Ticaret Borsası Burdur’un Tarım Ve Hayvancılığına Neşter Vurdu!

TİCARET BORSASI BURDUR’UN TARIM

VE HAYVANCILIĞINA NEŞTER VURDU!

Birçoğumuzun mâlûmu olduğu üzere, yeniye gelene kadar Cennet misâli Ülkemizin gönüller, güller ve göller bölgesi, tekeler yöresi ve Yörükler beldesi, Türkiye’nin süt pınarı veya Hollanda’sı, artı eğitim kenti, hattâ eğitimin başkenti gibi birbirinden iyi güzel unvanlarıyla anılan; ancak bugün bu özelliklerini, güzelliklerini bir bir kaybetmeye başlayan Gadın Burdur’umuz; bu birbirinden değerli, iyi güzel unvanlarına yeniden kavuşabilmek ve hasletlerine ulaşabilmek, en azından mevcudu koruyabilme için çareler arıyor. Bu çare arayıcılarından biri olan, hattâ başında gelen Burdur Ticaret Borsası Başkanlığı (BTB), geçtiğimiz pazartesi günü Borsa’da gazetecilerle bir aya geldi ve İlimizin kronikleşmiş olan gıda, tarım, hayvancılık, ormancılık gibi problemlerine neşter vurdu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Borsa’nın Meclis Toplantı Salonu’nda ve Burdur’da görev yapan medya mensuplarıyla bir araya gelen Borsa Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp burada yaptığı konuşma da, özelde Borsaya kayıtlı üyelerinin, genelde de İlimizin tarım ve hayvancılık gibi konulardaki problemlerini görüştü ve problemlerin çözüm yollarındaki önerilerini paylaştı. Ve Gündüzalp, seslerinin soluklarının etkili kişi, kurum ve kuruluş temsilcileriyle birlikte yetkili makamlara duyurulması hususunda medya kuruluşlarından ve basın mensuplarından yardım istedi.

Genelde tarım üreticisinin, özelde de süt üreticilerinin para kazanabilmesi için girdi fiyatlarının hızlı ve yüksek bir oranda artmasının önlenmesi, fazla su istemeyen korunga, yerli fiğ, Macar fiğ, yem bezelyesi gibi ürünlerin teşvik edilmesi gerektiğini hatırlatan BTB Başkanı Gündüzalp, taban fiyatların da önceden belirlenip açıklanmasını istedi.

Her neyse, BTB Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp’in açıklamalarını yerel gazeteler ve haber sitelerimiz ya yayınlamışlardır ya da yayınlayacaklardır. O nedenle ben Gündüzalp’in o basın toplantısında dile getirdiği görüşlerini, temsil ettiği kesimin problemlerine üzüldüğüm gibi, önerilerine de aynen katıldığımı belirtiyor şimdi de konu hakkındaki kendi görüş ve düşüncelerimi siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum.

TARIM... VE ORMAN BAKANLIĞI’NI

BİR DÖNEM BİR AVUKAT YÖNETTİ

Şimdiki sayılarını bilmiyorum ama büyük bir gıda, tarım ve orman Ülkesi olan Türkiye’mizin (büyükşehirlere dahil olmadan önceki) köy sayısı, belde ve küçük ilçeler hariç 40 binler de idi! Ve bu köylerde, beldelerde, hatta küçük ilçelerde ve şehir merkezlerinin kenar mahallerinde yaşayan insanların tamamına yakını geçimini ‘çitçilikle-ziraatçılıkla, tarım, orman ve daha önemlisi hayvancılıkla’ sağlıyordu. Ancak, uzun süredir hüküm süren kuraklık âfeti ve bir buçuk yıldır devam eden korona illeti ayrıca neredeyse her hükümet değişikliğinde adı sanı veya icraatları değiştirilen bakanlıklardan biri olan ve şu anki adı da ‘Tarım ve Orman Bakanlığı’ olan Bakanlığın bence adını değil, görev ve yetki alanını değiştirmek, hatta ikiye üçe bölmek gerekir. Yani dünyanın uzunu süredir yaşanan kuraklık artı koronavirüs mâniası ile birlikte yapılan diz boyu fütursuzca yapılan israflar dolayısıyla

