TEDBİRLERE MECBÛRÎ DEĞİL, İHTİYÂRÎ OLARAK UYALIM!

TEDBİRLERE MECBÛRÎ DEĞİL İHTİYÂRİ OLARAK UYALIM!!! Dünkü yazımda da bahsettim ve dünya da herkes ‘câmi cemaati kadar kuralcı olabilse ve mer’i kuralla...

TEDBİRLERE MECBÛRÎ DEĞİL

İHTİYÂRİ OLARAK UYALIM!!!

Dünkü yazımda da bahsettim ve dünya da herkes ‘câmi cemaati kadar kuralcı olabilse ve mer’i kurallara uyabilse, korona bugün bulunduğu noktaya gelemez ve belki de sıfırlanırdı… Yani bizim yılda 52, hattâ defa 2 defa câmiye gelen, cemaate katılan bir Müslüman’ımız bile dikkâtlidir, ihtiyatlıdır-tedbirlidir…

Meselâ, bir Müslüman çok mecbur kalmadıkça umûmî tuvaletleri kullanmaz, abdestini evinde yerinde alır, câmiye seccadesini getirir, maskesini istisnânız takar, câmide de, câmi dışında da fizîkî mesâfeye uyar, hijyene dikkât eder ve dezenfektesini yapar. Ayrıca arkadaşları arasında musafaha yapmak (totalaşmak), hasbîhal etmek sevap, namaz esnasında ve saflar arasında boşluk bırakmamak gerekli olduğu halde tedbîren bunları yapmaz!

Kısacası aklı başında bir Müslüman hemen her konuda ihtiyatlı davranır, bilim ve ilim insanlarının tüm tavsiyelerine, yetkili kurum, kuruluş ile birlikte merkezî ve yerel yönetimlerin aldıkları kararlarına harfiyen uyar-uymaya çalışır. O nedenle her Müslüman kuralcıdır, kâidecidir veya prensip sahibidir!’ demiştim.

Bugünde son zamanlarda acayip bir şekilde yükselen COVİD 19 hastası sayılarını hatırlatmak ve yetkililerin vatandaşları emrivâki yapmasını, yani yeni yeni yasaklar getirilmesini isteyen, hattâ tavsiye eden sevgili okur ve hemşehrilerime bazı hatırlatmalar da bulunmak istiyorum:

HIRSIZ İÇERDEN OLDUKTAN SONRA

O KAPIYA KİLİT-MİLİT KÂR ETMEZ!!!

Kısacası ve açıkçası Büyük Devletimiz veya Hükümetimiz ya da ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarımız hangi yasağı getirirlerse getirsinler veya hangi yöntemi uygularlarsa uygulasınlar; hattâ herkesin başına bir görevli dikseler ki, görevlinin başına kimi dikecekler? Vatandaşlarımız virüsün kendilerine ve çevrelerine bulaşmasını önlemek için çalışmadıkları ve bulaşanların da bir şekilde tedaviyi benimsemedikleri sürece bu virüsün önü alınmaz-alınamaz... Daha doğrusu, insanımız uzman kurum, kuruluş ve yetkililerin aldıkları tedbirlere ve yapılan ciddî uyarılara kendi özgür iradeleriyle uymadıkları müddetçe ne öldürücü virüslerden veya mikrop ya da bakterilerden kurtulabiliriz ne de ‘ecelsiz’ ölümlerden!

KURALLARA KURAL KOYANLAR İÇİN DEĞİL

KENDİ NEFSİMİZ VE NESLİMİZ İÇİN UYALIM

Kanun veya kural koyucular, artı Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurullarının tavsiyeleri doğrultusunda, dünyanın baş belası, karabasanı, Ülkemizin ve insanımızın ise korkulu rüyası durumunda olan mini minnâcık bir virüsü doğduğu yerde itlâf etmek-öldürmek; dolayısıyla da insanımızı korumak için yasalar çıkarıp kurallar ve kısıtlamalar koyuyor. Yani devlet, bu güne kadar vatandaşını koruyup kollamak için ne gerekiyorsa onu yaptı ve yapıyor… Amma ve lâkin, insanımızın bir kısmı kurallara fazlasıyla uysa da, bir kısmı maalesef ki maalesef kurallara ya hiç uymuyor ya da uyuyormuş gibi yapıp vaziyeti idare ediyor! Oysa konulan kurallar önce bizi, sonra da nefsimizi korumak için konulmuş olan kurallardır. O nedenle biz Merkezî Yönetimi veya yerel yönetimleri bazı kısıtlama kararları almaya veya değişik yasaklar koymaya zorlamayalım! Dolayısıyla da kendimize ve geleceğimize kötülük etmeyelim!..

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; halk arasında, pandemi yönetiminde veya koronanın bulaşmasını önleme hususunda yumuşama veya rehavete kapılmalar başladığı gibi iddialar ortaya atılmaya başladı. O nedenle ben bu iddiaların biraz yanlış bilgiden veya enformasyon noksanlığından ve yöneticilerin, halkın kendi tedbirini kendi özgür iradesiyle almasının daha yerinde olacağını düşünmelerinden kaynaklandığına inanıyorum. O nedenle biz, bu COVİD 19 illetinden kurtulmak için yetkililerin bazı yasaklar koymalarını istemeyelim veya beklemeyelim…Kendi tedbirlerimizi kendimiz alalım. Dolayısıyla da bu illetten en az zararla kurtulmaya bakalım!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

TEDBİRLİ OLMAK GEÇİMİN YARISIDIR

Hz. Muhammed (sav)

TEDBİR DAİMA BİLGELİĞİN ARACIDIR

Patrick Rothfuss

TEDBİR, İNSANIN EMNİYET SÜBOBIDIR

Sharidan

EN İYİ ZIRH HEDEFTEN UZAK DURMAKTIR

Horace

UZAĞI DÜŞÜNMEYEN İNSAN ACIYI YANIBAŞINDA BULUR

Konfüçyus

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi