Isparta

2001’de en düşük emekli maaşı Asgari Ücretin 1,5 katıydı!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur'un En Düşük Emekli Maaşına Yapılan Zamdaki Yetersizliğe ilişkin araştırma önergesi verdi. İşte detaylar..

2001’de en düşük emekli maaşı Asgari Ücretin 1,5 katıydı!

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emekli maaşlarını ve ikramiyelerini defalarca dile getiren ve artırılması için teklifler sunan Isparta Milletvekili Cesur, konuyu yeniden TBMM’ne taşıdı. En düşük emekli aylığına yapılan zam ve bayram ikramiyelerine yapılan artışı yetersiz bulan İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, emekli aylıklarının yıllar içerisinde asgari ücrete göre giderek azalarak yaygın bir emekli yoksulluğunun yaşandığına dikkat çeken Araştırma Önergesini Meclis’e sundu.

En düşük emekli aylığına yapılan zam ile emeklilerin mevcut kök aylıklarının değişmediğini, zam dönemi geldiğinde emekli aylıklarına 7 bin 500 TL üzerinden değil kendi kök aylıkları üzerinden zam yapılacağını hatırlatan Milletvekili Cesur, “Sosyal Güvenlik Sistemimiz çalışılan süre boyunca ödenen primlere göre emekli aylığı bağlanmasını esas almasına rağmen, yasalaşan kanun teklifi ile daha fazla prim ödemesine rağmen birçok vatandaşımızı daha az prim ödeyenlerle eşitlemektedir. Primini asgariden ödeyen ile yüksek ödeyenin 7 bin 500 TL emekli aylığında eşitlenmesi adil değildir. Yapılması gereken herkesin gelir seviyesini yükseltmek iken, herkes yoksullukta eşitlenmiştir.” dedi.

Milletvekili Cesur, ülkede çalışan nüfusun yarısından fazlasının asgari ücretle açlık sınırının altında çalışmasını, emeklilerin ise neredeyse yarısının en düşük emekli maaşıyla sefalette birleşmesini eleştirdi. Son bir yılda emeklilerin gıda enflasyonunun yüzde 100’lerin üzerine çıktığına dikkat çeken Cesur, “2023’te emekli bayram ikramiyesinin alım gücü gıda enflasyonuna göre 432 TL'ye gerilemiştir. Asgari ücretin 1.603 TL olduğu 2018 yılında 1.000 TL olarak belirlenen emekli bayram ikramiyesi, asgari ücretin yüzde 62'si tutarındadır. Şimdi ise 2000 TL'lik bayram ikramiyesi asgari ücretin yüzde 23'üne denk gelmektedir.” dedi.

İYİ Partili Cesur’un 20 İYİ Parti Milletvekili ile birlikte sunduğu Araştırma Önergesinin gerekçesinde, “Ocak 2003’te en düşük emekli maaşı 332TL, asgari ücret ise 226TL idi. Buna göre 20 sene önce en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Ekonomik krizle anılan 2001’de bile en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1,5 katından fazladır. Yapılan son artışa rağmen en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 12 daha azdır. Yüksek enflasyonla alım gücü düşen, borçla geçinen halkın talepleri sadece seçim öncesi dikkate alınmamalıdır.” ifadeleri yer aldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

2023 memur ve emekli zammı 5 aylık zam oranı kesinleşti
Bölgesel

2023 memur ve emekli zammı 5 aylık zam oranı kesinleşti

Temmuz 2023'te uygulanacak emekli zammı ve memur maaş zammı netleşiyor. Mayıs ayı enflasyon rakamları ile Temmuz zammı için 5 aylık zam oranı kesinleşti. İşte detaylar...

Emeklilerin dikkatine! Açıklamalarla zam kesinleşti
Bölgesel

Emeklilerin dikkatine! Açıklamalarla zam kesinleşti

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bayram ikramiyeleri için artış beklentisi sürüyor. Kurban Bayramında bayram ikramiyesine zamma kesin gözüyle bakılıyor. İşte detaylar...

Emeklilerin maaş ve ikramiyeleri ne zaman yatacak?
Bölgesel

Emeklilerin maaş ve ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Emeklilerin maaş ve ikramiyesi ne zaman yatacak? Ramazan Bayramı öncesi hesaplara yatırılacağı bildirildi. İşte detaylar...

Merakla bekleniyordu! Bayram İkramiyesi 2 bin lira oldu
Bölgesel

Merakla bekleniyordu! Bayram İkramiyesi 2 bin lira oldu

En düşük emekli ikramiyesinin artmasının ardından beklenen bayram ikramiyesi artışı için de açıklama geldi. Bu karar ile birlikte bayram ikramiyesi 2 bin liraya çıkarıldı.

Memur ve emekli maaş zammı yürürlüğe girdi
İş Dünyası

Memur ve emekli maaş zammı yürürlüğe girdi

Memur ve emeklilere yapılacak olan yüzde 30'luk zam yasası Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

3600 ek gösterge ile Memur ve emekliye bir zam daha!
İş Dünyası

3600 ek gösterge ile Memur ve emekliye bir zam daha!

15 Ocak'ta hayata geçecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesi ile memur ve memur emeklisi bir zam daha alacak.