Gündem Haber Girişi: 05.10.2021 - 00:31, Güncelleme: 05.10.2021 - 00:31
İŞBİR YATAK

WhatsApp, Facebook ve Instagram neden çöktü? Uzman isim "Buradan bir ders çıkarılacak olursa..." diyerek uyardı

 

WhatsApp, Facebook ve Instagram neden çöktü? Uzman isim "Buradan bir ders çıkarılacak olursa..." diyerek uyardı

Dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında yer alan WhatsApp, Facebook ve Instagram'a erişim sağlanamıyor. WhatsApp'tan yapılan ilk açıklamada, en kısa sürede güncelleme gönderileceği ifade edildi.
 Aynı şirkete ait üç sosyal medya uygulamasında son yıllarda bu tip erişim sıkıntıları yaşanıyor. Konuyla ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan SODİMER Başkanı Levent Eraslan, "Buradan bir ders çıkarılacak olursa; Instagram, Facebook, Twitter'ı 3,5 milyar kişi kullanıyor. Elbette şirketler, bu büyük hacimle bağlantılı olarak kendi güvenlik altyapılarını kurguluyorlar. Ama bunun daha sistematik ve net olması oldukça önemli." ifadelerini kullandı. Kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alan WhatsApp, Facebook ve Instagram'da dünya genelinde bir çökme yaşandı. Kullanıcılar girmeye çalıştığı uygulamalara şu an için erişim sağlayamıyor. Yaşanan gelişme bir anda Twitter gündeminde en çok konuşulan konular arasına girdi. Twitter kullanıcıları ise kısa sürede konuyla ilgili olarak binlerce paylaşım yaptı. WHATSAPP, INSTAGRAM VE FACEBOOK'TA YAŞANAN SIKINTININ TEMEL NEDENİ NEDİR? Aynı şirkete ait üç sosyal medya uygulamasında son yıllarda bu tip erişim sıkıntıları yaşanıyor. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, konuyla ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. Levent Eraslan; şu ifadeleri kullandı: "Teknik olarak altyapı problemler var. Bunların gözden geçirilmesi gerekiyor. Kullanıcı sayısı arttıkça altyapının yenilenmesi gerekiyor. Bu anlamda şirketlerin çeşitli şekillerde bunları geliştirmesi lazım. Bir de burada insan faktörü var. İnsan faktörü bağlamı şu anlama geliyor; kullanıcı kişilerin çeşitli tıklama tuzaklarına düşme ihtimali yüksek seyrediyor. O yüzden böylesi faktörler etkili oluyor. Sosyal medya, baktığımız zaman teknolojik ve dijital bir altyapı. Bu altyapının, bu dijital süreçlerin çok net olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan Güvenlik açıklarının giderilmesi gerekiyor. Son dönemde özellikle dijital saldırılar artıyor. O yüzden böylesi durumlarla karşılaşmak her zaman olası. "DİJİTAL PLATFORMLARIN BAŞINA GELEBİLECEK BİR DURUM" Aynı durum BİP'te de yaşandı. Bu her türlü dijital yayın yapan, platformların başına gelebilecek bir durum. Yapılması gereken gerekli tedbirleri almaktır. Hem insan gücü hem de teknik altyapının oldukça kuvvetli olması değerlidir. Üçüne aynı anda erişim sorununun yaşanması önemli. Bu teknik problemdir. Şirketin kendi kullandığı ana serverlar ile ilgili... "BURADAN BİR DERS ÇIKARILACAK OLURSA..." Buradan bir ders çıkarılacak olursa, Zuckenberg üçlüsü (Instagram, Facebook, Twitter) dediğimiz sistemi 3,5 milyar kişi kullanıyor. Bu neredeyse dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının 3'te 2'si. Elbette o şirketler bu büyük hacimle bağlantılı olarak kendi güvenlik altyapılarını kurguluyorlar. Ama bunun daha sistematik ve net olması oldukça önemli." KÜRESEL SİBER SALDIRI İHTİMALİ Küresel siber saldırı ve veri sızdırılmasının söz konusu olmadığını belirten Eraslan, Twitter'da herhangi bir erişim sorunu olmadığını ifade etti.
Dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında yer alan WhatsApp, Facebook ve Instagram'a erişim sağlanamıyor. WhatsApp'tan yapılan ilk açıklamada, en kısa sürede güncelleme gönderileceği ifade edildi.

