• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
OLACAĞI BUYDU!

OLACAĞI BUYDU!

Reklam Reklam Reklam Reklam

Cümle âlemin bildiği gibi, başta Dünya Devi Çin, Dünyanın derme çatma jandarması, Siyonist İsrail’in üvey babası, emperyalizmin öz anası ABD ve teknoloji zengini fakat vicdan, inanç-îman ve îzan fakiri batılılar olmak üzere genelde Dünya, özelde de güzelim Ülkemiz bir süredir küçü(cü)k bir virüsün ‘ölümcül’ tehdidi altında! Ve yine bilindiği gibi, alınan zamanında ve yerinde tedbirlere rağmen bu adına ‘coronavirüsü’ denilen küçük dev, atom virüs Ülkemizin de başının püsküllü belâsı ve korkulu rüyası, kâbusu karabasanı.. olma yolunda ilerliyordu! Hal böyle olunca, Sağlık Bakanlığı, işinin ehli hocalardan veya uzmanlardan oluşan Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiyesi doğrultusunda bazı tedbirler aldığı gibi, halkın sağlığının korunması için, daha doğrusu bu virüsün 2.-3. kişilere bulaşmaması için vatandaşların iç ve dış seyahatleriyle birlikte sosyal aktivitelerin tehiri yönünde bazı kısıtlamalar veya sınırlamalar getirmişti!

Bu tedbirlerin dışında vatandaşların çok zorunlu olmadıkça evlerinden yerlerinden çıkmamalarını, hijyen kurullarına uymalarını, dolayısıyla da hem nefislerini hem de nesillerini korumaya çalışmalarını istemişti! Hele hele yaşlı ve kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilerin ise daha dikkâtli olmalarını, sokağa hiç çıkmamalarını önermişti! Yetkililer, bu tavsiye kararına en çok muhalefet eden, hiç uymayan, tınmayan kişiler arasında çok sayıda yaşlı görmüş olacaklar ki, ben de çok gördüm; Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece yarısından (00.01’inci dakikadan) sonra 65 ve daha ileri yaştaki insanların ve herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sokağa çıkmasını yasakladılar-yasaklamak zorunda kaldılar. Ve bu kişilerin zarûri ihtiyaçlarının, bağlı bulunduğu il ve ilçeler de, hattâ kasaba ve köylerde Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından karşılanacağını duyurdular. Fakat bırakın nesil ehemmiyetini veya emniyetini, kendi nefsini bile düşünmeyen bazı yaşlılar bu karara da karşı çıkıyorlar ve karar merciini eleştiriyorlar. Dolayısıyla da sokakları bir türlü terk etmiyorlar… Ve dün bana telefon açan yaşlı bir tanıdığım şaka ile karışık ‘senin basın kartın var, o nedenle sen belki sokağa çıkabilirsin ama biz ev hapsine mahkûm olacağız…’ dedi ve diğer eleştirilerini sıraladı. Ben de O’na, ‘bu mikrop kart mart tanımıyor. Kendisini dokunana dokunuyor! O nedenle, ben çok mecbur kalmadıkça.. sokağa.. çıkmadım ve çıkmayacağım!’ Çünkü ‘MESCİD-İ HARAM, MESCİD-İ NEVEBÎ, MESCİD-İ AKSÂ ve CENNET MİSÂLİ TÜRKİYEMİZ’DEKİ CÂMİLERİN TAMAMI KAPALI OLDUĞU ve BIRAKIN VAKİT NAMAZLARINI, CUMA NAMAZLARI İÇİN ve MÎRAC GECESİNDE BİLE AÇILMADIĞI, HER ŞEYİN ÖTESİNDE KÂBE-İ MUAZZAMA’DA TAVAF ve UMRE BİLE YAPILAMADIĞI; AYRICA BU YILKİ HAC’IN YAPILIP YAPILMAYACAĞININ DAHÎ BELLİ OLMAYAN BİR ZAMAN ve MEKÂNDA BİZ EVİMİZE YERİMİZE KAPANSAK NE OLUUUR, KAPANMASAK NE OLUR!’ dedim ve telefonu kapattım:

GERİSİDE VARSA ve HEPSİ HEYSE NE AMA

BİR CÂMİ İMAM HATİBİ’NİN KONUŞMASI

BEN DE DERİN ÜZÜNTÜYE NEDEN OLDU!!

