SİGARA.. İÇMEK HARAMDIR(!) ÇÜNKÜ, SAĞLIĞA ZARARLIDIR

SİGARA.. İÇMEK HARAMDIR(!) ÇÜNKÜ, SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

SİGARA.. İÇMEK HARAMDIR(!)
ÇÜNKÜ, SAĞLIĞA ZARARLIDIR
Biraz abes kaçacak ve bâtılı tasvir etmek gibi olacak amma ‘varsın olsun…’ Çünkü günümüz de abessiz, abasle iştigal edilmedik bir şey kalmadığı gibi, tasvir edilmedik bâtıl da kalmadı!’ diyeceğim ve bu günkü yazım da çağımızın vebası hâline gelen-getirilen sigarayı ele alacağım ve bu müskirâtın maddî mânevî zararlarına temas edeceğim:
Şöyleki; eskiden ‘erkeğin eli çubuksuz, yani sigarasız, kadın’ın karnı da çucuksuz olmaz..!’ Ve ‘ister zengin ol ister fukara, yemekten sonra ister bir cigara!’ denilir, dolayısıyla da erkeklere ve bilhassa genç erkeklere sigara, kadınlara da çok çocuk yapmaları yolunda telkin ve tavsiyelerde bulunulurdu. Otlakçılar, bedavacılar da önce tiryâki, sonra da parasıyla sigara almaya alıştırılırdı. Ki, bizim çocukluğumuz da bir çok şeyin olduğu gibi, tütünler de organik-doğal; sigara kağıt ve ambalajları da naylon ya da DOMUZ, sığır, balık ve kümes hayvanları gibi omurgalıların kollejlerinden elde edilmiş olan jelâtinlerden değildi! Şimdi ise bir çok ürün gibi tütünler organik olmadığı gibi, ambalajlar da sağlıklı, hattâ İslâmî değil! Amma ve lâkin, günümüzde içicilerinin veya tiryâkilerin büyük bir çoğunluğu maalesefki maalesef çocuk yaştaki gençlerden ve inançlı-îmanlı, hattâ türbanlı bayanlardan oluşuyor! Ve bazı içiciler ‘tiryâkilik insana düşmanından bile sigara istettirir..’ diyorlar!
Dünyanın en saygın İslâm üniversitelerinin başında gelen El-Ezher Üniversitesi Fetva kurulu, İslâmî Araştırmalar Merkezi ve Fatva Heyeti, ayrıca Kardavî olmak üzere bir çok İslâm Âlimi, sigaranın sağlığa zararlı olduğu kesinleştiği, yani sigaranın insan sağlığına zarar verdiği uzmanlar, doktorlar veya hikimler tarafından teyit edildiği için ‘haram olduğuna’ dair fetvâlar vermişler. Ki, bu konuda komşu ilimiz, doktorlarımızın ve ağır hastalarımızın 2. adresi durumunda olan Antalya Madical Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uzman Doktor Evren Toprak , sigarayı ilk defa deneyen her üç kişiden birinin, bir tek sigara ile dahî bağımlı hâle geldiğini, yani tiryâki olduğunu söylüyor. Yine Dr. Evren Toprak, yaptığı bir açıklamada, sigara tiryâkiliğinin ‘en öldürücü toplumsal zehirlenme olayı’ olduğunu söylüyor!
İnsanları sigaraya bağlı hâle getiren maddenin nikotin olduğunu da hatırlatan Toprak, nikotinin kalp atışlarını hızlandırdığını, tansiyonu yükselttiğini ve kanın pıhtılaşma riskini artırdığını belirtiyor. Toprak, yaptığı bir açıklamada “Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin % 35’inin, kadınlarda ise %15’inin nedeni sigaradır. Akciğer hastalığına bağlı kanserlerin % 90’ının nedeni sigaradır. Sigara içmeyen ancak dumanına mâruz kalanlarda akciğer kanseri riski 3 kat artmıştır. Sigara içenlerde ayriyeten ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesâne, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri de 30 kat yükseldi…” demiş!
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Sağlam ise, Türkiye de hergün 300 kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı öldüğünü söylemiş ve “Sigara, Dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehdididir…” demiş. Sağlam, “Dünya da sigara yüzünden ölen kişi sayısı 6 milyondur ve bu altı milyon kişinin 5 milyonunu da masum çocuklar oluşturmaktadır. ..” demiş. Ki, Dünya Sağlık Teşkilâtı bir seferinde Dünyanın en büyük sağlık probleminin sigara olduğunu açıklamıştı!
Uzun lâfın kısası, meselenin hülâsâsı; bilim insanları sigaranın insan sağılığı üzerindeki zararlarını anlata anlata bitiremiyorlar ve sigaranın insanlığın ve dünyanın baş belâsı olduğunu bilimsel verilerle açıklamışlar; ilim insanları da tıp otoritelerinin raporlarına veya beyanlarına dayanarak sigara içmenin haram olduğu yönünde fetvalar vermişler. İyiki de öyle yapmışlar. Ancak, ben ne doktorum.. ne de hocayım… O nedenle ben ‘sigaranın kendisinin sağlığa zararlı olmanın ötesinde büyük bir israf ekonomisine hizmet ettiği, görüntü kirliliği ve çevre pisliğine neden olduğunu düşündüğüm için ‘SİGARA.. İÇMEK HARAM’ diyorum. Yani, dünya da bırakın yetişkinleri, şunları, bunları, ister İslâm ülkelerinde olsun ister gayri müslim ülkelerde milyonlarca masum çocuk ve yaşlı insan bir dilim ekmek ve bir bardak ‘temiz’ su bulamadığı için açlık, susuzluk ve gıdasızlıktan hastalandığı ve bu hastaların da bir tek serum veya ilaç bulamadığı için acılar içinde kıvranarak öldüğü bir dünya da bir Müslümanın sigara, alkol ve sair müskirâtlara verecek tek kuruşu dahî olmaması gerektiğine’ inanıyorum.
Ve büyüklerin içtiği sigara, alkol, uyuşturucu ve sair müskirâtların doğrudan (gen yoluyla) ya da dolaylı yollardan zehirleyerek çocukların, hattâ ömründe bir tane bile sigara içmemiş kişilerin hastalanmalarına, ölümlerine neden olmalarının bile sigaranın haram olmasına yeterli bir sebep olabileceğini düşünüyor, herkese ‘müskiratsız’ saygılar sunuyorum.
KENDİ ELİNİZLE KENDİNİZİ TEHLİKEYE
ATMAYINI! YAPTIĞINIZI GÜZEL YAPIN
ALLAH (C.C) GÜZEL YAPANLARI SEVER
Bakara Sûresi, âyet 195
EY ÎMAN EDENLER! SİZE VERDİĞİMİZ
RIZIKLARIN TEMİZ OLANLARINDAN YİYİN
ŞAYET SADECE ALLAH’A (C.C) İBÂDET
EDİYORSANIZ O’NA ŞÜKREDİN
Bakara Sûresi, âyet 72
——————————————————
DÜNYA DA SİGARAYA BAĞLI NEDENLERDEN
DOLAYI HER ON SANİYEDE BİR KİŞİ ÖLÜYOR!
Yeşilay

Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
BUCAK’TAN ATANAN HAKİM VE SAVCILAR İÇİN VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ

BUCAK’TAN ATANAN HAKİM VE SAVCILAR İÇİN VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ

2 Temmuz 2020, BUCAK’TAN ATANAN HAKİM VE SAVCILAR İÇİN VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ için yorumlar kapalı
METEOROLOJİDEN SICAKLIK UYARISI

METEOROLOJİDEN SICAKLIK UYARISI

2 Temmuz 2020, METEOROLOJİDEN SICAKLIK UYARISI için yorumlar kapalı
Burdur’da Jandarma Ekiplerinden Turizm Seyahat Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Bölgesel Trafik Uygulaması

Burdur’da Jandarma Ekiplerinden Turizm Seyahat Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Bölgesel Trafik Uygulaması

2 Temmuz 2020, Burdur’da Jandarma Ekiplerinden Turizm Seyahat Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Bölgesel Trafik Uygulaması için yorumlar kapalı
BAŞKANA YAPILAN SİLAHLI SALDIRI ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI

BAŞKANA YAPILAN SİLAHLI SALDIRI ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI

2 Temmuz 2020, BAŞKANA YAPILAN SİLAHLI SALDIRI ŞÜPHELİLERİ YAKALANDI için yorumlar kapalı
MUHTAR VE HALK TOPLANTILARI İLE İLGİLİ BURDUR İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

MUHTAR VE HALK TOPLANTILARI İLE İLGİLİ BURDUR İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

2 Temmuz 2020, MUHTAR VE HALK TOPLANTILARI İLE İLGİLİ BURDUR İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI için yorumlar kapalı