Ramazan Canural
Köşe Yazarı
Ramazan Canural
 

AKILLI ADAM KENDİ AKLINI KULLANIR…

Geçenlerde okuduğum bir kitapta şöyle diyordu: “Akıllı adam kendi aklını kullanır en akıllı adam ise herkesin aklını kullanır “ Çok doğru… Peki bir insan herkesin aklını nasıl kullanır? Elbette diğer insanlara danışarak yani istişare ederek… Arapçada “Şura” danışma demek. Kuranda aynı isimde bir sure mevcuttur ve onun bir ayetinde müminler için: “Onların işleri şura iledir,” der. (42/38) Yani Kuran danışmaya önem verir. İşi uzmanına bırakmak en iyisi. Öyle her şeyi ben bilirim havasında dolaşmakla parlak sonuçlar alınmaz. (Son cümle bazılarında kendi uydurdukları “tek adam” çağrışımını yaptırmıştır eminim. Ama onun da yüzlerce danışmanı bakanı , müsteşarı …var. ) Söz Kurandan açılmışken devam edelim… Müminlerin özellikleri sayılırken yüzlerce ayette (mealen) “onlar namazı kılarlar, zekatı verirler, kendilerine verdiklerimizden fakire fukaraya infak ederler,” diye buyrulur. Yani Kuranda işin sadece ibadet boyutuyla kamil mümin olunamayacağı ve Allah’ın rızasının kazanılamayacağı vurgulanır. Ama bizde öyle değildir. Mesela şu şu duaları şu kadar okuyunca on şehit sevabı kazanacağını umanlar ya da bir kez hacca gitmekle gelmiş geçmiş bütün günahlarının affedileceğine inananlar az değildir. Ahhh…ahh! Bu işler o kadar kolay olsa!   BİZDE BİR KERE ZAMLANAN ÜRÜN ASLA UCUZLAMAZ! Doğrudur… Bizde bir ürün veya bir hizmet bir kere zammı yedi mi onu sonraki süreçte kolay kolay daha ucuza alamazsın. Sadece domates, biber, hıyar gibi ürünler hariç. Onlar bir tepeye fırlar bir dibe vururlar, bir tepeye fırlar bir dibe vururlar. Mübarekler sanki tahterevalli gibidir. Tabii bir de akaryakıt… Aha ham petrolün fiyatı şöyle oldu, aha Brent petrolün varili yüz doları geçti filan derken bir de bakmışsınız akaryakıt fiyatları da aynı tahterevalli misali olmuş… Ama şu son kriz bizimkilere bir konuyu iyice öğretti. Böylece mazotun her fırlayışında bazıları iktidara daha az söver oldular. Çünkü yıllar sonra onlar da öğrendiler, bu fiyatları doğrudan hükümetin belirlemediğini… Haa yetkililere şunu hatırlatayım. Korona ya da savaştan önce benzinin litresi uzun süre bir dolar civarında seyretmişti. Şimdi de onu yapabilirseniz epey normalleşeceğiz. Ha gayret, az kaldı…
Ekleme Tarihi: 07 Ağustos 2022 - Pazar

AKILLI ADAM KENDİ AKLINI KULLANIR…

Geçenlerde okuduğum bir kitapta şöyle diyordu: “Akıllı adam kendi aklını kullanır en akıllı adam ise herkesin aklını kullanır “

Çok doğru…

Peki bir insan herkesin aklını nasıl kullanır?

Elbette diğer insanlara danışarak yani istişare ederek…

Arapçada “Şura” danışma demek. Kuranda aynı isimde bir sure mevcuttur ve onun bir ayetinde müminler için: “Onların işleri şura iledir,” der. (42/38)

Yani Kuran danışmaya önem verir.

İşi uzmanına bırakmak en iyisi. Öyle her şeyi ben bilirim havasında dolaşmakla parlak sonuçlar alınmaz. (Son cümle bazılarında kendi uydurdukları “tek adam” çağrışımını yaptırmıştır eminim. Ama onun da yüzlerce danışmanı bakanı , müsteşarı …var. )

Söz Kurandan açılmışken devam edelim…

Müminlerin özellikleri sayılırken yüzlerce ayette (mealen) “onlar namazı kılarlar, zekatı verirler, kendilerine verdiklerimizden fakire fukaraya infak ederler,” diye buyrulur.

Yani Kuranda işin sadece ibadet boyutuyla kamil mümin olunamayacağı ve Allah’ın rızasının kazanılamayacağı vurgulanır. Ama bizde öyle değildir. Mesela şu şu duaları şu kadar okuyunca on şehit sevabı kazanacağını umanlar ya da bir kez hacca gitmekle gelmiş geçmiş bütün günahlarının affedileceğine inananlar az değildir.

Ahhh…ahh!

Bu işler o kadar kolay olsa!

 

BİZDE BİR KERE ZAMLANAN ÜRÜN ASLA UCUZLAMAZ!

Doğrudur…

Bizde bir ürün veya bir hizmet bir kere zammı yedi mi onu sonraki süreçte kolay kolay daha ucuza alamazsın. Sadece domates, biber, hıyar gibi ürünler hariç. Onlar bir tepeye fırlar bir dibe vururlar, bir tepeye fırlar bir dibe vururlar.

Mübarekler sanki tahterevalli gibidir.

Tabii bir de akaryakıt…

Aha ham petrolün fiyatı şöyle oldu, aha Brent petrolün varili yüz doları geçti filan derken bir de bakmışsınız akaryakıt fiyatları da aynı tahterevalli misali olmuş…

Ama şu son kriz bizimkilere bir konuyu iyice öğretti. Böylece mazotun her fırlayışında bazıları iktidara daha az söver oldular. Çünkü yıllar sonra onlar da öğrendiler, bu fiyatları doğrudan hükümetin belirlemediğini…

Haa yetkililere şunu hatırlatayım. Korona ya da savaştan önce benzinin litresi uzun süre bir dolar civarında seyretmişti. Şimdi de onu yapabilirseniz epey normalleşeceğiz.

Ha gayret, az kaldı…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.