• DOLAR
  6,1213
  %0,12
 • EURO
  6,6481
  %0,16
 • ALTIN
  326,51
  %0,10
 • BIST
  7,9182
  %0,16
ÖNCE KARALA, SONRA AKLA(MAYA) ÇALIŞ!

ÖNCE KARALA, SONRA AKLA(MAYA) ÇALIŞ!

Bazı kişiler ve gazeteciler, bir türban veya türbanlı ya da tesettürlü bayan, kadın ya da kız gördüler mi kırmızı görmüş boğaya dönüyor ve var güçleriyle onların üzerlerine saldırıyorlar… Bazen saldırmakla da kalmayıp türbanlı bayanları bir karınca gibi çiğneyip ezmeye çalışıyorlar!

Bahsime konu olaylardan biri de geçtiğimiz hafta yaşandı ve o olay şöyle oldu:

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan Hanımefendi’yi ‘Van’da meydana gelen 2. çığa sebep O sebep oldu” dedi ve Kendisini tedbirsiz davranmakla suçladı. Ve Bülent’in o asılsız astarsız haberi üzerine atlayan mâlum basın yayın organları ve bazı siyaset insanları mal bulmuş mağrûbiye döndüler. Dolayısıyla da hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hem de Başdanışmanı Gülşen Orhan’a yüklendiler de yüklendiler. Gerçi, Gülşen Hanım o yalan haberi tedavi görmekte olduğu Hastane odasından ve anın da tekzip etti ve yalan haberin sahibi, Bülent Aydemir’de, “Erkenci yorum yaptım” dedi ve özür diledi. Amma ve lâkin, nasıl yaydan çıkan oku geri döndürmek veya tutmak mümkün olmuyor ise, ulusal bir televizyon kanalının veya Gazete’nin Ankara Temsilcisinin bir başka ulusal bir televizyon kanalında ve bir Cumhurbaşkanının Başdanışmanına attığı karlar-çamurlar da kolay kolay temizlenmiyor!

Kısacası; Ünlü Gazeteci Bülent Aydemir, ortaya attığı iddianın doğru olmadığını öğrenir öğrenmez “Pardon” dedi ve özür diledi. “Teyit etmedim” dedi. “Yanlış yaptım” dedi. “Zan altında bıraktım” dedi. Ancak, o kuyruklu yalan veya asılsız haber bazı meslektaşlarımızın, sosyal medya fenomenlerinin ve siyaset insanlarının çok hoşunu gitti… Ve onlar Cumhurbaşkanına da, Danışmanına da yüklendikçe yüklendiler. Haberin sahibi bizzat özür dilemesine rağmen, hayalet avcıları veya gölge bokscuları utanmadan sıkılmadan “Aslında haber doğru… Bülent Aydemir’e zorla özür dilettiler…” şeklinde zırva açıklamalar yaparak yalan haberi yalanın sahibine doğrulatmaya çalıştılar… Ama başaramadılar. Başaramazlardı da. Çünkü yalancının mumu yatsıya kadar yanabileceği gibi, mızrak ta çuvala sığmazdı ve sığmadı da!

BİZ DE OF’LU DEDE GİBİ OLDUK..!

Ülke genelini bilmiyorum… Fakat İlimiz de şâhadetleri dînin temeli olan şu ezan(LAR) bir müddettir Merkezî sistemle okunsa da Of İlinde hâlâ yerel sistemle okunuyor olmalı ki, bir dede ile torun arasında geçen şu konuşma onu gösteriyor:

Torunuyla birlikte ve bir ikindi vakti bir kahve önünde oturmakta olan Of’lu bir dede ezan sesleri gelmeye başlayınca, her yeni ezan okunuşunda torununa soruyormuş, “Bu okunan ezan hangi caminin ezanı dedem?” diye. Derken, biraz sinirlenen torun en son okunan Ezan-Muhammedî’ye “İşte bu ezan bizim caminin ezanı dede…” deyince de yaşlı adam şöyle bir rahatlamış ve “AZİZALLAH” demiş!

Yıllardır başörtülü, daha doğrusu tesettür kıyafetli ve İslâmî davranışlı hanımlar ile sünnet sakallı ve namazlı niyazlı insanlar bazı basın yayın organlarının ve basın mensuplarının ayrımcı, dışlayıcı projektörleri, flaşları altında yaşıyor ve onların yayınlayacakları en küçük bir haber bile kamuoyunda büyük yankı uyandırıyor. Tıpkı Müftünün keçisi çalındığı halde ‘Müftü keçi çaldı’ diye haber yapan ve köpeğin insanı ısırması değil, insanın köpeği ısırması haber olur!’ mantığı ile çalışan bazı haberciler ve

yorumcular, tesettürlü bir bayanın ya da, (gerçi şimdi bir çok erkek sakallı, kadın da türbanlı oldu!) sünnet sakallı bir Müslümanın aleyhine olacak her haber kırıntısını zumlayıp zumlayıp ve allayıp pullayıp okuyucularına, dinleyicilerine veya seyircilerine ulaştırıyorlar…

Ben de yarım asra yaklaşan bir gazeteci olarak şimdiye kadar çok haber ve yorum yaptım. Ama hiç birinde yalan haber yazmadım, haksız yorum yapmadım… O nedenle, bir meslektaşım olan Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in bir Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hakkında verdiği bir haberin aslını astarını araştırmadan yapmasında kasıt aradım. Ve bu hatayı yerel bir gazete veya televizyon kanalında değil de, ulusal bir tv. kanalında yapmasını çok yadırgadım ve bir meslektaşı olarak hem utandım, hem de üzüldüm!’ diyor, herkese ‘doğru-dürüst’ saygılar sunuyorum.

BİR GAZETE MUHABİRİYLE KONUŞURKEN

MANTIKLI SÖZLER BULMAK ZORUNDASINIZ

ÇÜNKÜ SÖZLERİNİZ KÂĞIDA DÖKÜLÜR VE

ERTESİ GÜN, HATTÂ ÖMÜRBOYU YAKANIZI BIRAKMAZ

Michael Connelly

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU

KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU

24 Şubat 2020, KAYMAKAMLIK MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON BELLİ OLDU için yorumlar kapalı
SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “

SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “

24 Şubat 2020, SAFA SÖNMEZ:” BÖLGE HASTANESİYDİK ARTIK DOKTORUMUZ YOK “ için yorumlar kapalı
BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ

BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ

24 Şubat 2020, BUCAK KAYMAKAMI TANRIKULU ŞAMPİYONU ÖDÜLLENDİRDİ için yorumlar kapalı
BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “

BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “

24 Şubat 2020, BAŞKAN ERDOĞDU ” BUCAKLI OLARAK GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI “ için yorumlar kapalı
DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR

DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR

24 Şubat 2020, DOMUZ SÜRÜLERİ ÇİFTÇİYE RAHAT VERMİYOR için yorumlar kapalı