Hemen her gün olduğu gibi, geçtiğimiz Cumartesi günü de mesleğim ve bazı işlerim nedeniyle ve bir saatliğine sokağa çıkmıştım ki, merkezde ve büyük bir camimizde görev yapan bir imam hatibe rastladım ve kendisinin halini hatırını sordum… O’da bana “Hiç sorma! Yıllardır görev yaptığım Câmimin etrafında ‘âdeta bir ciğerci kedisi’ gibi dolaşıyorum! Bu benim çok gücüme gidiyor..!” dedi. Ve O Hocanın sözü, yarım asırdan fazla bir zamandır hiç Cuma namazını kaçırmamış; fakat geçtiğimiz

haftaki Cuma namazı kılamamış, Mîrac Gecesinde camiye gidememiş ve, ve, ve bir süre daha gidemeyecek te olan bir Müslüman olarak bende de büyük bir üzüntüye neden oldu! Akşam saatlerinde Hükümetin aldığı (ve benim de aralarında bulunduğum) sınırlı sayıda kişiye getirilen sokağa çıkma yasağı ise o derin üzüntümün tuzu biberi oldu! Çünkü bu karar, koskoca Dünyayı bir oyana bir bu yana savuran küçü(cük) virüsün Ülkemizde de tehlikeli boyutlara ulaştığını ya da ulaşma ihtimali bulunduğunu gösteriyordu! Bu da bizim uzun bir süre daha câmilere, gidemeyeceğimizin, cemaate katılamayacağımızın, vakit artı mübârek gün ve gece namazlarımızı evlerimizde yerlerimizde kılacağımızın-kılmak zorunda kalacağımızın, hatta hac ve umre dahî yapamayacağımızın emâresi, dolayısıyla da maddî mânevî üzüntümüzün kaynağı, üzüntümüzün derinleşmesi ve pekişmesi idi! Ancak, ‘inanç-îman sahibi uzmanlar ve işinin ehli yetkililer mâdem böyle bir karar almışlar-almak zorunda kalmışlar; bize de bu karara uymak ve karar sahiplerine saygı duymak düşer!’ diye düşündüm ve Ziya Paşa’nın “NUS İLE USLANMAYANI ETMELİ TEKDİR TEKDİR İLE USLANMAYANIN HAKKI KÖTEKTİR!” îkazını terennüm edip durdum!

Bu konuda son olarak ‘duyarlı vatandaşların, yasağı hiç aldırmayan ve konulan kurallara uymamak için çalışan yaşlılar hâriç; günlük ekmek su ve benzer ihtiyaçlarını karşılamak için evinin yakınındaki, kıyısındaki köşesindeki market ya da bakkala giden yaşlıları hemen Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunmamalarını, dolayısıyla da hem yaşlı vatandaşlar ile polis, jandarma ve zâbıta görevlilerini karşı karşıya getirmemelerini, hem de görevlileri gereksiz yere meşgul etmemelerini’ diliyor, herkese ‘uygun’ saygılar sunuyorum.

EY ÎMAN EDENLER! ALLAH’A (c.c) İTAAT EDİN, PEYGAMBER (sav)’E İTAAT EDİN, (SİZDEN OLAN) ULU’L-EMDE DE! EĞER BİR HUSUSTA ANLAŞMAZLIĞA DÜŞERSENİZ, (ALLAH’A ve ÂHİRET GÜNÜNE ‘GERÇEKTEN’ İNANIYORSANIZ), ONU ALLAH’A ve PEYGAMBER’E GÖTÜRÜN! BU, ELDE EDİLECEK SONUÇ BAKIMINDAN HEM HAYIRLIDIR HEM DE EN GÜZELİDİR…

Nisa Sûresi, 4. ve 50. âyetler

Reklam Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
OLACAĞI BUYDU!

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
BURDUR’DA FECİ KAZA BİR ÖLÜ BİR AĞIR YARALI

BURDUR’DA FECİ KAZA BİR ÖLÜ BİR AĞIR YARALI

5 Nisan 2020, BURDUR’DA FECİ KAZA BİR ÖLÜ BİR AĞIR YARALI için yorumlar kapalı
BUCAKLILAR DİKKAT! CORONA VİRÜS OLABİLİRSİNİZ…

BUCAKLILAR DİKKAT! CORONA VİRÜS OLABİLİRSİNİZ…

5 Nisan 2020, BUCAKLILAR DİKKAT! CORONA VİRÜS OLABİLİRSİNİZ… için yorumlar kapalı
BUCAK SON DAKİKA İŞSİZ GENÇ BİNADAN ATLAMAK İSTEDİ

BUCAK SON DAKİKA İŞSİZ GENÇ BİNADAN ATLAMAK İSTEDİ

4 Nisan 2020, BUCAK SON DAKİKA İŞSİZ GENÇ BİNADAN ATLAMAK İSTEDİ için yorumlar kapalı
SÖĞÜTLÜ YÖRÜK İŞ ADAMINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

SÖĞÜTLÜ YÖRÜK İŞ ADAMINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ

4 Nisan 2020, SÖĞÜTLÜ YÖRÜK İŞ ADAMINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ için yorumlar kapalı
BURDURLU VATANDAŞ MASKE VE ELDİVEN BEKLERKEN…

BURDURLU VATANDAŞ MASKE VE ELDİVEN BEKLERKEN…

4 Nisan 2020, BURDURLU VATANDAŞ MASKE VE ELDİVEN BEKLERKEN… için yorumlar kapalı