büyük bir kıtlık tehlikesiyle birlikte yokluk, açlık susuzluk riski bilinen bir gerçek olduğu gibi; insanının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla iştigal eden bir ülkenin de gıda, tarım, orman ve hayvancılık bakanlığının yönetimi, yetki ve etki alanını bir bakana veya bakanlığa tevdi etmek yerine bakanlığı bölmek ve yetkileri dağıtmak gerekir. O nedenle, ben ‘Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp’in dediği bakanlık ikiye üçe bölünmelidir.’ diyorum ve bu konu da özet olarak ‘biz böyle hayatî üretim potansiyeline ve oldukça kalabalık personel sayısına sâhip olan Ülkemizin gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı görevine, temsil ettiği kesimlerle uzaktan yakından alakası olmayan; meselâ, çiçeği saksılarda, ormanı piknik alanlarında, sebze ve meyveyi marketlerde, eti kasaplarda, hayvanları da belgesellerde gören kişileri Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Orman Bakanlığı gibi önemli bakanlıkların başına getirdik! Onlar da köyle-köylüyle, tarım, hayvancılık ve ormancılıkla iştigal eden değil de kendilerine yakın olan bürokratları iş başına getirdiler. Dolayısıyla da bu devasa potansiyelimizi heba ettiler maalesef. Ki, benim bunlardan hatırladığım bakanlardan biri de rahmetli Lütfullah Kayalar idi ve Kayalar’ın mesleği avukat, etiğimi hukuk alanında idi.

TİCÂRET BORSASI BAŞKANININ VETERİNER

OLMASI BORSA İÇİN BÜYÜK BİR AVANTAJ!!

Uzum lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; hemen her STK başkanı veya temsilcisinin olduğu gibi, Burdur Ticaret Borsası’nın kurucu ve gelmiş geçmiş tüm başkanları, temsilcileri ve yönetim kurulu üyeleri değerlidir, muhteremdir veya öyle olmalıdır. Çünkü onlar temsil ettikleri kesimlerin, hattâ kayıtlı üyelerin şöyle ya da böyle bir şekilde kullandıkları oyların sonunda o kuruluşların başına getirilmişlerdir. Ancak, öyle STK temsilciler de vardır ki, bu temsilci ya da başkanlar, temsil ettikleri kesimin içinden gelmedikleri gibi, üyelerinin hiçbir dertleriyle ilgilenmezler; ilgilenseler bile kuruluşun problemlerine Fransız kalırlar! Bir kısmı da ilmî ya da meslekî siyâset yerine politika yapr. Ancak, benim yakından tanıdığım-tanımaya çalıştığım Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, sadece temsilsisi bulunduğu ve Yönetim Kuruluna Başkanlık ettiği Burdur Ticaret Borsasıyla (BTB), yakından ilgileniyor. Dolayısıyla da hem üyelerinin hem de İlimizin şu anki tek geçim kaynağı durumunda olan gıda, tarım ve hayvancılık politikalarını gözlemlemeye ve geliştirmeye çalışıyor. O nedenle ben genelde tüm yetkilerin ve etkililerin, özelde de şehrimizi yönetenlerin, siyâsilerin, kanaat önderlerinin, âkil insanlarının ve toplumun önünde giden kişilerin, Gündüzalp’in önerilerini dikkâte almalarının yerinde olacağını düşündüğümü’ belirtiyor, herkese saygılar sunuyorum.

HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU..?

Zümer Sûresi, 8-9. Âyet-i kerîmeler

İŞLEYENDEN AL BECERENE VER..!

Atasözü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taceddin Akbaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak NNC Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan NNC Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler NNC Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı NNC Haber değil haberi geçen ajanstır.Burdur Markaları

NNC Haber, Burdur ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (545) 110 15 15
Reklam bilgi