ASKERİYELİLER ‘ÖRNEK BİR ETKİNLİK’ GERÇEKLEŞTİRMİŞLER
Ben gitmedim görmedim, o nedenle kimler davet edildi ve kimler katıldı ya da katılmadı onu bilmiyorum ama giden arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla, Burdur’un Merkeze en yakın köylerden ve insanı genelde mütedeyyin… kişilerden oluşan Askeriye Köyünde köy halkının talebi ve Köy Muhtarı Ramazan Şenkal’ın önderliğinde ve geniş katılımlı bir ‘birlik beraberlik yemeği’ verilmiş…
Öğrendiğim kadarıyla, geçtiğimiz pazar günü ve yapımı devam eden Köy Düğün Salonu’nda verilen ‘birlik beraberlik yemeğine’ AK Parti Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz ve yine AK Parti İl Başkanı Mustafa Özboyacı ile bazı dairelerin müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve köylüler katılmış…
Yemekte konuşan Askeriye Köyü Muhtarı Ramazan Şenkal, köylünün yoğun talebi üzerine böyle bir etkinlik düzenlediklerini hatırlatmış ve “Köyümüzde yakın tarihte iki trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda yaralanan yavrularımız Allah’a (c. c) şükür bizlere kavuştular… Bu belâların def’i, hayırların fethi köy halkımızın desteğiyle 1000-1500 kişilik bir mevlit yemeği düzenledik. Bundan sonra trafik kazalarının yaşanmaması ve ailelerdeki huzursuzlukların giderilmesi için böyle bir yemeği düzenlemek bize vazife ve nasip oldu. Böyle bir etkinliği gerçekleştirdiğimiz için memnunuz-mutluyuz. İnşaAllah bu yaptığımız etkinlik bütün köylere, ‘toplumun birbiriyle kaynaşması açısından’ örnek olur. O nedenle biz bu geleneği her yıl devam ettirmeyi düşünüyoruz…” demiş.
Yemekten sonra söz alan ve birde dua yapan Köyün kadın duayenlerinden ve kanaat önderlerinden biri olan Hacı Dudu May’ da “Köy halkımıza gösterdiği bu duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz ve köyümüzdeki ve islâm beldelerindeki kazaların son bulması, bolluk ve bereketin devam etmesi için birlik ve beraberlik içindeyiz…” demiş ve yemek, Kur’an tilâveti ile birlikte mevlidi şerifin okunmasıyla son bulmuş… Ben yazımın burasında bir parantez açıyor, bu etkinliğin fikir baba veya anaları ile birlikte Köyün Muhtarını ve yemeğe maddî mânevî katkı sağlayanların tamamını kutluyor, Cenab-ı Hakk’tan maksatlarının hasıl olmasını niyaz ediyor ve bu etkinliğin diğer köy, kasaba ve beldelerimize de örnek olmasını diliyorum…
BU TÜR ETKİNLİKLER… GENİŞLETİLMELİ VE DİĞER KÖYLERİMİZE ÖRNEK OLMALI
Hâsılı; günümüz de aynı sitede, hatta aynı apartmanda ve karşı karşıya oturan fertlerin veya ailelerin ya da yakın komşuların ve akrabaların bile bırakın bir araya gelmeyi-birlikte yemek yemeği; hal hatır sormayı, selâm dahi verip almadığı şehir hayatına inat koca bir köy halkı bir araya gelmiş ve 1000-1500 kişinin katıldığı ‘mevlidli ve dualı’ bir yemek organize etmiş… Ve bu geleneği her yıl sürdürme kararı almış…
KEŞKE YAĞMUR DUASI DA YAPILMIŞ OLSAYDI!
Böyle ulvî amaçlarla düşünülen, planlanan ve oldukça geniş katılımla gerçekleştirilen bir etkinlikte keşke bir de yağmur duası yapılmış olsaydı… Çünkü şehirlerde yaşayan veya ziraatla, tarımla ya da çiftçilikle uğraşmayan kişiler çok fark etmeseler de, genelde ülkemiz de, özelde de ilimiz ve bölgemiz de uzun zamandır ve çok çetin bir kuraklık hüküm sürüyor..! Ve bu kuraklık ziraatımızı veya tarımımızı tehdit ettiği gibi, içme ve kullanma sularımızı da tüketme noktasına getirdi-getiriyor maalesef…
YAĞMUR DUASI ĞELENEĞİ KÖYÜMÜZ DÜĞER VE BAZI KÖYLERİMİZ DE… DEVAM EDİYOR DU ANCAK PANDEMİ ‘‘BU GELENEĞİ’’ ENGELLEDİ
Hâsıl-ı kelâm; diğer bazı köy veya kasabalarda da verilse de, Yağmur Duası yemekleri yıllardır ve genelde Düğer Köyümüz de veriliyordu. Ancak 2 kişinin bile bir araya gelmekten çekindiği bir kovit19 illeti birçok şeyimizi olduğu gibi, köyümüzün bu iyi güzel, hayırlı, yararlı ve geleneksel âdetini de engelledi maalesef… O nedenle ben Askeriyelileri ‘Pazar günü verdikleri ‘birlik beraberlik yemekleri’ ve bu geleneği sürdürme kararları dolayısıyla kutluyor, bundan sonra verecekleri yemeklerinde yapacakları dualarına yağmur duasını da katmalarını diliyor, herkese saygılar sunuyorum
SİZİN EN HAYIRLINIZ, ALLAH (c. c) İÇİN YEDİRENLERDİR.
