• DOLAR
  5,9476
  %0,06
 • EURO
  6,5465
  %-0,06
 • ALTIN
  300,22
  %-0,74
 • BIST
  7,7235
  %-0,49
KÜTÜPHÂNESİZLEŞİYOR KİTAPSIZLAŞIYOR ve CÂHİLLEŞİYORUZ

KÜTÜPHÂNESİZLEŞİYOR KİTAPSIZLAŞIYOR ve CÂHİLLEŞİYORUZ

KÜTÜPHÂNESİZLEŞİYOR
KİTAPSIZLAŞIYOR ve
CÂHİLLEŞİYORUZ
Kütüphânecilik Haftası’na daha 4 ay gibi uzun bir süre var. Ancak, ben aslında her haftamızın ‘Kütüphâne Haftası’ olması gerektiğine inandığım için bugün bu konuya değinmek ve bunu kendi cenâhımla başlamak istiyorum:
Şöyleki; 1913 yılında doğan ve 1971 yılında da, yani 58 yaşında ve sabah namazı için kalktığı Köydeki evimizin 2. katından düşerek vefat eden rahmetli Babam Düğer Köyü İlk okulunu iyi dereceyle bitirse de ‘bir evin bir çocuğu olduğu için’ başka bir okula gidememiş. Fakat, yaptığı mektep ya da medrese tahsili sayesinde dînî bilgisi ve genel kültürü bugunün birçok İlâhiyatçısından daha ileri seviyede idi. Ki, 4 kardeşin en küçüğü olduğum ve beni çok sevdiği için, beni ilkokulu bitirdikten sonra köyünden, şehrinden ayırmaya kıyamamadı. Amma ve lâkin ortancı ağabeyimi önce Burdur’a hafızlık eğitimine, daha sonra İmam Hatip Okulu’na (İHL), en sonunda da Konya Yüksek İslâm Enstitüsü’ne gönderdi ve Enstitü’yü bitirmesini sağladı. Ben de ‘Babamın vefatından sonra İmam Hatip Lisesi’ni okuyup bitireceğim, ardından da lisans yapacağım’ diyerek çalıştım, çabaladım, ancak başaramadım. Çünkü, demirin tavında dövülmesi gerektiği gibi, okumanın öğrenmenin de bir tavı, zamanı ve zemini vardı!
Kısacası; bendeniz vaktinde iyi bir eğitim alamamanın açığını kapatmak için yıllardır okuyor, yazıyor ve çalışıp çabalıyorum.
Meselâ, okuduğum gazete, dergi ve tam bir âhirzaman âlimi Google’dan aldığım bilgiler hâriç, şu an okumakta olduğum iki kitaptan biri Macit Ömür Öztürk’ün yazdığı ‘Dervişlerin Teselli Koleksiyonu, Doğu’dan, Batı’dan 99 Teselli’ kitabı; diğeri de MAKÜ İktisadi İlimler ve Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karagül’ün yazdığı ‘Mutluluğun Kitabı, Bir Nefeste Bin Hayat’ adlı kitabı.
Prof. Dr. Mehmet Karagül Hocam’ın yazdığı ‘’Mutluluğun Kitabı” insanı madden de, mânen de çok mutlu ettiği gibi; Macit Ömür Öztürk’ün “Dervişin Teselli Koleksiyonu” kitabı ise tam bir teselli kaynağı veya tam bir tevekkül öğretmeni!
OKUMADAN ÂLİM, YAZMADAN KÂTİP
ÖĞRENMEDEN DE HATİP OLUNMAZKİ
Biz çocukluğumuz da ve delikanlılığa adım attığımız sıralarda bilgisayar ve internet olmadığı gibi, televizyon da yoktu. (sadece radyo ve sinema vardı) O nedenle biz çok radyo ve ajans dinler, arada bir sinemaya gider, genelde roman türü kitap, haftalık bir mecmua (dergi) ve günlük gazete okur, gazete ve dergilerde bulduğumuz hemen her bulmacayı doldurduğumuz gibi ertesi günde kontrol ederdik.
Ancak, elektrikli ve elektoronik cihaazların envai türlüsüne sahip olan veya bunlara en kolay yoldan ulaşabilen devrin gençleri ilkokulu zorunlu olduğu, lise ve üniversiteyi de ileride bir iş sahibi olabilmeyi amaçladığı için bitiriyor. Yani, günümüzde okullar sadece diploma vermek, öğrenciler de herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşuna kapağı atabilmek için diploma alıyor! Ki, bizim zamanımızda tahsil yapan kişilere öğrenci değil, talebe; yani ‘talep eden’ denirdi!
KÜTÜPHÂNELER BOMBOŞ
KAFELER İSE TIKLIM TIKLIM
Cebindeki akıllı telefonu ve interneti sayesinde ister doğru olsun ister yanlış hemen her bilgiye ulaşabilen yaşlılar kahvehaneleri.., gençler kafe ve benzeri yerleri, çocuklar da oyun salonlarını.. doldurup taşırırlarken kütüphaneler bomboş vaziyette okuyucularını bekliyor!
Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; Cenab-ı Hakkın ‘oku’ emri ve ‘’hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’’ sorusuna ve Hz. Muhammed (sav)’in “Beşikten mezara kadar ilim öğrenin! İlim tahsil etmek için yola çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah (c.c) yolundadır” buyrduğuna; Hz. Ali’nin (r.a) “İlim bahçesi cennet bahçesidir” şeklindeki tavsiyelerine rağmen; bugün birçok mû’min bu ve bunun gibi emir ve tavsiyelerin hiçbirine uymuyor..!’ diyor, herkese ‘kütüphâneli-kitaplı’ saygılar sunuyorum.
KİTAPLAR DA KAPILAR GİBİDİR
BİRKEZ AÇTIN MI…, BAMBAŞKA
BİR DÜNYAYA GEÇİVERİRSİN!!!
Jeanette Winterson
————————————————–
BİR KUM TANESİNİN SIRRINI ÇÖZMEYİ
BAŞARABİLSEYDİK, BÜTÜN DÜNYANIN
SIRRINI ÖĞRENMİŞ OLURDUK
Albert Einstein

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde…

Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde…

28 Ocak 2020, Akcan Gıda, Yeni Vizyonu İle Bucaklıların Hizmetinde… için yorumlar kapalı
            VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ

            VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ

28 Ocak 2020,             VERİMLİ ARAZİLERİMİZ      Ve FAY HATLARIMIZ için yorumlar kapalı
BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI

BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI

28 Ocak 2020, BUCAK BURDUR YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA 1 YARALI için yorumlar kapalı
BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ

BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ

28 Ocak 2020, BAŞKAN SELİMOĞLU SU ABONELERİMİZİN MAĞDUR OLMAMASINI SAĞLIYORUZ için yorumlar kapalı
BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI

BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI

28 Ocak 2020, BUCAK PAZAR PAZARINDA KAZA 2 YARALI için yorumlar kapalı