Müslüman Yılda “Bir Gün’’ Değil Üç Yüz Altmış Beş Gün Çevrecidir

MÜSLÜMAN YILDA “BİR GÜN’’ DEĞİL

ÜÇ YÜZ ALTMIŞ BEŞ GÜN ÇEVRECİDİR

Meraklılarının ya da ilgilenenlerin bilecekleri gibi, bu gün “5 Haziran Dünya Çevre Günü”. O nedenle ben sevgili okurlarıma önce bu günün oluşumu ve amaçları hakkında kısa bir ki bilgi aktarmak istiyor, daha sonra da (yüksek müsaadeleriyle) kendi görüş ve düşüncelerime geçmek istiyorum: Sözde “Dünya Çevre”, güya çevreyi koruma veya kurtarma günü, İsveç’in Stockholm Kentinde ve 1972 yılında düzenlenen Bir(leşmiş!) Milletler (BM) Çevre konferansından bu yana, her yılın 5 Haziran tarihinde ve çevrenin korunması konusunda dünya çapında bir farkındalık oluşturulması ve ona göre eylemde bulunulması maksadıyla ilan edilen ve yaklaşık yarım asırdır da (49 yıldır) kutlanan bir gündür. Ancak, bu güne kadar ‘birçok gün, hafta, ay ve yılda olduğu gibi’, bu gün hakkında da bir arpa boyu yol alınamamış! Alınamaz da, çünkü maksat günü kutlamak değil, günü kotormaya veya dostlar işbaşında görsüne dönüştürülmüş!

KARAR ALICILARIN NİYETLERİ İYİ-GÜZEL

OLSA BİLE, UYGULYICILARININKİ DEĞİL!!

Konuyla alâkalı hemen her yazımda belirttiğim gibi, 5 Haziran tarihini “Dünya Çevre Günü” îlân edenlerin niyetleri halis veya iyi-güzel olabilir. Ancak, her şeyin bir(çok) istismarcısı, pazarlayıcısı, alıcısı satıcısı olduğu ve olacağı da gibi, bu gün, bu hafta, bu ay ve bu yılların istismarcıları ve de nemelazımcıları da vardır ve bundan sonra da olacaktır…’ demişimdir! Yani, bu günü “Çevre Günü” îlân edenlerin maksatları veya niyetleri iyi-güzel olsa da günümüzün uygulayıcılarının maksatları maalesef öyle değil! Çünkü bu günün yerli ve yabancı uygulayıcıları bu günü ya politika, ya da istismar günü olarak değerlendiriyor, kutluyor veya kullanıyorlar…

AH BİR “HAKÎKİ…” MÜSLÜMAN OLABİLSEK!

BAŞKA BİR ŞEY OLMAMIZA GEREK KALMAZ

Öp öz annesine, babasına ve benzer yakınlarına, çevresine, konu komşusuna, eşine dostuna yılda ya bir gün veya bir hafta, ya da bir ay ayırabilen, bunu da doğru dürüst beceremeyen gayrimüslimler ve kılıç Müslümanları; tam da Hz. Peygamber(sav)’in, “Öyle ki, eğer onlar (kâfirler) zehirli kertenkele çukuruna veya deliğine girseler siz de onları takip edeceksiniz…” mealindeki buyruğuna uygun şekilde hareket ediyorlar! Yani, günümüz Müslüman’ı gâvurların aldıkları her karara uymak ve yaptıkları her şeyi yapmak için can atıyor ve onlara benzemek için birbiriyle yarışıyor maalesef. Ondan sonra da çıkıp ‘şu şöyle oldu, bu böyle oldu veya olmadı!’ diyor, dolayısıyla da ağlayıp-sızlıyor.

HER İYİLİK BİR SADAKADIR VE HER BİLİNÇLİ

MÜSLÜMAN “MÜKEMMEL” BİR ÇEVRECİDİR!!

Hemen her konuda mükemmel bir önder ve örnek olan Peygamber Efendiniz Hz Muhammed (sav)’in bundan 1440 küsur yıl önce çevrenin önemine vurgu yapan söz ve davranışlarından birkaçı şöyledir ve bu söz ve davranışları bile O’nun en iyi-en güzel, en mükemmel çevreci olduğunu gösterir:

Mesela; Peygamber Efendimiz, mealen “Her iyilik bir sadakadır. Yolda insanlara eziyet veren bir taşı veya benzeri bir zararlıyı yoldan kaldırmak bir sadakadır. Hayvanına binmeye çalışan kişiye yardımcı olmak bir sadaka olduğu gibi, hayvanına gücünün üstünde bir yük yükleyen kişiyi uyarmak ve o hayvanın yükünü azaltmak ta bir sadakadır. Yolunu kaybedene yol göstermek bir sadakadır. Câmideki bir saman çöpünü bile alıp dışarı götürmek dolayısıyla da câmi temizliğine katılmak bir sadakadır…” buyuruyor.

Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; bir kişinin bilinçli ve samimi bir Müslüman olması aynı zamanda mükemmel bir çevreci de olması demektir. Çünkü Müslümanların kutsal kitapları olan Kur’an-ı Kerîmlerinde de, sevgili Peygamberinin söz ve davranışlarında da dünyaya ve âhirete dair hemen her iyi-güzel şey vardır. Yani kitap ve sünnetlere uyan-uymaya çalışan bir Müslüman’ın başka bir şey olmasına gerekte yoktur, ihtiyaçta! Ancak, gelin görün ki, günümüz Müslüman’ı Hadis’i Şeriflerde de belirtildiği gibi; kitap, sünnet, icmâ ve kıyası fukahaya uymak yerine gâvurların îcat ettikleri ve âdet hâline getirdikleri gelenek ve göreneklerine, gün, hafta, ay, yıl ve benzer göreneklerine uyuyorlar ki, onu da tam beceremiyor!’ diyor herkese “365x24 saat ve tabii ki, Kur’an-î çevreler ve ‘sünnete.. uygun” saygılar sunuyorum.

KİM BİR MÛ’MİNİN DÜNYA SIKINTILARINDAN BİRİNİ GİDERİRSE, ALLAH (c.c) DA ONUN DÜNYA VE ÂHİRET SIKINTILARINDAN BİRİNİ GİDERİR. KİM MÛ’MİN KARDEŞİNİN BİR AYIBINI ÖRTERSA, ALLAH DA ONUN DÜNYA VE ÂHERETTE AYIPLARINI ÖRTER. BİR KUL, DİN KARDEŞİNİN YARDIMINDA BULUNDUĞU SÜRE CE ALLAH DA ONUN YARDIMCISI OLUR

Hadis-i Şerif

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 110 15 15
Reklam bilgi