Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi

Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam

Burdur İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören’nin katılımları ile “Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi” gerçekleştirildi.

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmekte ve bunların %23’ü doğum sonrası solunum durmasına bağlı kaybedilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de solunum durması (asfiksi) temel bir yenidoğan sorunu olmayı sürdürmektedir. Doğumu izleyen dakikalar bebeğin anne karnı dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Solunumu durmuş bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın, yeterli bir canlandırma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yenidoğan canlandırmada becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılında başlatılmış olan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) ile ülkemizde; Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimleri Türkiye geneline yaygınlaştırılarak, sağlık personeli (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Anestezi Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Ebeler, Hemşireler, Anestezi Teknisyenleri vs.) eğitilmiştir.

İlimizde, 11/13 Haziran 2019 tarihlerinde İl Sağlık Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimimizde 50 kursiyer (Çocuk Uzmanı, Kadın-Doğum Uzmanı, Anestezi Uzmanı, Pratisyen Hekimler, Ebe, Hemşire ve Anestezi Teknisyeni) 3(üç) günlük eğitim sonunda yapılan teorik ve pratik sınavlar sonucunda sertifika almaya hak kazanmışlardır.

Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi Eğitimcileri olarak; Kurs sorumlusu Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü, ÇEKÜS Biriminde görevli Ebe Ayşe Harmanşah, Afyondan İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Hemşire Ebru Uzar, Afyon Devlet Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Ebru Elmas, Uzm. Dr. Yasemin Şenel, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Hakan Ongun, Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Nuray Çayır ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Hasan Çetin katılmışlardır.

Program, 13 Haziran 2019 tarihinde kursiyerlere sertifika takdim töreni ile son bulmuştur.

Yenidoğan Canlandırma Programı eğitimlerimiz İlimizin ihtiyaçları doğrultusunda tekrarlanacaktır.

Reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • YENİ
  • YORUM
BUCAK VEFAT FATMANA MUTLU

BUCAK VEFAT FATMANA MUTLU

5 Temmuz 2020, BUCAK VEFAT FATMANA MUTLU için yorumlar kapalı
ESKİ EŞİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜREN KATİLDEN PES DEDİRTEN BAHANE

ESKİ EŞİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜREN KATİLDEN PES DEDİRTEN BAHANE

5 Temmuz 2020, ESKİ EŞİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜREN KATİLDEN PES DEDİRTEN BAHANE için yorumlar kapalı
BAYRAM ÖZÇELİK’TEN SERT AÇIKLAMA

BAYRAM ÖZÇELİK’TEN SERT AÇIKLAMA

4 Temmuz 2020, BAYRAM ÖZÇELİK’TEN SERT AÇIKLAMA için yorumlar kapalı
Ürkütlü’de Büyük Yangın Traktörünü Alan Geldi

Ürkütlü’de Büyük Yangın Traktörünü Alan Geldi

4 Temmuz 2020, Ürkütlü’de Büyük Yangın Traktörünü Alan Geldi için yorumlar kapalı
Vali Arslantaş, Gölhisar İlçesine Ziyarette Bulundu.

Vali Arslantaş, Gölhisar İlçesine Ziyarette Bulundu.

4 Temmuz 2020, Vali Arslantaş, Gölhisar İlçesine Ziyarette Bulundu. için yorumlar kapalı