Süleyman  Coşkuner
Köşe Yazarı
Süleyman Coşkuner
 

KALİTELİ YAŞAMDA "KAVGA" ANALİZİ

Kavga, kaliteli yaşamın en azılı hırsızlarından biridir. Hiç olmaması gerekiyor gibi algılasak da, gerçek hayatta durum hiç de öyle değildir. Kavganın en yakın halay arkadaşları, kin, nefret ve öfkedir. Bilmeliyiz ki, kavgasız, gürültüsüz ve öfkesiz bir dünya yoktur. Ülkeler ve kıtalar arası boyuttan, çocuk kavgalarına kadar sayısız kavga çeşidi vardır. (Eşler arası, kardeşler arası, alacak - verecek, trafik, alış - veriş, miras, arazi, su, komşu, arkadaş vd.). Kavga bir kriz çeşididir. Hiç bir ülke ve kişi, krizi davet etmez ve de istemez. Ama krizsiz de bir hayat yoktur. İnsanlar bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek, bazen kendilerini kavganın ortasına gelmiş bulurlar. Kavga bir yangın gibidir.  Ortaya çıkınca suçlu ve şüpheli aramakla vakit kaybedilmez. Derhal söndürmek için, bütün imkanlar seferber edilir. Söndürmek yerine, kavgaya odun taşınırsa eğer, yanmadık yer kalmaz. İletişim uzmanlarına göre, kavga olmazsa olmazdır. Hatta sağlıklı bir ilişki için, iyi yönetildiği takdirde, faydası dahi vardır. Kavga, aile içindeki bireylerin gerginlik balonlarının deşarj sübabıdır.  Bu sübap, açık ve aktif olmazsa, ilişki balonu patlar ve geri dönülmez bir noktaya gelinebilir.  Ancak, kavga balonunun küçücük sübabına güvenerek, kavganın sürekli köpürtülerek, semizleştirilmesi, huzur balonunu, feci bir şekilde patlatır. O halde kavga balonunu şişirirken, olağanüstü dikkatli olmak gerekir.  Kavgayı, özür dileyerek ve geri çekilerek yönetmek yerine; bırakalım nefesi, kompresörle şişirenlerin vay haline... (Ölüm, cinayet, karakol, hapishane, adliye, huzursuzluk, ayrılık, boşanma, vd.) Sevgide gurur olmaz.  Hatalar ve eksiklikler insana mahsustur. Beşeriz şaşabiliriz. Kavga balonunu yeterince şişiren taraf, patlayacağını düşünerek, derhal üflemeyi durdurmalıdır. Özür dileyerek, geri çekilerek, sesini alçaltarak, konuyu değiştirip, olumlu tarafa çekerek, bunu yapabilir. Balon şişirilmek için icat edilmiştir, patlatılmak için değil.  Kavgaya da öyle bakmamız gerekir.  Kavga balonunu gereğince şişirip, bağlayanlar, çok güzel oyunlar oynayıp, mutlu ve huzurlu olabilirler. Kavga balonunu fütursuzca, hatta kompresör ile şişirenlerin vay haline. Patlayan balonun parçaları, başta gözümüz olmak üzere, bir çok yerimize tarifsiz zararlar verecektir. Özellikle eşler, kardeşler, arkadaşlar ve dostlar, kavganın yönetimini çok iyi bilmelidirler. Yönetilemeyen ve fırsata çevirilemeyen kavgaların yaptığı harabiyeti hesaplayacak bir cihaz henüz üretilememiştir. Rabbim bizleri kavga balonları ile mutlu ve huzurlu oynayabilen kullarından eylesin inşallah. AMİİİN... Selam, sevgi ve dualarımla. Yüceler Yüce'sine emanet olalım. 24 Haziran 2022. Saat: 12.00. BUCAK  Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER  Kaliteli Yaşam Uzmanı
Ekleme Tarihi: 25 Haziran 2022 - Cumartesi

KALİTELİ YAŞAMDA "KAVGA" ANALİZİ

Kavga, kaliteli yaşamın en azılı hırsızlarından biridir. Hiç olmaması gerekiyor gibi algılasak da, gerçek hayatta durum hiç de öyle değildir.

