Taceddin Akbaş

Engelliler, Madenciler, Kadın Hakları, Türk Kahvesi, Toprak ve Mühendisler günü kutlu tüm insanlar mutlu olsun

Taceddin Akbaş'ın 'Engelliler, Madenciler, Kadın Hakları, Türk Kahvesi, Toprak ve Mühendisler günü kutlu tüm insanlar mutlu olsun' adlı köşe yazısı

Taceddin Akbaş

ENGELLİLER, MÂDENCİLER, KADIN HAKLARI, TÜRK KAHVESİ, TOPRAK VE MÜHENDİSLER GÜNÜ” KUTLU TÜM İNSANLAR MUTLU OLSUN!!!

İlgililerin, ilgilenenlerin ve meraklılarının bilecekleri gibi, Ülkemiz de 3 Aralık tarihi “Dünya Engelliler Günü”, 4 Aralık tarihi “Madenciler Günü”, 5 Aralık tarihi “Kadın Hakları Günü”, “Türk Kahvesi Günü”, “Dünya Toprak Günü” ve “Mühendisler Günü”, ayrıca ‘’Ninja Günü” olarak kutlanıyor… Yani ağlanacak hâline gülen oynayan ve çalıp söyleyen insanımız 3 gün gibi kısa bir zaman diliminde birbirinden farklı 7 günü birden kutluyor… Bu da benim gibi günlük yazılar yazan köşe yazarlarının işini zorlaştırıyor… O nedenle ben bugün, kutlanmakta olan ‘bu adı var kendisi ya da uygulaması yok’ olan günlere kısa kısa değerlendirmek, buna da “Engelliler Günü” ile başlamak istiyorum:

TÜM ENGELLİLERİN GÜNLERİ KUTLU OLSUN VE ALLAH (c. c) KİMSEYİ ENGELLİ YAPMASIN

Şöyle ki; kendilerine yıllarca ‘özürlü’ dendikten sonra bir süredir de ‘engelli’ olarak nitelendiren bir kişi doğuştan olabildiği gibi, sonradan geçirilen bir hastalık veya herhangi bir kaza sonucunda da zihinsel ya da fiziksel-bedensel engelli hâline girebilir veya özürlü durumuna düşebiliyor. O nedenle ben ‘Cenab-ı Hakk hiçbirimizi ama hiçbirimizi zihinsel ya da fiziksel özürlü veya engelli yapmasın; böyle bir şey de kaderinde varsa ise ki olabilir, o zaman da mukadderatına boyun eğsin, ayrıca hem kendilerine, hem de yakınlarına ve bakıcılarına sabır selâmetler versin…’ diye dua eder, dua beklerim.

MADENCİLERİN DE GÜNLERİ… KUTLU OLSUN VE ALLAH(c. c)TÜM MADENCİLERİ KORUSUN!

Kapalı alan korkusu olan bir kişi olarak bana dünyanın parası dahî verilse ben bir gün bile herhangi bir maden ocağında veya benzer bir mekânda çalışamam… O nedenle ben gençliklerinin tamamını, ömürlerinin ise yarısını yerin bilmem kaç metre altında geçiren maden işçilerini ve diğer kapalı alan çalışanlarını yürekten kutluyorum ve Cena-ı Hakk’tan böyle mekânlarda çalışanların tamamını korumasını, hiçbirinin burnunun dahî kanamasına izin vermemesini niyaz ediyorum:

KADINLARIN HAKLARI KORUNMALI VE TAMAMINA HAK ETTİKLERİNDEN DAHA ÇOK ÖNEM VERİLMELİ!

Bilindiği üzere bir kadın bizim mutlaka bir şeyimizdir! O nedenle biz inananlar, hiçbir kadına olmasa-olamasa dahî, Havva Anamıza hürmeten bile olsa, her kadına hak ettiği değeri veya önemi verir, saygıyı gösterir, hakkını hukukunu gözetiriz… O nedenle bugün ve bu kadar mukaddimeden sonra ‘kadınlar günü’ hakkında daha fazla bir söz söylemeyi zâit buluyor, şimdi de diğer iki günün değerlendirmesine geçmek istiyorum:

BİR FİNCAN ‘TÜRK KAHVESİ’NİN BENİM YANIMDAKİ HATIRI 40 DEĞİL, 44 YILDIR

Atalarımız ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırının sayılmasını istemişler ama ben müzmin bir Türk kahve tiryâkisi olarak bu hatıra yüzde 10 daha ilâve ediyor ve bir kahvenin 40 yıllık hatırını 44 yıla çıkarıyorum! Ayrıca herkesin kahvesini de içmediğimi, ancak çok sevdiğim esnaf ve sanatkâr bir dostumun dükkânında ve kendi elleriyle yaptığı Türk Kahvesini içmek için gün, hattâ saat saydığımı, mümkün olsa “O’nun kahvesini içmek için” dükkânında yatabileceğimi itiraf etmeden de edemiyorum! Dolayısıyla da o ismi bende mahfuz olan Dostumun hatırını hiçbir şekilde sınırlamıyor, “Türk Kahvesi Günü’’nü kutluyorum.

