Halil BODRUMLU
Köşe Yazarı
Halil BODRUMLU
 

SATRANÇ SPORU

Spor yaşamımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Her yaşta yapılabilir. Ancak sporun türüne, yaşa, cinsiyete ve sağlık durumumuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Genç yaşlarda ağır sporlar tercih edilebilir, yaş ilerledikçe daha hafif sporlara yönlenebilir. Plansız, programsız, bilinçsiz yapılan sporlar yarar yerine zarar getirebilir. Orta yaş ve üzeri için en ideal egzersiz tempolu yürüyüş diyebiliriz Ülkemiz genç nüfuslu bir ülkedir. Sadece öğrenci sayımız yaklaşık on sekiz milyon. Bu gençlerimizin tümüne yakınını bu spor alanlarına çekebilirsek zaman içinde binlerce şampiyon çıkarabiliriz. Ülkemizin öğrenci sayısı çoğu Avrupa ülkesi nüfusundan daha fazladır. Spor dallarımızdan biri de Satranç Sporudur. Satranç sporunun en güzel özelliği nedir; her yaşta ve her ortamda yapılabilmesidir. Ek bir masrafa da ihtiyaç yoktur. Özellikle çocuklarımızı olabildiğince küçük yaştan başlayarak 'Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma amaçlanarak bu spora yönlendirilmelidir. Satrançın yararlarını da söylemeden geçemeyeceğim. Satrançın yararları nelerdir? Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur. Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar. Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir. Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir. Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir. Kendine güven duygusu aşılar ve bunu geliştirir, ezberci zihniyetten arındırır. Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır. Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir. Başarılardan büyük istek duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir. Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda isteklendirme sağlar. Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir. Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur. Sonuç olarak satranç karmaşık ve kontralar üzerine kurulu bir oyundur. Oyun belirli kurallar üzerine kurulu olsa da hayal gücü ve yaratıcılık ister. Oyuncular ileriyi düşünerek o anı oynarlar zorlu matematik ve ye fen problemleri kadar iddialı ama eğlencelidir. Belki de bu olağanüstü dengeleri oluşturan zıtlıklar nedeniyle satranç mükemmel oyundur. Sağlıklı günler dileğiyle. Halil BODRUMLU Teknik Öğretmen Satranç Hakem ve Antrenörü
Ekleme Tarihi: 22 Haziran 2022 - Çarşamba

SATRANÇ SPORU

Spor yaşamımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Her yaşta yapılabilir. Ancak sporun türüne, yaşa, cinsiyete ve sağlık durumumuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Genç yaşlarda ağır sporlar tercih edilebilir, yaş ilerledikçe daha hafif sporlara yönlenebilir.

Plansız, programsız, bilinçsiz yapılan sporlar yarar yerine zarar getirebilir. Orta yaş ve üzeri için en ideal egzersiz tempolu yürüyüş diyebiliriz

Ülkemiz genç nüfuslu bir ülkedir. Sadece öğrenci sayımız yaklaşık on sekiz milyon. Bu gençlerimizin tümüne yakınını bu spor alanlarına çekebilirsek zaman içinde binlerce şampiyon çıkarabiliriz. Ülkemizin öğrenci sayısı çoğu Avrupa ülkesi nüfusundan daha fazladır.

Spor dallarımızdan biri de Satranç Sporudur.

Satranç sporunun en güzel özelliği nedir; her yaşta ve her ortamda yapılabilmesidir. Ek bir masrafa da ihtiyaç yoktur. Özellikle çocuklarımızı olabildiğince küçük yaştan başlayarak 'Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma amaçlanarak bu spora yönlendirilmelidir.

Satrançın yararlarını da söylemeden geçemeyeceğim.

 • Satrançın yararları nelerdir? Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
 • Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
 • Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.
 • Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.
 • Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.
 • Kendine güven duygusu aşılar ve bunu geliştirir, ezberci zihniyetten arındırır.
 • Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
 • Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
 • Başarılardan büyük istek duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.
 • Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
 • Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
 • Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
 • Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda isteklendirme sağlar.
 • Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.
 • Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak satranç karmaşık ve kontralar üzerine kurulu bir oyundur. Oyun belirli kurallar üzerine kurulu olsa da hayal gücü ve yaratıcılık ister. Oyuncular ileriyi düşünerek o anı oynarlar zorlu matematik ve ye fen problemleri kadar iddialı ama eğlencelidir. Belki de bu olağanüstü dengeleri oluşturan zıtlıklar nedeniyle satranç mükemmel oyundur.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Halil BODRUMLU

Teknik Öğretmen

Satranç Hakem ve Antrenörü

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Halil Altınkaynak
(23.06.2022 12:43 - #349)
Bravo Halil hocam, güzel bir yazı olmuş
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)

Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.