İstiklal Marşı’nın Yazılış Hikayesi

İstiklal Marşı, Anadolu’da milli mücadele devam ederken Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan, Osman Zeki Üngör tarafından bestesi yapılan marştır. İşte detaylar..

İstiklal Marşı’nın Yazılış Hikayesi

Kurtuluş Savaşı dönemimde halk ve ordu rehavete kapıldığı esnada Maarif Vekaleti milli marş yarışması düzenlemeye karar verir. Amaç Türk ordusunun ve halkın inancını tazelemek ve onlara moral olmaktır. Bu yarışmaya ülkenin farklı yerlerinden şairler katılır. Toplam 724 şiir yarışmaya sunulur ancak hiçbir şiir milli marş olabilecek şiirler değildir. İşte bu sırada Mehmet Akif'in yarışmaya katılmadığı fark edilir ve sebebi öğrenilir. Bu yazımızda İstiklal Marşı'nın yazıldığı süreci ve İstiklal Marşı'nın ne zaman yazıldığını öğreneceğiz.

İstiklal Marşı'nın Yazılış Hikayesi

1921 yılında Maarif Vekaleti tarafından milli marş yarışması düzenlendi. Yarışmaya yüzlerce şiir katıldı. Aralarında Kazım Karabekir, Hüseyin Suat Yalçın ve Kemalettin Kamu gibi isimlerin yer aldığı yarışmada Mehmet Akif yoktu çünkü milletin başarılarının parayla övülemeyeceğine inanıyordu.

Mehmet Akif'in yarışmaya katılmaması başta Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey olmak üzere birçok kişinin dikkatini çekti. Zaten yazılan 724 şiirin hiçbirinde milli marş olabilecek potansiyel görülmemişti. Bunun üzerine 5 Şubat 1921 tarihinde Hamdullah Suphi Bey Mehmet Akif'e bir davet mektubu yazdı. Bu durum Mehmet Akif'in kararının değişmesine ve Taceddin Dergahındaki odasına çekilip marşı yazmaya başlamasına vesile oldu.

Mehmet Akif öyle bir durum içindeydi ki odasından hiç çıkmadan marşı kaleme aldı. Hatta Akif'in evine giden bir arkadaşı duvara kanla kazılmış bir mısra gördüğünden bahsetmiştir. Mehmet Akif gece gündüz demeden şanlı tarihimizi 10 kıtalık bir şiirle kaleme aldı. Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı önce cepheye gönderildi, askerler arasında okundu. Askerlerin beğenisini toplayan şiir 17 Şubat 1921 tarihinde Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad gazetesinde yayımlandı. Yayınlanmasının üstünden on gün kadar geçtikten sonra Konya'da Öğüt gazetesinde de yer aldı.

Elemeyi geçen şiirler 12 Mart 1921 tarihinde meclis oturumunda tartışmaya açıldı. İstiklal Marşı Hamdullah Suphi Bey tarafından okundu. Zaten okunmasıyla sonraki şiirlerin dinlenmesine gerek duyulmadı. Meclis ayakta alkışlayıp, gözyaşları içinde dinledi. Tabii çoğunluk beğense de eleştiri de bulunan kişiler de vardı. Bu kişilerin başında en sert eleştiride bulunan Kazım Karabekir'di.

Mehmet Akif'in yazdığı şiirin bestelenmesi ülkenin savaş durumunda olmasından kaynaklı ertelenmiştir. 1924 yılında ilk bestecisi olan Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı Ne Zaman Yazıldı?

İstiklal Marşı, Milli Şair olarak bilinen Mehmet Akif Ersoy tarafından 1921 yılında yazılmıştır.

Sabah

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Çıldır'da yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi
Yaşam

Çıldır'da yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Çıldır İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen güzel şiir okuma ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

İstiklal Marşını okuyuşuyla beğeni topladı Birinciliğiyle Bucak'ı gururlandırdı
Bölgesel

İstiklal Marşını okuyuşuyla beğeni topladı Birinciliğiyle Bucak'ı gururlandırdı

Eskişehir'de bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı'nın kabulünün 103. yılında öğrenciler İstiklal Marşı'nı okuma yarışmasına katıldılar.

MAKÜ'de İstiklal Marşı Ruhu Anlatıldı
Bölgesel

MAKÜ'de İstiklal Marşı Ruhu Anlatıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ), İstiklal Marşı'nın kabulünün 103. yıl dönümü münasebetiyle İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma töreni gerçekleştirildi.

Burdur'da 12 Mart Programı! 'İstiklal Marşımız, Milletimizin Ortak Sesi ve Vicdanıdır'
Bölgesel

Burdur'da 12 Mart Programı! 'İstiklal Marşımız, Milletimizin Ortak Sesi ve Vicdanıdır'

Burdur Valisi Türker Öksüz, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programında yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı'nın önemini vurgulayarak, 'Bağımsızlığımıza olan tutkumuzun, Vatanımıza ve mukaddesatımıza olan bağlılığımızın güçlü ifadesi olan İstiklal Marşımız, Türk Milletinin ortak sesi ve vicdanı olarak ilelebet söylenmeye devam edecektir.' dedi.

Bucak'ta 12 Mart Coşkuyla Kutlandı: İstiklal Ateşi Oratoryo Gösterisi
Bölgesel

Bucak'ta 12 Mart Coşkuyla Kutlandı: İstiklal Ateşi Oratoryo Gösterisi

Bucak Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü programında kompozisyon ve şiir yarışmaları, ödül töreni ve "İstiklal Ateşi" adlı oratoryo gösterisi gerçekleşti.

Karapınar’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı gerçekleşti
Etkinlik

Karapınar’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı gerçekleşti

Konya’nın Karapınar ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kabulünün 103. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi.