GIDA İSRAFINDAN ‘BRONZ MADALYALIK’ OLMUŞUZ!!

GIDA İSRAFINDAN ‘BRONZ

MADALYALIK’ OLMUŞUZ!!

       Bir(leşmiş) (M)illetler (BM) Teşkilâtı ‘Çevre Programı’ tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Ülkemiz de her yıl 8 milyon tona yakın gıda israfı yapılıyormuş! Yani BM’nin hazırladığı 2021 Gıda Endeksi Raporuna göre, Türkiye de her yıl kişi başına 93 kilogram gıda maddesi çöpe atılıyormuş! Bu durum da Ülkemizi ‘gıda israfı’ konusunda Dünya 3.’sü, dolayısıyla da bronz madalyalık ülke yapar!

Ve yapılan bir araştırmaya göre, Ülkemiz de çöpe giden gıda maddeleriyle 840 milyon insanın karnının doyması mümkün oluyormuş!

        Kısacası; Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak’ın verdiği bilgiye göre Türkiye gıda israfından Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Meksika’dan sonra Dünya 3’üncüsü olmuş! Ve Toprak’ın verdiği bilgiye göre Dünya da her 9 kişiden biri açlıkla mücadele ediyor ve 1,8 milyar insan hiçbir gıda maddesine erişemeyecek durumda iken israf edilen, çöpe atılan gıdalar 840 milyon insanı doyurabilecek miktarda imiş!

KİŞİ BAŞINA GIDA İSRAFIMIZ 93 KİLOGRAM!

BU DURUM BİR İSLÂM ÜLKESİNE YAKIŞMAZ

       Yapılan hesaplara göre Ülkemiz de kişi başına düşen gıda israfı 93 kilogram imiş. Yani Türkiye de her bir kişi yılda 93 kilogram gıda maddesini çöpe atıyormuş! Ben öyle inanıyorum ki, Türkiye de herkesin 93’er kilogram gıda israfı yapması mümkün değildir. O nedenle ben ‘bu çılgın israfı yapanların birçoğunun tuzu kurulardan oluşuyordur ve bunların oranları da yüzde 10’u-15’i geçmez!’ diye düşünüyorum! Ayrıca böyle bir şeyi insanının yüzde 98-99’u Müslüman olan ülkemize hiç konduramıyor, yapıştıramıyor ve yakıştıramıyorum! Ve ‘dünya geneli ve bilhassa Afrika ülkeleri ayrı, Ülkemiz de israf yapan, her şeyi saçıp savuran yüzde 10’luk-15’lik kesimin ceremesini Ülkemizin yüzde 85’lik 90’lık bölümü çekiyor demektir!’ diyorum.

BENCE ‘MECBURİYET OLMADAN’ İSRAF

EDENLERİN ‘KENDİLERİ İSRAF’ OLMALI

       İnsanının yüzde 98’i, 99’u Müslüman olduğu varsayılan bir ülkede yaşayan ve “Komşusu açken tok yatan veya karnını tıka basa doyuran kişi bizden ya da kâmil Müslüman değildir” buyuran bir Peygamberin ümmeti olarak bizim bir gram bile gıda maddesini veya bir dilim ekmeği dahî israf etmememiz gerekir... Yani Dünya geneli, Afrika’sı vesairesi ayrı, kendi kendine yeterli bir gıda potansiyeline sahip birkaç ülkeden biri olan Ülkemiz de şöyle ya da böyle bir kişi yılda 93 kilogram gıda maddesini israf edebiliyorsa orada biraz değil, uzun uzun düşünmemiz gerekir! Ve ben şahsen ‘çok zorunlu olmadıkça ve bilhassa gıda maddesi israfı yapan kişilerin kendileri bir israf olmalı…’ diye düşünüyorum!  Ben bırakın bir gram yiyeceği içeceği,  giyeceği; kullanılabilecek olan giyeceği ve eşyayı bile israf etmemeye çalışan bir kişiyim…

BİR YANDA OBEZİTE, DİĞER YANDA AÇLIK!

        Günümüzde bazı insanlar obezlikten kurtulmak için çareler arar, bunun deli paralar harcarlarken, diğer yanda bazı insanların çöp konteynırlarında ekmek veya gıda maddesi araması o bölgede yaşayan ve bilhassa varlıklı insanları büyük bir vebal altında bırakır. Çünkü bırakın işin insânî yönünü, inancımıza göre helâlin hesabı, haramın azabı olduğu gibi israfın her türlüsü de haramdır! 

         Velhâsıl-ı kelâm, hülâsâ-i netice; günümüzde, genelde dünyamız da ve özelde Ülkemiz de giyilecek ve kullanılacak eşyalarımızın israfı diz boyu olması neyse ne amma; kuraklığın, dolayısıyla da kıtlığın kapımız da olduğu bir devirde yiyecek ve içeceklerin israf edilmesi önce nefsimize, sonra da neslimize yapılabilecek en büyük kötülüktür, hattâ uzun vâdede ihanettir! Çünkü dünya da büyük, hem de çok büyük bir gıda israfı yapan insanların yanında çok ciddi bir açlık ve susuzluk içinde kıvranan ülke insanları ve bilhassa çocukları var! Ve bizim burun kıvırarak çöpe attığımız gıda maddelerinin israfı sırf ‘israf’ olduğu için haram ve günah olduğu gibi, israf ettiğimiz gıda maddelerinin bir kişinin veya bir çocuğun midesine gitmesi halinde bir kişinin yaşamasına imkân vereceği için büyük bir sevap olmalı!’ diyor, herkese ‘israfsız ramazanlar, bayramlar, günler, aylar ve yıllarla birlikte’ saygılar sunuyorum.

YİYİNİZ, İÇİNİZ, FAKAT İSRAF ETMEYİNİZ

ÇÜNKÜ ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ!

A’raf Sûresi, âyet 31    

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

     

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 870 1515
Reklam bilgi