• DOLAR
  6,0793
  %0,20
 • EURO
  6,5621
  %0,17
 • ALTIN
  313,34
  %0,20
 • BIST
  7,8920
  %0,05
TACETTİN AKBAŞ KALEMİNDEN BATSIN BÖYLE TÖREN(LER!)

TACETTİN AKBAŞ KALEMİNDEN BATSIN BÖYLE TÖREN(LER!)

BATSIN BÖYLE TÖREN(LER!)

Eski öğretmen ve kitabevi sahiplerinden ‘rahmetli’ Ramazan Uz Bey’in sevgli oğlu, bizim  oğlanların sınıf, benim de facebook arkadaşım ve yakın dostlarımdan biri olan Avukat Ali Uz, önceki gün facebook sayfasında üzücü bir görüntüyü paylaşmış. Ve paylaştığı rezil görüntüler İstabul’un Kadıköy İlçesi’ne bağlı olan Anadolu Lisesi’nin ders yılı başlama töreninden alınmış!

Görüntüler içeriğine gelince; Liseye yeni başlayan öğrencilerin üzerine, bir üst sınıfta okuyan arkadaşları, güyâ âbileri simit parçalayıp parçalayıp atıyorlar. Görüldüğü kadarıyla okul idarecileri ve bilhassa takdimci öğrenmenleri bu rezalete hiç ses çıkarmadığı gibi, velîlerden bazıları bu görüntüleri büyük bir zevkle, bazıları da üzüntüyle kayda alıyor ve yayınlıyorlar. Okulun gariban, sorumlu ve vicdan sahibi temizlik görevlileri ise, simitleri ayak altından kurtarmak ve çiğnenmelerini önlemlek için büyük emek sarfediyorlar… Ve o bir lokmasına kurban olduğum simitleri-nîmetleri çiğnenmekten kurtarmak için zorlanıyorlar.  Çünkü, o ruhsuz  öğreciler yeni arkadaşlarının başlarına ya da üzerlerine destursuzca, şuursuzca ve sorumsuzca simit gibi hem pahalı hem de temiz ve leziz nîmetleri âdetâ bir dolu gibi yağdırmaya devam ediyorlar!

Her yeyse; Ali Bey o görüntülerin altına “Yerde ekmek görünce üç kere öpüp alnına koyan bir  nesilden; liseye yeni başlayan öğrencilere ‘simit atma töreni’ düzenleyen bir gençliğe…

Nitekim ekmeğin kıymetini bilmeyen şuursuz ve şükürsüz bir gençlik geliyor. Ve burası Kadıköy Anadolu Lisesi” diyerek o zavallı öğrencilere ve acıklı görüntülere mâni olmayan ya da olamayan basîretsiz, dirâyetsiz okul yönetimine, idarecilerinine ve dahi öğretmenlerine en güzel cevabı vermiş… Ancak, bu acılklı ve ayıplı görüntüleri görüpte bir şeyler yazmamak benim işim değil… Çünkü, bizim inanç ve îmanımıza göre “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” Ki o görüntüler sadece haksızlık değil, aynı zamanda vicdansızlık, sorumsuzluk, densizlik-dengesizlik, hattâ inançsızlık görüntüleridir!

SİMİTİ ÇÖPE YA DA YERLERE ATAN BİR NESİL

GÜN GELİR EKMEĞE AŞA DA MUHTAÇ OLUR

Bizim nesil görmedi ve bizden sonrakiler de görmezler inşaAllah.  Ancak, cepheden cepheye koşan, savaştan savaşa katılan dedelerimiz ve dahî ninelerimiz çok kıtlık görüp açlık çekmişler! Hattâ içlerinden bazıları çarık ve ot yedikleri gibi, bazıları atlarının pislikleri içinden ayıkladıkları arpa buğday tanelerini yıkayıp yemişler..!

