• DOLAR
  5,9448
  %0,15
 • EURO
  6,5556
  %-0,17
 • ALTIN
  300,45
  %0,76
 • BIST
  7,7755
  %-0,22
KUMARIN MİLLÎSİ Mİ OLUR!

KUMARIN MİLLÎSİ Mİ OLUR!

En önemli ve en büyük iki bakanlığının isimlerinin başında millî kelimesi olan bir Ülkenin, tam bir şans oyunu, hattâ kumar oynatan bir teşkilâtın isminin başında da ‘millî’ kelimesinin bulunması; her şeyden önce hem bu iki büyük ve gerçekten de, adı gibi millî olan ya da olması lâzım gelen bakanlıklarımızın adlarına ve millîliklerine, hem de ‘millî’ kelimesinin ruhuna, özüne ters düşüyor…

Asıl olan, halkının yüzde 98-99’u Müslüman olduğu varsayılan bir ülkede böyle bir teşkilâtın, kurum ya da kuruluşun hiç olmamasıdır, olsa bile yaşayamamasıdır… Ve emînim bu teşkilâtı kuran ve yaşatanların büyük bir çoğunluğu da yine Müslümandır..! O nedenle, ‘bu ve buna benzer teşkilâtları kapatmak.. veya lağvetmek pek kolay olmayabilir… Amma ve lâkin, isminin başındaki ‘millî’ kelimesi bâri kaldırılsın! Dolayısıyla da ‘millî’ ibâresi veya kelimesi ile kumar müessesesi yan yana gelmesin!’ diyor, şimdi de bir başka konuya geçmek istiyorum:

ŞEHRİMİZDEKİ ‘’RAMPALAR’’ ASFALTLA

DEĞİL, PARKE TAŞLARIYLA KAPLANMALI

Mâliyeti daha düşük olduğundan veya işçiliği daha kolay ya da yapımı dada seri olduğundan mıdır nedendir bilmiyorum, Burdur Belediyesi bir dönem şehir merkezindeki yolların bir bölümünü elden geçirdi, iyi de yaptı… Ancak, en sarp yolları veya en dik rampaları-yokuşları da asfaltladı. Ve asfalt düz, inişi ya da çıkışı olmayan yollarda hem kullanışlı hem de güzel görünüşlü olsa da dik rampalarda-yokuşlarda hiçte öyle olmadı… Meselâ, bizim gibi Susamlık Tepesi (Su Deposu) ile Yeşiltepe’nin alt kısmında ya da kıyısında köşesinde ev veya işyerleri bulunan vatandaşlar, bilhassa kış aylarında bu iki tepeden gelen yağmur, kar ve dolu sularının oluşturduğu buzlanmalar veya sele dönüşen sular nedeniyle sokağa ya hiç çıkamıyorlar ya da ayaklarına çizme veya benzeri şeyler giyerek çıkmak zorunda kalıyorlar!

Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı; ben diyorum ki, ‘şehrimizin asfaltlı rampaları, kaygan yokuşları en kısa sürede elden geçirilmeli ve asfaltlanmış olan rampalara parke taşları döşenmeli..!’ diyor, şimdi de kel alâka olmayan bir konuya daha geçmek istiyorum:

————————————————————————————————————————————–

BAŞIBOŞ KÖPEKLER KORKUTUYOR!

Bugünkü yazıma bir hikâye ile başlamak ve yetkililerin dikkâtlerini bu hikâye ile çekmek istiyorum:

Hikâye şöyle: Vaktin birinde bir köylü ilk defa köyünden çıkıp şehre gelir ve şehrin bir mahallesinde gezip tozmaya başlar… Derken, bir sokağa geldiğinde köpeklerin saldırısına uğrar ve köpeklerin saldırısından kurtulmak veya ısırılmaktan korunmak için yerdeki taşlardan yararlanmak ister… Ancak, gelin görün ki, taşlar parke taşı ve birbirine geçmeli olduğu için hiç birisini yerinden kımıldatamaz-çıkartamaz! Durum karşısında ne yapacağını bilemeyen köylü, “Vay anasına beee…! Bu şehirde taşları bağlayıp köpekleri salıvermişler…!” diyerek gerisin geri köyüne döner gider…

Konunun gerçek tarafına gelince o da şöyle:

Genelde bir çok yerden, özelde de Cumhuriyet Meydanı’na yakın yerlerde oturan, dolayısıyla da sabah ya da yatsı namazı için câmilere gidip gelen câmi cemaatinden de, sabah erken saatlerde okullarına gidip geç saatlerde evlerine dönen öğrencilerden ve velîlerinden de uzun bir süredir sokak ve caddelerde başıboş olarak dolaşan köpekler konusunda yakınmalar alıyordum. Fakat, ben

konunun biraz abartıldığını düşündüğüm ve kendim de böyle şeye şâhit olmadığım, dolayısıyla da köşemi böyle bir olumsuzlukla meşgul etmek istemediğim için biraz ağırdan alıyordum… Ancak, bahsime konu köpeklerden bazıları duvar komşumuz ve aynı zamanda bir İlimizin Vali Yardımcısı’nın babası da olan Hüseyin Amcamıza iki kere saldırmışlar ve O’da bana “İki seferinde de köpeklerden canımı zor kurtardım!..’’ dedi ve şöyle bir not bıraktı:

“Sayın yetkililerimizden sokaklardaki başıboş köpeklerin barınaklara alınmasını istiyorum. Bundan bir müddet önce Burdur’da bir vatandaş başıboş köpeklerin saldırısına uğramış ve köpeklerden zor kurtulmuş. Sayın Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e duyurduğu halde hâlâ sokaklarda başıboş köpekler dolaşmakta. Ayrıca, Adana’da 60 yaşındaki bir vatandaşın köpekler tarafından öldürüldüğü unutulmamalı..!”

Bendeniz de, ‘ben bir elçiyim ve elçiye zeval olmaz’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

BUGÜN GÖZ YUMDUKLARIMIZ, YARIN

BİZE GÖZ AÇTIRMAYACAK OLANLARDIR

Doğu Türkistan Atasözü

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
BUCAK VEFAT MÜMİNE TOPALAK

BUCAK VEFAT MÜMİNE TOPALAK

25 Ocak 2020, BUCAK VEFAT MÜMİNE TOPALAK için yorumlar kapalı
HAVA AMBULANS ACİL İNİŞ YAPTI AMA

HAVA AMBULANS ACİL İNİŞ YAPTI AMA

25 Ocak 2020, HAVA AMBULANS ACİL İNİŞ YAPTI AMA için yorumlar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Uyardı: Deprem Yardımı Yapacakların Dikkatine !

Cumhurbaşkanlığı Uyardı: Deprem Yardımı Yapacakların Dikkatine !

25 Ocak 2020, Cumhurbaşkanlığı Uyardı: Deprem Yardımı Yapacakların Dikkatine ! için yorumlar kapalı
BEKÇİLERİ YETKİSİZLEŞTİRMEYELİM ÇÖPÇÜLERİ ETKİSİZLEŞTİRMEYELİM

BEKÇİLERİ YETKİSİZLEŞTİRMEYELİM ÇÖPÇÜLERİ ETKİSİZLEŞTİRMEYELİM

25 Ocak 2020, BEKÇİLERİ YETKİSİZLEŞTİRMEYELİM ÇÖPÇÜLERİ ETKİSİZLEŞTİRMEYELİM için yorumlar kapalı
BURDUR VEFAT EMRE TAŞÇI

BURDUR VEFAT EMRE TAŞÇI

25 Ocak 2020, BURDUR VEFAT EMRE TAŞÇI için yorumlar kapalı