Sanayide Kadın Eli! Ara eleman evden çıktı

Antalya'da ev kadınlarının kaynakçı, paketlemeci, montajcı, boyacı ve pres operatörü olarak çalışmaya başladığı "Sanayide Kadın Eli" projesi büyük ilgi gördü. Projenin Türkiye'ye yayılması hedefleniyor.

Sanayide Kadın Eli! Ara eleman evden çıktı

Birçok iş kolunda yaşanan ara eleman sorununa çözüm için geliştirilen ‘Sanayide Kadın Eli’ projesi sonuç verdi. Ev kadınları aldıkları eğitim sonrasında fabrikalarda kaynakçı, paketlemeci, montajcı, boyacı ve pres operatörü olarak çalışmaya başladı. Antalya’da başlayan modelin Türkiye’ye yayılması hedefleniyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinde farklı alanlarda faaliyet gösteren sanayici ve üreticinin işçi ve ara eleman bulma sıkıntısı devam ederken, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB) ortaklaşa yürüttüğü ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’ yüz güldürdü. Ev kadını olan onlarca kadın, farklı alanlardaki fabrikalarda kaynakçı, paketlemeci, montajcı, boyacı ve pres operatörü olarak çalışmaya başladı.

SAYILARI 6 BİNE ULAŞTI

Hürriyet’e konuşan ATSO ve AOSB Başkanı Ali Bahar, sanayi bölgesindeki kadın çalışan sayısının 6 bine ulaştığını vurgulayarak, “Sanayiye kadın elinin değmesi büyük bir gurur. Kadınlarımız fizik odaklı işleri de çok rahat yapabildiklerini kanıtladı. Kadınlarımızın olduğu fabrikalardaki memnuniyete şahidiz. Nitelikli çalışan konusunda ciddi sorunlar yaşıyorduk ve bu sorunu kadınlarımız sayesinde çözmeye başladık. Üst düzey eğitimlere çok hızlı uyum sağlıyorlar ve çalışmaya çok istekliler. Biz bu modelin tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Şu anda toplam çalışanımızın yüzde 33’ü kadın. Bunu en kısa sürede yüzde 40 seviyesine çıkartacağız” diye konuştu.

‘ÖNCELİĞİMİZ KADIN’

AOSB’de 30 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteren ve 5 ülkeye ihracat yapan PORTİSAN isimli firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erdem, nitelikli işgücü sorununu kadın istihdamı ile çözdüklerini belirterek şöyle dedi: “İnşaat iskelesi ve kalıbı üretiyoruz. Maalesef çalıştıracak insan bulmakta zorlanıyorduk. Daha sonra çevre köylerden çalışmak isteyen kadınlarımızı fabrikamıza davet ettik. Önce paketleme bölümünde işe başladılar. Şu an ise her birimde çalışıyor. Öyle bir noktaya gelindi ki, kadın çalışanın olduğu her ortamda disiplin, nezaket, saygı ve verimlilik her geçen gün artıyor. Açıkçası erkeklerden çok daha gayretliler. Yeni personel alımında öncelikli tercihimiz kadın olmaya başladı. Ağır iş kolunda, bütün makinelerde kadınlarımız çalışıyor.”

TABU YIKMAK İSTİYORUZ

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Üyesi Canan Keskin Gürkan ise, şöyle konuştu: “OSB sınırları içinde faaliyet gösteren teknik kolejimizde de 89 kızımız eğitim görüyor. Bunların içinde ağır sanayide görev alacak öğrencilerimiz var. Biz, Antalya’da başlayan bu farkındalığın tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Sanayide çalışan kadın sayımızı sürekli artırarak sürekliliği sağlayacağız. Bu hareket sanayicinin yetişmiş eleman sorununa da çare olacaktır.”

