Fak-Fuk-Fon Çalışanlarının Kadroya Alınmaları Şart!!!

FAK-FUK-FON ÇALIŞANLARININ

KADROYA ALINMALARI ŞART!!!

Eski(mez) Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan merhum Turgut Özal’ın en yayarlı ve en hayırlı icraatlarından biri, halk arasındaki adı ‘Fakir Fukara Fonu (FAK-FUK-FON)’, resmî adı ise ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)’ olan Vakfın çalışanları genelde her zaman, özelde de pandemi döneminde büyük özveriler de bulundular ve bulunmaya da devam ediyorlar! Yani, İllerde Valilere, İlçelerde de kaymakamlara bağlı olarak görev yapan SYDV çalışanları, yardıma muhtaç birey ve ailelere ulaşabilmek ve onların maddî mânevî ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ciddi gayretler gösterdiler-gösteriyorlar; önemli, hattâ bâzen hayâtî fedakârlıklar da bulundular ve bulunmaya da devam ediyorlar! Ancak, yıllardır sözleşmeli personel olarak görev yapan Vakıf çalışanlarının bu gün için Müdüründen güvenlikçisine, temizlikçisine veya hizmetçisine varıncaya kadar hiç birinin iş güvencesi ya da çalışma garantisi yok maalesef.

SAĞLIKÇILAR İLE SYDV ÇALIŞANLARI

YANYANA, ELELE VE GÖNÜL GÖNÜLE

VEREREK FEDÂKARCA ÇALIŞIYORLAR

ANCAK, “SYDV ÇALIŞANLARININ..” HİÇ

BİRİNİN İŞ VE AŞ GÜVENCELERİ YOK(!)

Birinci paragrafımda da belirttiğim gibi, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığı sırasında ve 1986 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) bugün 81 il ve 957 ilçede olmak üzere toplam sayıları 1003 (bin üç)’e ulaştığı gibi, sahada bilfiil çalışan sayısı da 10 bini bulduğu belirtiliyor…

SYDV VALİ VE KAYMAKAMLARIN

ELLERİNİ…. GÜÇLENDİRDİĞİ GİBİ

VATANDAŞLARIN DEVLETE OLAN

İTİMAT VE GÜVENİNİ DE ARTIRDI!

Hâsılı kelâm; yarım asırlık gazetecilik hayatımda çalışmalarına yakından şahit olduğum kaymakam ve belediye başkanı sayısını bilmiyorum ama 20 civarında bir Burdur Valisinin çalışmasına ya direkt ya da dolaylı yollardan muttali oldum. Ve Sayın Valilerin, SYDV kurulmadan önceki durumlarını, yani darda ve zorda kalan vatandaşların yardım talepleri karşısında nasıl zorlandıklarını, hattâ bazen küçücük bir yardım taleplerini bile ‘üzülerek’ geri çevirmek durumunda kaldıklarını biliyorum. O nedenle, SYDV Valilerimizin ve Kaymakamlarımızın ellerini güçlendirdiği ve Mülkî Âmirleri vatandaşa karşı mahcup olmaktan kurtardığı gibi, vatandaşın devlete olan itimat ve güvenini de artırdı…

Hâsıl-ı kelâm; FAK-FUK-FON, yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYDV) kendisi, kuruluş amacı, gayesi ve çalışmaları hakkında ciltlerce kitap veya uzun uzun makaleler yazılsa yeridir. Ancak, benim bu günkü asıl konum Vakfın kendisi değil, çalışanları olduğu için asıl konuma dönmek istiyorum:

SYDV ÇALIŞANLARININ İŞLERİ ÇOK

AMMA VE LÂKİN KADROLARI YOK!

Hülâsâ-i netice; genelde her zaman, özelde de bir buçuk yıldır süren Covid-19 sürecinde ortaya çıkan maddî mânêvi riskin azaltılması ve halkın muhtemel yaralarının sarılması ki, ister zengin olsun ister fukara, vatandaşın sosyal ve zarûrî ihtiyaçlarının karşılanması hususunda başta muhtarlar, azalar, din görevlileri, millî eğitim personeli, emniyet, jandarma ve zabıta görevlileri, sağlık çalışanları gibi daha birçok kişi, kurum ve kuruluşla işbirliği yapan SYDV çalışanları her türlü takdirin üstünde bir performans sergilediler ve ömürleri olduğu müddetçe buna devam edeceklerini de kanıtladılar. Ancak, onların tek istekleri kadroya alınmak ve adı üzerine bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olan bir kurumda çalışan arkadaşlarının iş güvencelerinin yanı sıra gerektiğinde kurum değiştirebilmek ve hak ettikleri unvan değişikliklerine gidebilmek!

Benim muradım da ‘yarım asırlık gazetecilik hayatımda ve yaklaşık 25 yıldır çalışmalarına vâkıf olduğum, dolayısıyla da vatandaşların övgülerinin yanı sıra dualarını da aldığını; ancak vaktiyle bir çalışanının haksız-hukuksuz yere sözleşmesinin feshedildiğini öğrenip üzüldüğüm bu güzîde vakfın çalışanlarının keyfî olarak ya da haksız hukuksuz bir şekilde işten atılma risklerinin ortadan kaldırılması için kadroya alınmaları hususunda kendilerine yardımcı olmaktı! Yani kendimin elçi olduğumu, elçiye de zeval olmayacağını bildiğim için, yetkililere küçük bir hatırlatma da bulunmak istedim!’ diyor, herkese saygılar sunuyorum.

İYİLİKLERİN EN GÜZELİ VE EN MÜKEMMELİ

SADAKA-İ CÂRİYE OLAN VAKIFTIR…

VAKIF KURUMU; İNSANIN İNSANA, HATTÂ TÜM

CANLILARA SUNABİLECEĞİ HİZMETİN TÜMÜDÜR

Vakıfları özetlemiş sözlerden.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 110 15 15
Reklam bilgi