Hasılı; şanlı tarihimiz de atalarımızın, kuraklığın ve savaşların verdiği kıtlığın, yokluğun yaşanmış çok acı-acıklı hikâyeleri var. Ancak, ben bu hikâyelerden en yeni ve en ilginç olanını; yani Çanakkaleyi “geçilmez” yapan genelde tüm dedelerimizin, özelde de üniversite, hattâ lise öğrencilerinin bir günlük yemek mönüsünü vererek o nîmete saygısız öğrenci, sorumsuz öğretmen ve kaygısız okul idarecileri ile bahtsız velîlere nîmetin önemini hatırlatmak istiyorum:

15 Haziran sahahı üzüm hoşafı (yok)

Öğle yok. Akşam buğday çorbası ve tam ekmek (var)

26 Haziran sahahı üzüm hoşafı (yok) Öğle (yok)

Akşam üzüm hoşafı (tam)

18 Temuz sabahı üzüm hoşafı (yok) Öğle (yok)

 

Akşam (yok) Ekmek (yarım)

6 Ağustos sabah yarım ekmek sabah (yok), öğle (yok)

Akşam şekersiz üzüm hoşafı (yarım)

Ve, ve ve “11 Temmuz 1917 tarihinden itibaren başlayarak Ordu Komutanlığı emriyle ekmek istîkâkı 500 grama düşürülmüştür. Çünkü, un ve ekmek kalmamıştır!!!”

Dedelerimizin, 7 düvelin var gücüyle saldırdığı, ancak koca Boğazı düşmana nasıl dar ettigini ve Çanakkale’yi geçilmez yaptığını, o ‘arkadaşlarını simit yağmuruna tutan’ şımarık, ruhsuz ve şuursuz öğrencilere anlatacak öğretmen ve anlayacak öğrencilerin, velîlerin de tabii, yetiştiği-yetiştirildiği bir ülke ve dünya diliyorum… Ancak, taptaze ekmeklerin, güzelim yemeklerin, kısaca yiyecek ve içeceklerin ve dahî yepyeni giyeceklerin sokak ve caddelerdeki çöp koteynılarını doldurduğu, simit gibi nîmetlerin okulların açılış törenlerinde yerlere atılıp çiğnendiği bir ülke veya dünya insanının Nuh Tûfânına benzer bir tûfânla cezalandırılmasından korkuyorum! Ve bu konu da son olarak ‘yerin dibine batsın sizin böyle tören veya programlarınız!’ diyor,  herkese ‘nîmete saygılı’ saygılar sunarım.

ZÎRA BÖYLESİNE SAÇIP SOVURANLAR

(İSRAF EDENLER) ŞEYTANLARIN

DOSTLARIDIR. ŞEYTAN İSE RABB’İNE

KARŞI ÇOK NANKÖRDÜR

(VE ALLAN /C.C/ NARKÖRLERİ SEVMEZ)

İsrâ Sûresi, âyet 27

—————————————————–

YİYİNİZ İÇİNİZ; FAKAT İSRAF ETMEYİNİZ

ÇÜNKÜ ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ

A’raf Sûresi 7. Ve 31. âyetler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUM
BUCAK BELEDİYE BAŞKANI EMRULLAH ÜNAL “ ESNAFLARIMIZIN HER DAİM YANINDAYIZ”

BUCAK BELEDİYE BAŞKANI EMRULLAH ÜNAL “ ESNAFLARIMIZIN HER DAİM YANINDAYIZ”

19 Şubat 2020, BUCAK BELEDİYE BAŞKANI EMRULLAH ÜNAL “ ESNAFLARIMIZIN HER DAİM YANINDAYIZ” için yorumlar kapalı
AKŞEHİRSPOR- OĞUZHANSPOR MAÇI SONA ERDİ

AKŞEHİRSPOR- OĞUZHANSPOR MAÇI SONA ERDİ

19 Şubat 2020, AKŞEHİRSPOR- OĞUZHANSPOR MAÇI SONA ERDİ için yorumlar kapalı
BURDUR VE İLÇELERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPILACAK!

BURDUR VE İLÇELERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPILACAK!

19 Şubat 2020, BURDUR VE İLÇELERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPILACAK! için yorumlar kapalı
BAŞKAN EMRULLAH ÜNAL’DAN TÜRKİYE 2.SİNE ÖDÜL

BAŞKAN EMRULLAH ÜNAL’DAN TÜRKİYE 2.SİNE ÖDÜL

19 Şubat 2020, BAŞKAN EMRULLAH ÜNAL’DAN TÜRKİYE 2.SİNE ÖDÜL için yorumlar kapalı
YENİ STATTA İLK ANTREMAN YAPILDI

YENİ STATTA İLK ANTREMAN YAPILDI

19 Şubat 2020, YENİ STATTA İLK ANTREMAN YAPILDI için yorumlar kapalı