bir arıtma tesisimiz var bizim. Neden yazıyorlar, çiziyorlar bilmiyorum. Kim gelecekse gelsin baksın. Belki gelip bakıyorlar, neye dayanarak yazıyorlar bilmiyorum” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paker arıtma tesisi yapılacağını söyleyen Türkmen “yapılacak tesis daha da güzel olacak” diye konuştu.
Türkmen “Düden Çayı 8 Km köy sınırlarımızdan geçmektedir. Düden Çayına herhangi bir karışım olmamaktadır. Üst tarafı meradır. Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte suda yosun oluşuyor. Bu yosun bütün derelerde oluşur. Şu anda su tertemiz, içilebilir nitelikte bir su. Yayınlanan haberler gerçeği yansıtmadığı gibi onu yayınlayanlarda biliyorlar gerçeği ama nedense yayınlıyorlar.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Salda Gölünü besleyen Düden deresinin berrak ve doğal olarak yosunlaştığı görülmüştür. Hayvanların otladığı sulak alan ve mera olduğu, bölgenin doğal özelliklerini koruduğu, düden deresinin göle aktığı bölgede kuşların yoğunluğunun gözlemlendiği, herhangi bir kirliliğin söz konusu olmadığı basında yer alan haberlerin algı yaratmak için asılsız ve yalan olduğu tespit edilmiştir” denildi.
Bakanlık açıklamasında şu görüşlere yer verildi; ” İlimiz, Yeşilova İlçesi’ne bağlı Salda Köyü’nde evsel nitelikli atık sular kanalizasyon sistemi ile sızdırmasız fosseptikte toplanmaktadır. Toplanan evsel nitelikli atıksu içerisinde bulunan askıdaki katı maddeler sızdırmasız fosseptikte çökelerek arıtma süreci başlamakta, fosseptik çıkışından sonra ise 2008 yılından bu yana faaliyette olan doğal atıksu arıtmaya gönderilerek arıtılmaktadır. Burada bulunan doğal arıtma Ülkemizin en iyi doğal arıtmalarından bir tanesidir. Salda Köyü kanalizasyon suyunun göle gitmesi söz konusu değildir, iddialar asılsızdır. Ayrıca İLBANK A.Ş tarafından yapılması planlanan Salda Köyü ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi projesi 24 Haziran 2021 tarihinde ihalesi yapılacaktır.
Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) “Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Su Kalitesinin ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Verimliliğinin İzlenmesi Projesi” kapsamında ülke genelindeki 18 adet özel çevre koruma bölgesinde deniz, göl, akarsu ve atıksu arıtma tesisi noktalarından 2020 yılı Ağustos ayı itibariyle numune alınarak izleme çalışmaları yapılmaktadır.
Salda Gölünde Yüzme ve Rekreasyon Amacıyla Kullanılan Suların Sağlaması Gereken Kalite Kriterlerinin belirlenmesi için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 4 noktada (Halk Plajı, Akkumluk (Beyaz adalar) , Doğanbaba Plajı ve Orman Plajı) numuneler alınmakta ve yüzme suyu kalitesi analiz sonuçları Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinde yayınlanmaktadır. Salda Gölü yüzme suyu kalitesi A sınıfı olarak belirlenmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, İl Müdürlüğü yetkilileri ve Yeşilova Belediye Başkanı tarafından 08.06.2021 tarihinde yerinde yapılan incelemede kanalizasyon suyunun göle karışması ile ilgili basında yer alan kirlilik iddialarının doğru olmadığı, Salda Gölünü besleyen Düden deresinin berrak ve doğal olarak yosunlaştığı görülmüştür. Hayvanların otladığı sulak alan ve mera olduğu, bölgenin doğal özelliklerini koruduğu, düden deresinin göle aktığı bölgede kuşların yoğunluğunun gözlemlendiği, herhangi bir kirliliğin söz konusu olmadığı basında yer alan haberlerin algı yaratmak için asılsız ve yalan olduğu tespit edilmiştir” denildi.

www.gundemburdur.com Mesut Madan

08 Haz 2021 - 17:11 Burdur/ Yeşilova- Gündem

Son bir ayda nnchaber.com sitesinde 1.827.070 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 110 15 15
Reklam bilgi