10 yıl içinde her şey değişecek! %39'unu robotlar yapacak

Akıllı cihazların evde kullanımının artması ile birlikte, 10 yıl içinde ev işlerinin %39'luk kısmının otomatik olacağı tahmin ediliyor. İşte detaylar...

10 yıl içinde her şey değişecek! %39'unu robotlar yapacak

Robotlar sadece üretimde değil gündelik işlerde de hayatımızda önemli bir role sahip olmaya başladı.

Uzmanlara göre 2033 yılına kadar ev işlerinin yüzde 39'u robotlar tarafından icra edilecek.

İngiltere ve Japonya'dan 65 yapay zeka (AI) uzmanına bir gelecek modellemesine dair fikirleri soruldu. Araştırmacılardan ev işlerindeki otomasyon oranının 10 yıl içinde yüzde kaça yükseleceğini düşündükleri soruldu.

Uzmanlara göre otomasyonun en çok kendini göstereceği alan market alışverişi. En düşük alan ise çocuk ve yaşlı bakımı. Tahminlere göre yapay zeka bu alanlarda işlev gösteremeyecek, en azından gelecek 10 yıl içerisinde.

Oxford Üniversitesi ve Japonya'daki Ochanomizu Üniversitesi'nden araştırmacılar, robotların ücretsiz ev işleri üzerindeki etkisini öğrenmek istediler. Çalışmada merak edilen konular arasında "Robotlar işlerimizi elimizden alacaksa, en azından bizim için çöpleri de çıkarırlar mı?" sorusu yer alıyordu.

Araştırmacılar, robot elektrikli süpürgeler gibi "ev içi ev işleri için" robotların "dünyada en çok üretilen ve satılan robotlar haline geldiğini" gözlemledi.

İngiltere'deki erkek uzmanların, kadın meslektaşlarına kıyasla ev otomasyonu konusunda daha iyimser olma eğiliminde olduklarını keşfettiler, bu durum Japonya'da tersine döndü.

Oxford'dan yapılan açıklamada, "Çocuğunuza eğitim vermek, çocuğunuza eşlik etmek veya daha yaşlı bir aile üyesine bakmak gibi faaliyetler de dahil olmak üzere bakım işlerinin yalnızca yüzde 28'inin otomatikleştirileceği tahmin ediliyor" denildi. Öte yandan yapay zeka uzmanları teknolojinin market alışverişine harcadığımız zamanı yüzde 60 oranında azaltmasının beklendiğini söylüyor.

İTİRAZLAR DA BULUNUYOR

İnsanlık fütüristik tahminlerde bulunurken hayal gücünün sınırlarını zorlamayı seviyor.

Teknolojij gelişmelerin çok daha hızlı olacağı öngörülse de gerçekte durumlar değişebiliyor. 1900'lü yılların başındaki tahminler 21. yüzyılda uçan arabaların hayatımıza gireceği yönündeydi. 2023 yılında ise birkaç proje dışında halen tam anlamıyla hayata geçmiş bir örnek bulunmuyor.

Oxford Üniversitesi'nde AI ve Society'de doçent ve çalışmanın yazarlarından biri olan Ekaterina Hertog, uzun süredir otonom arabaları çevreleyen iyimserlikle paralellikler kuruyor.

Hertog, "Kendi kendine giden arabaların, sokaklarda olma, taksilerin yerini alma vaadi, Sanırım on yıllardır oradayız. Yine de robotların iyi çalışmasını sağlayamadık veya bu sürücüsüz arabaların sokaklarımızın öngörülemeyen ortamında gezinmesini sağlayamadık. Evler bu anlamda benzer" dedi.

NTV

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

HAYVANCILIKTA VERİMLİLİK SORUNUNA YAPAY ZEKÂLI MİLLİ ÇÖZÜMÜ MAKÜ ÜRETTİ
Bölgesel

HAYVANCILIKTA VERİMLİLİK SORUNUNA YAPAY ZEKÂLI MİLLİ ÇÖZÜMÜ MAKÜ ÜRETTİ

Proje 2 yıldır gizli olarak yürütüldü. Yapay zekâ tekniğiyle çalışan milli yazılım geliştirildi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), hayvancılık sektöründe önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Tefenni Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 99. yıl Robotu
Bölgesel

Tefenni Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 99. yıl Robotu

Cumhuriyetin 99. Yılı etkinlikleri kapsamında Tefenni Anadolu İmam Hatip Lisesi Robotik ve Kodlama Takımı öğrencileri 99. Yıl adını verdikleri robot tasarladı.

Karamanlı’da Robotik Kodlama Atölyesi Açıldı
Bölgesel

Karamanlı’da Robotik Kodlama Atölyesi Açıldı

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Karamanlı’da robotik kodlama atölyesinin açılışını yaptı. Karamanlı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Karakod: Karamanlı Kodluyor’ adıyla hayata geçirilen projede öğrencilere STEM ve kodlama eğitimi verilecek.

Burdur USO Anadolu Lisesi’nde Yenilikçi Robotik ve Stem Gençliği projesi
Bölgesel

Burdur USO Anadolu Lisesi’nde Yenilikçi Robotik ve Stem Gençliği projesi

Burdur USO Anadolu Lisesi’nde iki ay süren “Yenilikçi Robotik ve Stem Gençliği” Projesi kapanış programı yapıldı.

Minik Eller Robot Üretiyor
Yaşam

Minik Eller Robot Üretiyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın vizyon projelerinden Simurg 5 – 25 Arası Yaygın Eğitim Programı, öğrencilerin kişiliğine, yeteneğine, hedeflerine ve kendilerini keşfetmelerine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

İnme Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
Yaşam

İnme Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

İnme, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık mı? Sadece ileri yaşta mı görülüyor? Hasarların kalıcı olması önlenebiliyor mu?