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ‘ÜSTÜNDEKİ KAN’ OLDUĞU GİBİ; TOPRAKLARI TOPRAK YAPANDA UĞRUNDA ÖLEN-ŞEHİD OLAN İN-SAN-LAR-DIR!

Bazıları ölülerinin topraklarının bol olmasını isterler ama ben kendimin de sevdiğim kişilerin de topraklarının olabildiğince az olmasını, mezarlarının nurla dolmasını ister ve dilerim. Ancak, kendi özel mülkiyetimin de ülkemin de her karış toprağına canım pahasına sahip çıkar ve toprağım da gözü olanların gözlerini oymak isterim!

BAŞTA ‘’KİMYA MÜHENDİSİ” TORUNUMUZ BEYZA İLE KONTROL VE OTOMASYON MÜHENDİSİ ADAYI ARDA’MIZ OLMAK ÜZERE “TÜM MÜHENDİSLERİN’ GÜNLERİNİ…” KUTLUYOR; TAMAMINA.. “SAĞLIKLI SIHHATLİ ve ÂFİYETLİ UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUM

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; sayıları hesaba bile gelmeyecek kadar az olan Ninjaların Günlerini pas geçiyor, tüm engellilerin, kadınların, madencilerin, mühendislerin ve Türk kahvesi tiryakilerinin günlerini gönülden kutluyorum. Ve son olarak ta İstanbul’da ve dünyanın en büyük ve en ünlü bir ilaç firmasında dün işe başlayan Kimya Mühendisi Torunumuz Beyza’mızın da İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği okuyan, yani O’da bir mühendis adayı olan Torunumuz Arda’mızın da diğer meslektaşlarının ve arkadaşlarının da günlerini yürekten kutluyor; tamamına sağlık, sıhhat ve afiyet dileklerimle birlikte kazasız belâsız günler ve hayırlı uğurlu uzun ömürler diliyorum.

BAŞARININ SIRRI, GÜNLÜĞÜ MÜMKÜN OLAN
EN İYİ HİKÂYEYE DÖNÜŞTÜRMEKTİR VE DÜN
GEÇMİŞTİR, GERİ GELMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
YARININ GELİP GELMEYECEĞİ DE BELLİ DEĞİLDİR,
O HALDE, İNSAN BUGÜNÜN DEĞERİNİ BİLMELİDİR!
Anonim

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Taceddin Akbaş Diğer Yazıları

24
ŞUBAT

2024

Bu gece, tüm suçlardan Beraat ettiğimiz gecelerden bir gece olsun İnşaallah!

Taceddin Akbaş'ın 'Bu gece, tüm suçlardan Beraat ettiğimiz gecelerden bir gece olsun İnşaallah!' adlı köşe yazısı. Bu gece, 365 gecede 5 gece-5 gün kapımızı çalan ve mâna ile dünyamızı aydınlatırken, uygulamasıyla ahiretimizi kazanmamıza vesile olacak olan Berat Gecesi ve günüdür! Gelin bu geceyi gaflet ve dalaletten uzak, dua ve ibadetle geçirelim. Özellikle Filistin/Gazze, Arakan ve Doğu Türkistan'daki mazlum kardeşlerimiz için dualar edelim. Devamı

22
ŞUBAT

2024

Şeriat İlk İnsanla Geldi Son İnsanla Da Gidecek

Taceddin Akbaş'ın 'Şeriat İlk İnsanla Geldi Son İnsanla Da Gidecek' adlı köşe yazısı Devamı

21
ŞUBAT

2024

Su Krizi Kapımızda!! Ancak Çok Azımız Bunun Farkında

Taceddin Akbaş'ın 'Su Krizi Kapımızda!! Ancak Çok Azımız Bunun Farkında' adlı köşe yazısı. Burdur'da yaşanan kuraklık ve su krizi, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından gündeme taşındı. Burdur Gölü'nün kuruma tehlikesi ve genel su tasarrufu çağrısı yapıldı. Ekosistemi Koruyalım ve Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneği Başkanı Süleyman Faki'nin uyarılarına dikkat çekildi. Su israfının önlenmesi için herkesin sorumluluk alması gerektiği vurgulandı. Detaylar haberimizde! Devamı

21
ŞUBAT

2024

MAKÜ, Burdur'a değer katanlara da ilin hayvancılığına değer veriyor

Taceddin Akbaş'ın 'MAKÜ, Burdur'a değer katanlara da ilin hayvancılığına değer veriyor' adlı köşe yazısı Devamı

19
ŞUBAT

2024

Ben İddia Edi-Yorum! Türkiye’de Beni Geçecek Bir Gazeteci Yoktur(!)