‘İSTERSEK HER İŞİ YAPARIZ’

* Enise Örün (Pres operatörü): İlk başlarda preste çalışmaktan korktum, sonra alıştım. İşimiz zor ama isteyince her işi yapabiliyorsunuz.

* Leyla Özgü Doğruparmak (Formen): Paketleme personeli olarak işe başladım daha sonra formen oldum. İlk başlarda aldığım tepkiler nedeniyle çekincelerim oluştu. Bana göre kadının elinin değdiği her şey güzelleşiyor.

* Belkıs Korkmaz (Kaynakçı): Ev hanımıydım. Hiçbir iş deneyimim yoktu. Şimdi kaynakçılık yapıyorum. Hiç zorluk çekmedim. Prese de çalıştım. Aldığım maaştan ve çalışma saatlerimizden memnunum.

* İrem Ceyhun (Makine mühendisi): Gelişen teknoloji sayesinde fiziksel güç veya başka sebepten dolayı sanayide bile eşitsizlik kalmadı.

* Gülten Aslantaş (Boyacı): 2 senedir boyahanede çalışıyorum. İşimi severek yapıyorum. Emekli olana kadar çalışacağım.

kaynak: Hürriyet

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 22
  SEVDİM
 • 12
  ALKIŞ
 • 9
  BEĞENDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Birçok işletme faaliyetini sonlandırma durumuna gelebilir
İş Dünyası

Birçok işletme faaliyetini sonlandırma durumuna gelebilir

Mücbir Sebep Hali süresinin son kez uzatılacağına dair gündemi değerlendiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Mücbir Sebep Hali süresi 6 ay sonra sona ererse birçok işletme faaliyetini sonlandırma durumuna gelebilir.

Bucak Sanayi Mahallesi'nde geleneksel iftar sofrası! Çok sayıda vatandaş katıldı
Etkinlik

Bucak Sanayi Mahallesi'nde geleneksel iftar sofrası! Çok sayıda vatandaş katıldı

Burdur'un Bucak ilçesi Sanayi Mahallesinde, muhtar Gülizar Uğur tarafından düzenlenen geleneksel iftar sofrası bu yıl da kuruldu. Sanayi mahallesi iftar sofrasına çok sayıda vatandaş katıldı.

Sanayi Mahallesinde gelenek sürüyor! Muhtar Gülizar Uğur'dan davet
Bölgesel

Sanayi Mahallesinde gelenek sürüyor! Muhtar Gülizar Uğur'dan davet

Burdur'un Bucak ilçesi Sanayi Mahallesi'nde her yıl düzenlenen geleneksel iftar yemeği bu akşam Ömer Halisdemir Parkı'nda saat 19:30'da yapılacak. Tüm mahalle sakinleri ve dostlar davetli.

“Cemil Alevli’nin eseri Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 60. Yaşında”
Bölgesel

“Cemil Alevli’nin eseri Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları 60. Yaşında”

Gaziantep Kolej Vakfı’nın kurucusu, efsane sanayici merhum Cemil Alevli vefatının 52. yılında düzenlenen törenlerle anıldı. İlk tören kurucusu olduğu Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okullarında gerçekleşirken törenin ardından Gaziantep Asri Mezarlıkta bulunan mezarı başında da bir anma töreni gerçekleştirildi.

Ramazan Bayramı Öncesi Araç Bakımı Şart!
Yaşam

Ramazan Bayramı Öncesi Araç Bakımı Şart!

Kayseri’de oto sanayicilik yapan Deniz Himmetoğlu, yaklaşan Ramazan Bayramı’ndan önce yola çıkacak vatandaşların araçlarına bakım zamanı gelmese bile kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Sanayi Mahallesinde Gülizar Uğur güven tazeledi
Bölgesel

Sanayi Mahallesinde Gülizar Uğur güven tazeledi

Burdur'un Bucak ilçesinde Sanayi Mahallesi'nde Gülizar Uğur, güven tazeledi. Mahallenin sevilen muhtarı yeniden seçildi.