İhrâcâtımızın Kahramanları Ekmeğini “Taştan… Çıkaran”

İHRÂCÂTIMIZIN KAHRAMANLARI

EKMEĞİNİ “TAŞTAN… ÇIKARAN”

İŞÇİLER VEYA EMEKÇİLERDİR(!!)

Türkiye’nin ‘Süt Pınarı’ veya Hollanda’sı, göller, güller ve gönüller bölgesi, tekeler yöresi, eğitim kenti, hattâ eğitimin başkenti’ gibi daha birçok iyi güzel unvanları bulunan, mütecanis bir toplum yapısına da sâhip olan Gadın Burdur’umuzun bu unvan veya titrleri toprağa gömülmek üzere iken özel taşımız (Burdur bejimiz) ve güzel mermerimiz imdadımıza yetişti elhamdûlillâh. Yani Antalya, Isparta ve Denizli gibi ekonomik gelişimini sağlamış, dolayısıyla da nüfusunu büyütüp nüfuzunun-maddî mânevî varlığının yanı sıra siyâsi gücünü de artırmış illerin arasında sıkışıp kalmış olan, göç alamadığı gibi göç veren İlimiz, son yıllarda mermerleriyle bu açığı kapatmaya çalışıyor ama bu pek kolay olmadığı gibi, uzun ömürlü ya da uzun vadeli bir yatırım olması da mümkün gözükmüyor! Çünkü keşke olsaydı ama hemen her yerde ve birçok şey de olduğu gibi bizin mermer rezervlerimiz de sınırsız değil maalesef. Ve mermerin işlenip işlenmemesi ise apayrı bir yazı konusu. O nedenle ben bugünkü yazımda mermer işletmeciliğini değil, mermer işçileri veya emekçileri konusunu ele alacağım inşaAllah. Çünkü ocaklar bizim en büyük istihdam kaynaklarımız, ocak çalışanları ve mermer işçileri ise İlimizin yegâne ihrâcat ve gelir kaynağı durumundalar!

Şöyle ki, İlimizin geçtiğimiz ayki ihracat kalemleri ve rakamları hakkında yazılı bir açıklama yapan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; İlimiz ihracatının artışında rolü olanlara teşekkür etmiş ve özetle şunları söylemiş:

“İlimiz de Mayıs ayı için en fazla ihracat yapılan ilk üç sektör sırasıyla: ‘Madencilik Ürünleri. Çimento, Cam, Savunma ve Havacılık Sanayisinde 3 milyon 542 bin Dolarlık ihracat gerçekleşti. O nedenle, geçen yılın bu ayına göre bu yıl daha iyi bir performans ortaya koyan tüm işletme sahipleri ve sanayicilerimiz olmak üzere ihracatımızda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum…”

BUTSO BAŞKANI KEYİK SEKTÖRÜN

GENELİNE.. TEŞEKKÜR ETMİŞ.., BEN

İSE İŞÇİLERE TEŞEKKÜR EDECEĞİM!

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, yaptığı açıklama da ihracata katkısı bulunan herkese teşekkür etmiş ama ben bugün sektörün patronlarından, işverenlerinden ziyade işçilerine, çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Yani İlimiz de ve geçtiğimiz yıl da 1-31 Mayıs tarihleri arasında 12 küsur milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilirken; bu yılın aynı ayında bu rakam 29 küsur milyon Dolar olarak gerçekleşmiş ve bu artış oranı da %140,6’ya tekabül ediyormuş. Ve ihracat artışında en büyük pay madencilik ürünlerinin, mermerin, halkın deyimiyle dağın-taşın imiş!

Kısacası Burdur’un ihracatçılarının birçoğu ekmeklerini taştan ve tabii ki çalışanların sayelerinde çıkarıyorlarmış!

Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; kendim hiçbir mermer ocağı veya işleme atölyesi sahibi veya işletmecisi olamadığım-olamadığım gibi, çalışanı da olmadım. Ancak, mesleğim îcâbı birkaç Mermer Ocağını ve işleme atölyesini veya fabrikasını gezdim gördüğüm gibi, birkaç mermer işçisi ile hem komşu hem de dost ve arkadaş oldum. Ve ister ocakta çalışsın ister işleme fabrikasında çalışsın mermer işçilerinin ücretlerinin genelde asgarî düzeyde olduğu gibi, işlerinin de kolay olmadığını gördüm, duydum ve öğrendim! Ancak, mermer sektörünün birçok kişiye ve aileye ekmek kapısı olduğunu da unutmadım!

Yani benim mermer ocağı veya mermer işleme sahipleriyle fazla bir yakınlığım olmasa da çalışanları ile konuşmuşluğum ve çalışmaları hakkında bilgi almışlığım çok! O nedenle ben genelde genç, güçlü kuvvetli, artı dayanıklı, azimli, gayretli, dirâyetli ve tabii ki zor olsa da alın terine ve helâl yollardan para kazanmaya önem veren erkeklerden ve dahî kadınlardan oluşan mermer işçilerinin iş kazası.. riskleri bir yana; mermer tozunun ve benzer ham madde veya işlenmiş olan mermer ve atıklarının direkt ya da dolaylı yollardan verdiği zararları ve fizîkî bakımdan yıpranmış olduklarını ve yorgun düştüklerini görüyor, duyuyor ve biliyorum... O nedenle, tüm saygıdeğer mermer ocağı ve mermer işleme fabrikası sahiplerinin, mermer işverenlerinin; işçilerine, çalışanlarına mümkün olan en yüksek ücreti vermelerini ve maddî mânevî durumları ile birlikte ‘muhtemel’ sağlık sorunları ile de yakından ilgilenmelerini diliyor, herkese saygılar sunuyorum.

HİÇ KİMSE ELİNİN EMEĞİNDEN DAHA HAYIRLI BİR YEMEK YEMEMİŞTİR. ALLAH’IN (c.c) NEBİSİ DÂVUD (A.S) DA.. KENDİ ELİNİN EMEĞİNİ YERDİ.

Hadis 1

O ÇALIŞTIRDIĞINIZ İNSANLAR KÖLE BİLE OLSA İSLÂM DA SENİN KARDEŞİNDİR. ONA ANCAK GÜCÜNÜN YETTİĞİ İŞİ YÜKLE. YEDİĞİNDEN YEDİR, GİYDİĞİNDEN ONA DA GİYDİR…

Hadis 2

ÇALIŞTIRDIĞIN KİŞİNİN ‘TERİ KURUMADAN..’ ÜCRETİNİ ÖDE!

Hadis 3

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 110 15 15
Reklam bilgi