Mustafa Uslu
Köşe Yazarı
Mustafa Uslu
 

Kurbana Dair

“Biz, her ümmet için bir kurban ibadeti koyduk ki Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine O’nun adını ansınlar. İşte sizin ilâhınız bir tek ilâhtır. Şu halde yalnız O’na teslim olun. (Ey Muhammed) samimi ve alçak gönüllüleri müjdele!” (Hac, 34) “Onların (kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. Güzel davrananları müjdele!” (Hac, 37) “Ey müslümanlar; kurban etlerinin fazlasını Allah Tealâ için dağıtın!” (Müslim, Ebu Davud, Tirmizî)  “Maddi yeterliliği bulunup da kurban kesmeyen kişi mescitlerimize yaklaşmasın!” buyurdu.  Urve bin Zübeyr r.a. der ki: “Evlatlarım! Birine utanacağınız bir şeyi hediye olarak sunmadığınız gibi sakın Allah Tealâ’ya utanacağınız kurbanı sunmayın. Zira O büyüklerin en büyüğüdür ve en seçkin olana herkesten çok layıktır.” İmam-ı Gazalî (r.ah) İhya adlı eserinde ise şöyle buyurmuştur: ‘’Allah'ın emrine uymakta ona bir yakınlık vardır. Bu bakımdan en iyi kurbanı kesmeye dikkat et ve kurbanın her parçasıyla Allah Teâlâ'nın senin bir parçanı ateşten âzad edeceğini ümit et. Çünkü va'd bu şekilde vârid olmuştur. Bunun için kurbanın büyüklüğü veparçalarının çokluğu nispetinde ateşten âzâd edilirsin.’’ Tâvus b. Keysân (k.s) hac yolculuğuna çıkmış bir genç gördü. Genç, yayaydı ve yanında da azığı yoktu. Yanına gelip sordu: Yavrucuğum, yiyeceğin var mı? Genç, En iyi azık takvadır. Kerîm olan Allah’ın evine giderken yiyecek götürmek uygun değildir, diye cevap verdi. İhrama girdikleri yerde herkes, “Lebbeyk (Buyur yâ Rab! Huzurundayım ve emrine amadeyim!)” derken genç sessiz sessiz bekliyordu. Tâvus b. Keysân yine yanına gelerek, Sen niçin söylemiyorsun, dedi. Genç,Red cevabını almamak için, dedi. Bu sözler üzerine Tâvus (k.s) dostlarına, Bu, bir genç olmasına rağmen reddolunmaktan korkuyor! Acaba bizler kabul edilmezsek hâlimiz nice olur, dedi. Minâ’da kurbanlar kesilirken genç, ‘Ey Rabbim! Herkes kurbanını kesiyor. Benim kurban edecek hiçbir malım yok. Ancak şu küçük bedenimi senin rızan için kurban etmek istiyorum, kabul buyur ey Rabbim, dedi ve ağlamaya başladı. O anda genç, kelime-i şehadet getirerek canı Cânan’a teslim etti.
Ekleme Tarihi: 04 Temmuz 2022 - Pazartesi

Kurbana Dair

“Biz, her ümmet için bir kurban ibadeti koyduk ki Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine O’nun adını ansınlar. İşte sizin ilâhınız bir tek ilâhtır. Şu halde yalnız O’na teslim olun. (Ey Muhammed) samimi ve alçak gönüllüleri müjdele!” (Hac, 34)

“Onların (kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. Güzel davrananları müjdele!” (Hac, 37)

“Ey müslümanlar; kurban etlerinin fazlasını Allah Tealâ için dağıtın!” (Müslim, Ebu Davud, Tirmizî) 

“Maddi yeterliliği bulunup da kurban kesmeyen kişi mescitlerimize yaklaşmasın!” buyurdu. 

Urve bin Zübeyr r.a. der ki: “Evlatlarım! Birine utanacağınız bir şeyi hediye olarak sunmadığınız gibi sakın Allah Tealâ’ya utanacağınız kurbanı sunmayın. Zira O büyüklerin en büyüğüdür ve en seçkin olana herkesten çok layıktır.”

İmam-ı Gazalî (r.ah) İhya adlı eserinde ise şöyle buyurmuştur: ‘’Allah'ın emrine uymakta ona bir yakınlık vardır. Bu bakımdan en iyi kurbanı kesmeye dikkat et ve kurbanın her parçasıyla Allah Teâlâ'nın senin bir parçanı ateşten âzad edeceğini ümit et. Çünkü va'd bu şekilde vârid olmuştur. Bunun için kurbanın büyüklüğü veparçalarının çokluğu nispetinde ateşten âzâd edilirsin.’’
Tâvus b. Keysân (k.s) hac yolculuğuna çıkmış bir genç gördü. Genç, yayaydı ve yanında da azığı yoktu. Yanına gelip sordu:

Yavrucuğum, yiyeceğin var mı? Genç,

En iyi azık takvadır. Kerîm olan Allah’ın evine giderken yiyecek götürmek uygun değildir, diye cevap verdi.

İhrama girdikleri yerde herkes, “Lebbeyk (Buyur yâ Rab! Huzurundayım ve emrine amadeyim!)” derken genç sessiz sessiz bekliyordu. Tâvus b. Keysân yine yanına gelerek,

Sen niçin söylemiyorsun, dedi. Genç,Red cevabını almamak için, dedi. Bu sözler üzerine Tâvus (k.s) dostlarına,

Bu, bir genç olmasına rağmen reddolunmaktan korkuyor! Acaba bizler kabul edilmezsek hâlimiz nice olur, dedi.

Minâ’da kurbanlar kesilirken genç,

‘Ey Rabbim! Herkes kurbanını kesiyor. Benim kurban edecek hiçbir malım yok. Ancak şu küçük bedenimi senin rızan için kurban etmek istiyorum, kabul buyur ey Rabbim, dedi ve ağlamaya başladı. O anda genç, kelime-i şehadet getirerek canı Cânan’a teslim etti.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.