Bir Senatörlerimiz Eksikti(!)

BİR SENATÖRLERİMİZ EKSİKTİ(!)

Tıpkı müteveffa Süleyman Demirel gibi konuşun, nüktedanlığıyla ve hazır cevaplılığıyla tanınan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun zamanlı zamansız ve amansız rakibi, Memleket Hareketi’nin önderi ve ‘bir sosyal demokrat parti’ kurma aşamasında olan, hattâ sona gelen Muharrem İnce; partisini kurabilir ve kendinde öyle bir güç vehmedebilir veya taraftar bulabilirse eğer, halkımız tarafından ‘Lortlar Kamarası’ olarak yorumlanan Senatörlük müessesesini yeniden devreye sokacakmış…

Bir askerî darbe yönetiminin (27 Mayıs 1961) icat ettiği ve bir başka askerî yönetiminin de (12 Eylül 1980) ılga ettiği ve tam kırk yıldır da hiç kimsenin aklına dahî getirmediği bir gayrimillî müesseseyi (senatörlüğü) Muharrem İnce yeniden gündeme getirmiş! Dolayısıyla da İnce ilk millî çamını devirmiş! İlk çamını devirmiş çünkü bu millet milletvekili sayısının çokluğundan, TBMM üyelerinin formalitelere takılmalarından veya mevzuata boğulmalarından dahî yakınırken, bunlara bir de senatörlük müessesesinin eklenmesinden hiç memnun olmaz-olamaz..!

Şöyle ki; Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’nün döneminde bile olmayan, Celal Bayar ve Adnan Menderes döneminde ise hayâli bile kurulamayan senato ve senatörlük müessesi aslında, hatırladığım kadarıyla halkın özgür iradesiyle oluşmuş olan TBMM’nin el fireni ve Milletvekillerinin âmiri gibi bir yerde duruyordu! Çünkü Milletvekillerinden güyâ daha sosyal, daha kültürlü, daha yüksek tahsilli ve yaşları en az 40 olma şartı aranan senatörler, TBMM üyelerinin tepisinde bir yerde oturuyorlardı. Milletvekillerinden fazla maaş alıyorlar, hattâ vekilleri tahakküm altında tutuyorlar ve onların yarısı kadar bile çalışmıyorlardı. Yani senatörler milletvekillerinin îtâ âmirleri veya ağır âbileri pozisyonunda duruyorlardı..!

Daha doğrusu yıllarca birçok ülkenden farklı olarak uygulanan bizdeki senatörlük müessesesi, bidon kafalı halkın ve göbeğini kaşıyan vatandaşların, çarıklı erkân-ı harbin veya cahil insanların yanlış bir seçim yapmalarını önlemenin, yanlış yapmaları halinde asıllarının de vekillerinin de kulaklarını çekecek bir düşüncenin ve yapılanmanın tezahürüydü! Ayrıca Tabii-Temelli Senatörler de vardı ki, onlar zaten tam bir lortlar kamarasının üyelerini andırıyorlardı. Ve onları Parlamentodan ‘ölümden başka bir şey’ ayıramıyordu!

Hele bir de kontenjan senatörleri vardı ki, onlar da Cumhurbaşkanı kontenjanından TBMM’ye giriyorlardı. O müessesenin kadrolu üyeleri de emekli büyük elçilerden ya da üst düzey bürokratlardan oluşuyordu. Ki, onlar da ülkeye hizmet etmekten çok kendilerini o makama mevkie getiren Cumhurbaşkanlarına hizmet etmek oluyordu!

MUHARREM İNCE’NİN HENÜZ OLMAYAN

OLSA BİLE BİLİNMEYEN PARTİ PROGRAMI

VEYA HEDEFLERİNİN BAŞINA SENATÖRLÜK

MÜESSESESİNİ YERLEŞTİRMESİ, KENDİSİNİN

HANESİNE YAZILMIŞ EKSİ BİR PUAN OLMALI

Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; iletişim ve ulaşım çağının baş döndürücü bir şekilde geliştiği, dünya devletlerinin veya ülke yönetimlerinin iç ve dış harplerle boğuştuğu bir devirde hem karar mekânizmalarının rantabl ama hantal olmayan bir yapıyla, en hızlı/en serî ama en doğru kararları alabilecek şekilde programlanması gerekirken; bu karar mekanizmalarının arasına bir de senatörlük müesseseni ilâve etmek ‘kambur üstüne kambur bindirmek’ gibi bir şey olur herhâlde!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

DÜNÜN YÖNTEMLERİNİ BUGÜNÜN DÜNYASINDA KULLANMAKTA ISRAR EDEN KİŞİ, YARININ İŞİNDE OLMAYACAKTIR(!)

Jhon C. Maxwell

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder

# Hizmet

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi