SİGARA İÇENLERDE CORONANIN ETKİSİ BELLİ OLDU İŞTE DETAYLAR

SİGARA İÇENLERDE CORONANIN ETKİSİ BELLİ OLDU İŞTE DETAYLAR

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Corona Virüs salgını tüm dünyaya yayıldı. Dünya ekonomisini ve insanların psikolojisini bozan hastalık ilerlemeye devam ediyor. Peki ne yaparak korunacağız ?

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde hastalığın çok etkili bir şekilde nüksettiği bilinen bir gerçek. Kronik hastalığı olan ve 65 yaş ve üstü insanlarda öldürme riski yüksek olan bu hastalıkla mücadele edebilmek için ilk şartın temizlik olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Bağışıklık sistemi virüsü yenmekte önemli bir faktör. Genel olarak, bağışıklık sistemi yaşlılarda, altta yatan henüz bilinmeyen veya bilinen kronik hastalığı olanlarda, kanser hastalarında, iyi beslenmeyenlerde, bedensel ve ruhsal olarak aşırı yorgun olan bireylerde daha zayıf oluyor. Bu bireylere virüsün bulaşması sonrasında hastalık daha ağır seyretmekte. Tütün ve tütün ürünleri sigara, nargile kullanımı da solunum yollarının savunma mekanizmalarını bozuyor ve Covid-19 başta olmak üzere pek çok solunum yolu enfeksiyonunun gelişmesini kolaylaştıran bir etken haline geliyor. Corona Virüsün solunum yollarını etkilediği de göz önüne alındığında, sigara içenlerin hastalıktan etkilenme oranını da artırmaktadır.

Harvard Üniversitesi İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Corona Virüs salgınından etkilenip sigara içmekte olan bireylerin ölüm oranlarını paylaştı. O paylaşıma göre Çin’de gerçekleşen Corona Virüs ölümlerinin %80’i sigara içenlerden kaynaklanıyor. Bu oran Amerika’da %85’dir. Hastalığa yakalanıp iyileşen bireylerin %90’ı da sigara içmeyen bireyler diyen Uzman Unutmaz, ” Sigara içenlerde korona virüsünün hasarı normal bir insana göre 15 kat daha fazla.Sigarayı bugün , şimdi dahi bıraksanız çok fazla faydası olacaktır. Acil sigara içenlerin sigarayı bırakmaları gerekiyor.Yoksa yapılan yoğun bakım ve diğer tedavilerin pek de bir etkisi olmuyor bu insanlara.SADECE ÖLMELERİNİ BEKLİYORUZ. ”

 

 

Reklam Reklam Reklam Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
Melli Merkezdeki Tarihi Topak Sarnıç Yıkıldı.

Melli Merkezdeki Tarihi Topak Sarnıç Yıkıldı.

21 Mayıs 2020, Melli Merkezdeki Tarihi Topak Sarnıç Yıkıldı. için yorumlar kapalı
YEŞİLOVA VEFAT EYÜP TEKİN

YEŞİLOVA VEFAT EYÜP TEKİN

21 Mayıs 2020, YEŞİLOVA VEFAT EYÜP TEKİN için yorumlar kapalı
YEŞİLOVA VEFAT HÜSEYİN TURAN

YEŞİLOVA VEFAT HÜSEYİN TURAN

21 Mayıs 2020, YEŞİLOVA VEFAT HÜSEYİN TURAN için yorumlar kapalı
BAKAN KOCA TEST SONUÇLARINI AÇIKLADI

BAKAN KOCA TEST SONUÇLARINI AÇIKLADI

21 Mayıs 2020, BAKAN KOCA TEST SONUÇLARINI AÇIKLADI için yorumlar kapalı
YEŞİLOVA BELEDİYESİ’NİN BAYAN BAŞKAN VEKİLİ KORONA TEDBİRLİ NİKÂH KIYDI

YEŞİLOVA BELEDİYESİ’NİN BAYAN BAŞKAN VEKİLİ KORONA TEDBİRLİ NİKÂH KIYDI

21 Mayıs 2020, YEŞİLOVA BELEDİYESİ’NİN BAYAN BAŞKAN VEKİLİ KORONA TEDBİRLİ NİKÂH KIYDI için yorumlar kapalı