• DOLAR
  6,0578
  %-0,15
 • EURO
  6,5564
  %0,09
 • ALTIN
  313,58
  %0,28
 • BIST
  7,8651
  %-0,29
MAKÜ’de “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” Konuşuldu

MAKÜ’de “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” Konuşuldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarih, Bilim Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” isimli konferans MAKÜ Avşar Han Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu akademik danışmanlarından Arş. Gör. Onur YAYLA’nın açılış konuşması ile devam etti.

Konferansa Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KILINÇ, topluluk akademik danışmanları Öğr. Gör. Uğur TOZKOPARAN ve Arş. Gör. Onur YAYLA, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Felsefe Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Faik ELEKBERLİ “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” konusuyla ilgili olarak Milli Kimlik, Dini Kimlik ve İnsani Kimliğin yeni dönemde öneminden bahsetti. Bu üç meselede yalnız öze dönüşe kapılıp kalmamak Türklüğü, İslamlığı ve İnsanlığı ileriye taşımanın yollarından bahsetti. Bu anlamda Türklüğün, batı düşüncesindeki Milliyetçilik kavramı ile örtüşmediğini aslında adaletliliği, yüceliği, insanlığı ifade ettiğini yeni nesillere ulaştırmayı Türk milletlerinin bir amacı olduğunu dile getirmiştir. Aynı zamanda İslam dinine yeniden bakışın zaruriliğini ve ancak bunun da Batı düşüncesinde dini algı ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. İnsanlık üzerinden Dünya’ya hükmeden Batı medeniyeti kültürünün mahiyetini anlayıp insanlık felsefesinin bu üç mesele çerçevesinde yeniden masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Hali hazırda Türklük mefkuresi Rusya, Çin, Batı Ülkeleri, İsrail ve İran gibi devletlerin kendi menfaatleri çerçevesinde bir araç olarak kullanılmasına ve bu kullanımın esasen biz Türk Milletlerinin öz Türklüğe dönüşe ve onu ilerletme ve geliştirme yoluna büyük zararı olmuştur. Çok yakın zaman içerisinde Dünyanın yeniden şekilleneceğini iddia eden ELEKBERLİ, bu yeni Dünya düzeninde Türk Milletleri kendi sözünü söylemesi için bu üç meselenin yeni bir ülkü olarak nitelendirilip bunu yeni nesillere aktarabildiğimizde Kızılelma ülküsü gerçekliğe ulaşabileceğini belirtti.

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi. Mustafa KILINÇ kapanış konuşmasında Doç. Dr. Faik ELEKBERLİ’nin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine ve öğrencilerine sunduğu bu katkıdan ötürü teşekkür ederek MAKÜ anmalığı takdim etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
ANKARA İSTEDİ İSTİFA ETTİ

ANKARA İSTEDİ İSTİFA ETTİ

19 Şubat 2020, ANKARA İSTEDİ İSTİFA ETTİ için yorumlar kapalı
ORMANLIK ALANDA YAŞAMINA SON VERDİ

ORMANLIK ALANDA YAŞAMINA SON VERDİ

19 Şubat 2020, ORMANLIK ALANDA YAŞAMINA SON VERDİ için yorumlar kapalı
BURDUR EMNİYETİ AFFETMEDİ

BURDUR EMNİYETİ AFFETMEDİ

19 Şubat 2020, BURDUR EMNİYETİ AFFETMEDİ için yorumlar kapalı
BİGEP’TE BAŞARI GELENEĞİ YİNE DEĞİŞMEDİ

BİGEP’TE BAŞARI GELENEĞİ YİNE DEĞİŞMEDİ

19 Şubat 2020, BİGEP’TE BAŞARI GELENEĞİ YİNE DEĞİŞMEDİ için yorumlar kapalı
YASİN UĞUR “MİLLET ASLA MÜSAADE ETMEZ”

YASİN UĞUR “MİLLET ASLA MÜSAADE ETMEZ”

19 Şubat 2020, YASİN UĞUR “MİLLET ASLA MÜSAADE ETMEZ” için yorumlar kapalı