 Aynı şirkete ait üç sosyal medya uygulamasında son yıllarda bu tip erişim sıkıntıları yaşanıyor. Konuyla ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan SODİMER Başkanı Levent Eraslan, "Buradan bir ders çıkarılacak olursa; Instagram, Facebook, Twitter'ı 3,5 milyar kişi kullanıyor. Elbette şirketler, bu büyük hacimle bağlantılı olarak kendi güvenlik altyapılarını kurguluyorlar. Ama bunun daha sistematik ve net olması oldukça önemli." ifadelerini kullandı.

Kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alan WhatsApp, Facebook ve Instagram'da dünya genelinde bir çökme yaşandı. Kullanıcılar girmeye çalıştığı uygulamalara şu an için erişim sağlayamıyor. Yaşanan gelişme bir anda Twitter gündeminde en çok konuşulan konular arasına girdi. Twitter kullanıcıları ise kısa sürede konuyla ilgili olarak binlerce paylaşım yaptı.

WHATSAPP, INSTAGRAM VE FACEBOOK'TA YAŞANAN SIKINTININ TEMEL NEDENİ NEDİR?

Aynı şirkete ait üç sosyal medya uygulamasında son yıllarda bu tip erişim sıkıntıları yaşanıyor. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, konuyla ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

Levent Eraslan; şu ifadeleri kullandı:

"Teknik olarak altyapı problemler var. Bunların gözden geçirilmesi gerekiyor. Kullanıcı sayısı arttıkça altyapının yenilenmesi gerekiyor. Bu anlamda şirketlerin çeşitli şekillerde bunları geliştirmesi lazım. Bir de burada insan faktörü var. İnsan faktörü bağlamı şu anlama geliyor; kullanıcı kişilerin çeşitli tıklama tuzaklarına düşme ihtimali yüksek seyrediyor. O yüzden böylesi faktörler etkili oluyor. Sosyal medya, baktığımız zaman teknolojik ve dijital bir altyapı. Bu altyapının, bu dijital süreçlerin çok net olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan

Güvenlik açıklarının giderilmesi gerekiyor. Son dönemde özellikle dijital saldırılar artıyor. O yüzden böylesi durumlarla karşılaşmak her zaman olası.

"DİJİTAL PLATFORMLARIN BAŞINA GELEBİLECEK BİR DURUM"

Aynı durum BİP'te de yaşandı. Bu her türlü dijital yayın yapan, platformların başına gelebilecek bir durum. Yapılması gereken gerekli tedbirleri almaktır. Hem insan gücü hem de teknik altyapının oldukça kuvvetli olması değerlidir. Üçüne aynı anda erişim sorununun yaşanması önemli. Bu teknik problemdir. Şirketin kendi kullandığı ana serverlar ile ilgili...

"BURADAN BİR DERS ÇIKARILACAK OLURSA..."

Buradan bir ders çıkarılacak olursa, Zuckenberg üçlüsü (Instagram, Facebook, Twitter) dediğimiz sistemi 3,5 milyar kişi kullanıyor. Bu neredeyse dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının 3'te 2'si. Elbette o şirketler bu büyük hacimle bağlantılı olarak kendi güvenlik altyapılarını kurguluyorlar. Ama bunun daha sistematik ve net olması oldukça önemli."

KÜRESEL SİBER SALDIRI İHTİMALİ

Küresel siber saldırı ve veri sızdırılmasının söz konusu olmadığını belirten Eraslan, Twitter'da herhangi bir erişim sorunu olmadığını ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
baldede