CENNETTE BİRTAKIM KÖŞKLER VARDIR Kİ, BUNLAR DIŞLARI
İÇLERİNDEN, İÇLERİ DIŞLARINDAN GÖZÜKMEKTEDİR.
BU KÖŞKLER YUMUŞAK KONUŞAN, ALLAH (c. c) İÇİN
YEDİREN VE HALK UYKUDA OLDUĞU ZAMAN KALKIP
NAMAZ KILANLAR İÇİNDİR…
DİN KARDEŞİNİ DOYASIYA YEDİREN VE KANA KANA
İÇİREN BİR KİMSEYİ ALLAH AZZE VE CELLE HAZRETLERİ
YEDİ HENDEK KADAR ATEŞTEN UZAKLAŞTIRIR!
BU HENDEKLERDEN İKİSİNİN ARASINDAKİ MESAFE DE
BEŞ YÜZ SENELİKTİR… Hz. Muhammed (sav)
SOFRADA GÜZEL VE HELÂL YEMEĞİN BULUNDURULMASI
VE ARKADAŞLARA İKRAR EDİLMESİ, O KİŞİNİN ŞEREFLİ
OLDUĞUNA DELÂLET EDER… Hz. Ömer (r. a)
DOSTLARIMI BİR YEMEK ÜZERİNDE TOPLAMAM,
BİR KÖLEYİ ÂZAT ETMEMDEN DAHA İYİ GELİR BANA.
Hz. Ali (r. a)
ARKADAŞLARLA BİR SOFRA ÜZERİNE OTURDUĞUNUZ
ZAMAN O SOFRAYI OLDUKÇA UZATINIZ. ZİRÂ BU SAAT
HAYATINIZIN SİZİN ALEYHİNİZDE OLMAYAN SAATTİR!
Câfer bin. Muhammed (r. a)
2024
Taceddin AKbaş'ın 'Trump'ı al Biden'a, Biden'ı al Kamala Harris Ongin'e vur!' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Netanyahu’yu alkışlamak soy-kı-rı-mı alkışlamaktır' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Basın bayramımız kutlu olsun' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'AK Parti 'Öz Eleştiri' yaptı fakat 'gereğini yapmadı!'' adlı köşe yazısı... Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Yunan Bakan Nikos Dendias ‘art ayağıyla’ kulağını kaşımış!' adlı köşe yazısı... Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Barış harekâtına katılmamıştım ama, sefer görevi emri almıştım' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Trump’ı bizim bekçiler bile daha iyi koruyabilirlerdi (En azından kulağını deldirmezlerdi!)' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Yunanlar 'Güney Kıbrıs'ı tercih ederlerken Türkler 'Doğu' Rodos'u tercih ediyorlar!!' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'Gramaj hileleri yapıyorlar ve kuruluşlu etiketlerle tüketicileri yanıltıyorlar!!!' adlı köşe yazısı Devamı
2024
Taceddin Akbaş'ın 'İnsanımız Şans oyunlarından sonra şimdi de sanal kumarın tehdidi ve tehlikesi.. altında!!' adlı köşe yazısı... Devamı
Burdur Valisi Türker Öksüz, Askeriye Köyü'nde köy kıraathanesine uğrayarak köy halkı ile bir araya geldi.
Burdur merkez Askeriye Köyü Yaka Mahallesinde Vedat Ongun’a ait evin yanındaki samanlıkta öğle saatlerinde bilinmeyen bir sebeple çıkan yangında 1000 balya saman, 150 çuval yem, Traktör ve transit kamyonet yanarak kullanılamaz hale geldi.
Burdur Merkez Askeriye Köyünde 14 Nisan 2017 tarihinde yapımına başlanan ve 5.849.803 TL ye mal olan Burdur Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, hizmet vermek üzere onaylandı.
Bucak Küçük Sanayi Sitesi, yoğun yağış sonrası sular altında kaldı. Başkan Kemal Kasap, drenaj sorunları ve alınacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.
Burdur Dereboğazı ve Tek Çeşmeleri, yapılan ıslah çalışmaları ve temiz su numuneleri sonucunda yeniden kullanıma açıldı. Detaylar için tıklayın.
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) hizmet bölgelerinde yoğun klima kullanımı nedeniyle elektrik tüketiminde rekor artış yaşandı. Peki elektriksiz kalır mıyız? AEDAŞ acil eylem planı devrede. Antalya'da 23 Temmuz'da tüketim yüzde 14,3 artarak 58.606 MWh'ye ulaştı.
Yorumlar (0)