Mustafa Uslu
Köşe Yazarı
Mustafa Uslu
 

REGÂİB KANDİLİ

Regaib, Arapça bir kelimedir ve "re-ga-be" kökünden gelmektedir. "Re-ga-be", köken olarak, "herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek" demektir. "Regîb" kelimesi ise, "regabe"den türemiş olan bir isimdir ve "çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey" anlamlarına gelir. Regaip gecesi Recep ayının ilk cuma gecesidir. Cennette Recep isimli bir nehir vardır. sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır kim Recep ayında bir gün oruç tutarsa Allah Teala o kimseye bu nehirden tattıracaktır. Hz. Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü,gece olarak bilinmektedir. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır: "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dua kabul edilir: Cuma gecesi, kurban ve ramazan bayramı geceleri (arefe gününü bayrama bağlayan geceler), recebin ilk (cuma) gecesi (Regaib kandili), şabanın ortasında bulunan gece (Berat kandili). Bize düşen bu günleri ganimet bilmeli az bir amelle fazlaca kazanç sağlayan senede bir defa geçip giden bu geceleri değerlendirmektir. Çünkü dünya hayatı gelip geçicidir.geçici olanı ebedî olana tercih etmek akla ziyandır.  Yaşanan zamanın farkına varıp değerlendirmek gerek İmam-ı Şafi hazretlerinin dediği gibi Zaman bir kılıçtır ,Sen onu kesmezsen o seni keser. Yani zamanın değeri değerlendirmekle yaşanır.  Eğer değerlendiremezsen o seni boş işlerle değerlendirir.  Hazreti peygamber (sav) Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil!  Yaşlılık gelmeden önce gençliğin Hastalık gelmeden önce sağlığın  Fakirlik gelmeden önce Zenginliğin  Meşguliyet gelmeden önce boş vaktin Ölüm gelmeden önce hayatın. Buyurmuştur.
Ekleme Tarihi: 08 Şubat 2022 - Salı

REGÂİB KANDİLİ

Regaib, Arapça bir kelimedir ve "re-ga-be" kökünden gelmektedir. "Re-ga-be", köken olarak, "herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek" demektir. "Regîb" kelimesi ise, "regabe"den türemiş olan bir isimdir ve "çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey" anlamlarına gelir.

Regaip gecesi Recep ayının ilk cuma gecesidir.

Cennette Recep isimli bir nehir vardır. sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır kim Recep ayında bir gün oruç

tutarsa Allah Teala o kimseye bu nehirden tattıracaktır.

Hz. Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü,gece olarak bilinmektedir.

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır:

"Beş gece vardır ki onlarda yapılan dua kabul edilir: Cuma gecesi, kurban ve ramazan bayramı geceleri (arefe gününü bayrama bağlayan geceler), recebin ilk (cuma) gecesi (Regaib kandili), şabanın ortasında bulunan gece (Berat kandili).

Bize düşen bu günleri ganimet bilmeli az bir amelle fazlaca kazanç sağlayan

senede bir defa geçip giden bu geceleri değerlendirmektir.

Çünkü dünya hayatı gelip geçicidir.geçici olanı ebedî olana tercih etmek akla ziyandır.

 Yaşanan zamanın farkına varıp değerlendirmek gerek

İmam-ı Şafi hazretlerinin dediği gibi

Zaman bir kılıçtır ,Sen onu kesmezsen o seni keser. Yani zamanın değeri değerlendirmekle yaşanır.  Eğer değerlendiremezsen o seni boş işlerle değerlendirir.

 Hazreti peygamber (sav)

Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil!

 Yaşlılık gelmeden önce gençliğin

Hastalık gelmeden önce sağlığın

 Fakirlik gelmeden önce Zenginliğin

 Meşguliyet gelmeden önce boş vaktin

Ölüm gelmeden önce hayatın. Buyurmuştur.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.