Taceddin Akbaş'ın 'Ben İddia Edi-Yorum! Türkiye’De Beni Geçecek Bir Gazeteci Yoktur(!)' adlı köşe yazısı Devamı

17
ŞUBAT

2024

Meclis üyelerinde ahlak ve liyakat ehliyetten daha önemli!

Taceddin Akbaş'ın 'Meclis üyelerinde ahlak ve liyakat ehliyetten daha önemli!' adlı köşe yazısı Devamı

16
ŞUBAT

2024

Koca ABD’de 2 Bunak’tan başka adam kalmadı mı?

Taceddin Akbaş'ın 'Koca ABD’de 2 Bunak’tan başka adam kalmadı mı?' adlı köşe yazısı Devamı

15
ŞUBAT

2024

Fahiş fiyatlarla baş etmek çok mu zor?

Taceddin Akbaş'ın 'Fahiş fiyatlarla baş etmek çok mu zor?' adlı köşe yazısı... Fahiş fiyat artışları dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşları olumsuz etkiliyor. Denetimlerin yetersizliği ve caydırıcı olmayan cezalar sorunun çözümünü zorlaştırıyor. Yetkililerin denetimleri sıklaştırması ve caydırıcı cezalar uygulaması gerekiyor. Devamı

14
ŞUBAT

2024

Osmanlı kadar taş düşsün başınıza

Köşe yazarımız Taceddin Akbaş'ın 'Osmanlı kadar taş düşsün başınıza' adlı köşe yazısı...Padişahların yabancı hanımlarla evlenmelerinin tek sebebinin "güzel kadın" arayışı olduğunu iddia etmek, tarihî gerçeklere aykırıdır. Padişahların evliliklerinin arkasında siyasi ve diplomatik nedenler vardı. Devamı

13
ŞUBAT

2024

Kişi sevdiğiyle beraberdir!

Taceddin Akbaş'ın 'Kişi sevdiğiyle beraberdir!' adlı köşe yazısı.. .Yazar, Sevgililer Günü'nün ticari bir gösteri olduğunu ve sevginin yılda bir gün değil her gün gösterilmesi gerektiğini savunuyor. Devamı

İlgili Haberler

Alanya Üniversitesi’nde Dünya Engelliler Günü Paneli düzenlendi
Bölgesel

Alanya Üniversitesi’nde Dünya Engelliler Günü Paneli düzenlendi

Dünya Engelliler Günü Farkındalık Paneli, Alanya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

MAKÜ'de engelli bireylere farkındalık etkinliği
Etkinlik

MAKÜ'de engelli bireylere farkındalık etkinliği

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi ile Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü işbirliğinde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık etkinliği düzenlendi.

Vali Öksüz, engelli bireylerin toplumsal hayata katılımını vurguladı
Etkinlik

Vali Öksüz, engelli bireylerin toplumsal hayata katılımını vurguladı

Burdur Valisi Türker Öksüz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen programda engelli bireylere yönelik yaptığı konuşmada, "Onları sadece Dünya Engelliler Günü'nde değil her zaman gönlümüzde kalbimizde taşıyoruz" dedi.

Farkındalık günü yemeğinde gönüllerince eğlendiler
Etkinlik

Farkındalık günü yemeğinde gönüllerince eğlendiler

Burdur Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği yemekte engellilere unutulmaz bir gece yaşattı.

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı
Etkinlik

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı

Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Antalya’da bulunan engelli dernekleri, spor kulüpleri ve Engelsiz Kafe'nin özel aileleriyle bir araya geldi.

Engelsiz Yaşam Derneği Üyeleri Antalya Gençlik Kampı'nda Unutulmaz Bir Gün Geçirdi
Etkinlik

Engelsiz Yaşam Derneği Üyeleri Antalya Gençlik Kampı'nda Unutulmaz Bir Gün Geçirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Kampı ve Eğitim Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde özel misafirlerini ağırladı.