Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 14°C
Az Bulutlu

Müdür Balban’dan Yapılandırma Uyarısı: Son Gün 28 Şubat!

12.02.2019
A+
A-
Müdür Balban’dan Yapılandırma Uyarısı: Son Gün 28 Şubat!

Burdur İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Bayram Balban, Burdur Yeni Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Mali Genel kurulunda yeniden yapılandırılan borçlara yönelik esnafı bilgilendirdi.

2018 yılının Ağustos ayında borçların yeniden yapılandırıldığını kaydeden Müdür Balban, “Bunun en önemli şartlarından birisi de ilk 2 taksitinin mutlaka süresinde ödenmesi gerekiyordu. Bu 2 taksitin ödeme süresi Ağustos ve Kasım ayında. Bunların zamanında ödenmediği takdirde borç yapılandırması iptal ediliyor. İcra takibine başlatılabiliyordu. Hükümetimiz tarafından son olarak bir yasa çıkarıldı. Bu yasa ile yapılandırması bozulan işverenlerimize bir hak tanındı. Kısaca açıklamak gerekirse 2018 yılı Mart ayına kadar borçlarınızı yapılandırdık. Bu yapılandırmalarda gecikme zamlarını da sildik. Yeniden tefe, tüfe hesapladık. Peşin ödeyenlere yüzde 90 faizlerde silerek yapılandırmıştık.

Burada esnaf kardeşlerimiz için en önemlisi de Bağ-Kur primleriydi. Biliyorsunuz borçlarını ödemeyenler için Bağ-Kur primlerini dondurduk. Bunları uyandırma hakları verdik eğer, bu borçlarını uyandırmış olanlar varsa ve ödeyemediler ise de bir an önce 28 Şubat 2019 son tarih. Bu tarihe kadar borçlarını tekrar yapılandırabilirler. Yani yapılandırmış olan borçlarını ödedikleri takdirde taksitlerine devam edecekler. Bunun en önemli dez avantajı ise düzenli ödeyen borcu olmayan işverenlerimize 5 puanlık bir indirimimiz var. Bu 5 puanlık indirimde Bağ-Kur primlerinde 130 TL, işçi çalıştıran işyerleri için 150 TL gibi bir katkı sağlıyor. Borçlarımızı düzenli ödediğimiz takdirde 882 TL olan Bağ Kur prim borcu 754 TL’ye düşüyor. Bundan dolayı borçlarınız varsa bu borçları da ödeyelim.

Diğer bir hususta genel sağlık sigortası. Dünya’da bunu tek uygulayan ülke biziz. Türkiye’de ikamet eden herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı genel sağlık sigortasına kayıt oldu. Genel sağlık sigortasına prim borcu olanların için son tarih 28 Şubat 2019. Bu tarihe kadar başvurmaları halinde faizsiz olarak birikmiş borçları varsa bunlara da faizsiz ödeme imkanı getiriliyor. Aylık 77 TL ödediği takdirde, tüm sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Ben bu 77 TL’yi ödemeyeceğim derlerse de gelir testine gidiyorlar. Buda ne demek? İkamet ettiği ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruyor.

Vakfın verdiği kararda aylık geliri eğer aylık asgari ücretin altında hane içi geliri 3’te birinin alında ise devlet bütün sağlık giderlerini kendisi karşılıyor. Birikmiş borçları varsa, önceden her hangi bir yerde çalışmayanlar var ise bunların da 28 Şubat’a kadar başvurup, faizsiz birikmiş olan genel sağlık sigortası borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Yarın ileride önlerine gelmemesi için bu genel sağlık sigortası primlerini ödemelerini önemle vurguluyoruz. Bağ – Kur primleri ve iş yeri çalıştıranlar için de prim borçlarını 28 Şubat’a kadar ödemelerini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.