Gündem Haber Girişi: 24.08.2022 - 00:59, Güncelleme: 24.08.2022 - 00:59

Sâdenzâde Suyu Değerlendirilmeyi, Çeşmesi Bakıcısını Bekliyor

 

Sâdenzâde Suyu Değerlendirilmeyi, Çeşmesi Bakıcısını Bekliyor

Bu su ve çeşmeler sahibini arıyor! Sadenzade ( Hacı Hasan ) suyunun kendisi değerlendirilmeyi, çeşmesi ise bakıcısını bekliyor.
Burdur’un Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde (Çay boyunda) bulunan ve halk arasında ‘Hacı Hasan Suyu veya Çeşmesi’ olarak bilinen, ancak aslında Sâdenzâde Suyu olan hayır suyunun kendisi değerlendirilmeyi, çeşmesi de bakılıp gözetilmeyi bekliyor. Dönemin hayır hasenat sahiplerinden biri olan Sadenzâde İsmail Ağa tarafından ve 1860’yı yıllarda eski Manastır, yeni Necatibey Mahallesinin üst kısımlarından önce Paşaköprüsüne ve Abdülkerim Camii Şerifinin (Çınarlatı) önüne, oradan da Recep Camiinin ve Selimoğlu Camii’nin önüne kadar getirtilen hayır suyu devamlı boşa akıyor. Sadenzâde Suyu’nun Recep ve Selimoğlu Camiinin önüne kadar giden suyu yıllar önce kapanırken, sadece Paşaköprüsü ve Çınaraltı Camii Şerifi önüne gelebiliyor. Ve böyle giderse, yani bakımsız kalır veya ilgilenilmezse bu iki çeşmenin suyunun da kesilme ihtimali bulunuyor. Suyun kalitesi veya içilebilirliği konusunda yeterli bilgiye olmadıklarını ancak içiminin hoş, çayının ise tatlı olduğunu hatırlatan mahalle sakinlerinden Serkan Çakır isimli vatandaş, “Hayır sahipleri vaktiyle bu suyu zor şartlar altında şehir merkezinin belli noktalarına kadar getirmişler ve yıllarca bakımını-gözetimini yapmışlar. Hayır sahiplerinin kendileri ve vârisleri dünyadan göçünce bu çeşmeler sahipsiz kalmış ve 4-5 çeşmeden sadece 2 tanesi akar olmuş. Böyle giderse bu iki çeşmenin suyu da kesilebilir…” şeklinde konuşarak ‘yetkililer ve hayır sahipleri bu iki çeşmeye olsun sahip çıksın… Dolayısıyla da hem rahmetli hayır sahiplerinin emanetine sahip çıkılsın, hem de çevrenin yeşillenmesine büyük katkısı olan hayır suyunun kesilmesinin önüne geçilsin…’ diyorlar. BU SUYU DEPOLAMA İMKÂNI YOK MU? Her iki çeşmede de günlerce ve harıl harıl ve boşu boşuna akan suyun depolanma imkânı olup olmadığını da soran çevre ve mahalle sakinleri, ‘Bu sular çevre, hattâ Şehir Merkezi için büyük nîmet teşkil ediyor. Ki, şehir şebeke sularının herhangi bir nedenle kesildikleri zamanlarda bu çeşmenin başında uzun uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlatıyorlar ve yetkililerce bu suyun kaynağının ve her iki çeşmenin bakımının, gerekli inceleme ve ilaçlamanın yapılarak bir şekilde değerlendirilmesini istiyorlar. TACEDDİN AKBAŞ NNCHABER BURDUR
Bu su ve çeşmeler sahibini arıyor! Sadenzade ( Hacı Hasan ) suyunun kendisi değerlendirilmeyi, çeşmesi ise bakıcısını bekliyor.

Burdur’un Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde (Çay boyunda) bulunan ve halk arasında ‘ Hacı Hasan Suyu veya Çeşmesi’ olarak bilinen, ancak aslında Sâdenzâde Suyu olan hayır suyunun kendisi değerlendirilmeyi, çeşmesi de bakılıp gözetilmeyi bekliyor.

Dönemin hayır hasenat sahiplerinden biri olan Sadenzâde İsmail Ağa tarafından ve 1860’yı yıllarda eski Manastır, yeni Necatibey Mahallesinin üst kısımlarından önce Paşaköprüsüne ve Abdülkerim Camii Şerifinin (Çınarlatı) önüne, oradan da Recep Camiinin ve Selimoğlu Camii’nin önüne kadar getirtilen hayır suyu devamlı boşa akıyor.

Sadenzâde Suyu’nun Recep ve Selimoğlu Camiinin önüne kadar giden suyu yıllar önce kapanırken, sadece Paşaköprüsü ve Çınaraltı Camii Şerifi önüne gelebiliyor. Ve böyle giderse, yani bakımsız kalır veya ilgilenilmezse bu iki çeşmenin suyunun da kesilme ihtimali bulunuyor.

Suyun kalitesi veya içilebilirliği konusunda yeterli bilgiye olmadıklarını ancak içiminin hoş, çayının ise tatlı olduğunu hatırlatan mahalle sakinlerinden Serkan Çakır isimli vatandaş, “Hayır sahipleri vaktiyle bu suyu zor şartlar altında şehir merkezinin belli noktalarına kadar getirmişler ve yıllarca bakımını-gözetimini yapmışlar. Hayır sahiplerinin kendileri ve vârisleri dünyadan göçünce bu çeşmeler sahipsiz kalmış ve 4-5 çeşmeden sadece 2 tanesi akar olmuş. Böyle giderse bu iki çeşmenin suyu da kesilebilir…” şeklinde konuşarak ‘yetkililer ve hayır sahipleri bu iki çeşmeye olsun sahip çıksın… Dolayısıyla da hem rahmetli hayır sahiplerinin emanetine sahip çıkılsın, hem de çevrenin yeşillenmesine büyük katkısı olan hayır suyunun kesilmesinin önüne geçilsin…’ diyorlar.

BU SUYU DEPOLAMA İMKÂNI YOK MU?

Her iki çeşmede de günlerce ve harıl harıl ve boşu boşuna akan suyun depolanma imkânı olup olmadığını da soran çevre ve mahalle sakinleri, ‘Bu sular çevre, hattâ Şehir Merkezi için büyük nîmet teşkil ediyor. Ki, şehir şebeke sularının herhangi bir nedenle kesildikleri zamanlarda bu çeşmenin başında uzun uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlatıyorlar ve yetkililerce bu suyun kaynağının ve her iki çeşmenin bakımının, gerekli inceleme ve ilaçlamanın yapılarak bir şekilde değerlendirilmesini istiyorlar.

TACEDDİN AKBAŞ NNCHABER BURDUR

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.