Kavganın en yakın halay arkadaşları, kin, nefret ve öfkedir. Bilmeliyiz ki, kavgasız, gürültüsüz ve öfkesiz bir dünya yoktur.
Ülkeler ve kıtalar arası boyuttan, çocuk kavgalarına kadar sayısız kavga çeşidi vardır. (Eşler arası, kardeşler arası, alacak - verecek, trafik, alış - veriş, miras, arazi, su, komşu, arkadaş vd.).
Kavga bir kriz çeşididir. Hiç bir ülke ve kişi, krizi davet etmez ve de istemez. Ama krizsiz de bir hayat yoktur.
İnsanlar bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek, bazen kendilerini kavganın ortasına gelmiş bulurlar.
Kavga bir yangın gibidir. 
Ortaya çıkınca suçlu ve şüpheli aramakla vakit kaybedilmez. Derhal söndürmek için, bütün imkanlar seferber edilir. Söndürmek yerine, kavgaya odun taşınırsa eğer, yanmadık yer kalmaz.
İletişim uzmanlarına göre, kavga olmazsa olmazdır. Hatta sağlıklı bir ilişki için, iyi yönetildiği takdirde, faydası dahi vardır.
Kavga, aile içindeki bireylerin gerginlik balonlarının deşarj sübabıdır.  Bu sübap, açık ve aktif olmazsa, ilişki balonu patlar ve geri dönülmez bir noktaya gelinebilir. 
Ancak, kavga balonunun küçücük sübabına güvenerek, kavganın sürekli köpürtülerek, semizleştirilmesi, huzur balonunu, feci bir şekilde patlatır.
O halde kavga balonunu şişirirken, olağanüstü dikkatli olmak gerekir. 
Kavgayı, özür dileyerek ve geri çekilerek yönetmek yerine; bırakalım nefesi, kompresörle şişirenlerin vay haline...
(Ölüm, cinayet, karakol, hapishane, adliye, huzursuzluk, ayrılık, boşanma, vd.)
Sevgide gurur olmaz. 
Hatalar ve eksiklikler insana mahsustur.
Beşeriz şaşabiliriz. Kavga balonunu yeterince şişiren taraf, patlayacağını düşünerek, derhal üflemeyi durdurmalıdır. Özür dileyerek, geri çekilerek, sesini alçaltarak, konuyu değiştirip, olumlu tarafa çekerek, bunu yapabilir.
Balon şişirilmek için icat edilmiştir, patlatılmak için değil. 
Kavgaya da öyle bakmamız gerekir. 
Kavga balonunu gereğince şişirip, bağlayanlar, çok güzel oyunlar oynayıp, mutlu ve huzurlu olabilirler.
Kavga balonunu fütursuzca, hatta kompresör ile şişirenlerin vay haline.
Patlayan balonun parçaları, başta gözümüz olmak üzere, bir çok yerimize tarifsiz zararlar verecektir.
Özellikle eşler, kardeşler, arkadaşlar ve dostlar, kavganın yönetimini çok iyi bilmelidirler. Yönetilemeyen ve fırsata çevirilemeyen kavgaların yaptığı harabiyeti hesaplayacak bir cihaz henüz üretilememiştir.
Rabbim bizleri kavga balonları ile mutlu ve huzurlu oynayabilen kullarından eylesin inşallah. AMİİİN...

Selam, sevgi ve dualarımla.
Yüceler Yüce'sine emanet olalım.

24 Haziran 2022. Saat: 12.00. BUCAK 

Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER 
Kaliteli Yaşam Uzmanı

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Atilla turkmen
(04.07.2022 10:30 - #354)
Bu yazı dizileri ,kendi kitabından alıntılar yapmış.Yeni bireyler, üretmenin.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve nnchaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.