Antalya

4 damarı değişen depremzede hüznü ve sevinci birlikte yaşadı

Malatya’da meydana gelen deprem felaketinden kurtulan Cemile Yalçın (79), Antalya’nın Kaş ilçesine geldi. Kaldığı evde aşırı göğüs ağrısı çeken Yalçın’ın acil ameliyata alındı ve 4 damarı bypass ile değişti.

4 damarı değişen depremzede hüznü ve sevinci birlikte yaşadı

Malatya’da meydana gelen deprem felaketinden kurtulan Cemile Yalçın (79), Antalya’nın Kaş ilçesine geldi. Kaldığı evde aşırı göğüs ağrısı çeken Yalçın’ın acil ameliyata alındı ve 4 damarı bypass ile değişti. Deprem anını anlatan Yalçın, "Çok ciddi bir sarsıntı oldu. Sarsıntı sonrasında oğlumun ayağı kırıldı. İnanılmaz bir sarsıntıydı. Sarsıntı o kadar şiddetli oldu ki, evin kilitli kapısı açıldı" dedi.
Kaldığı evde aşırı göğüs ağrısı çeken Yalçın, OFM Antalya Hastanesi’nin kardiyoloji servisine sevk edildi. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Burak Aksu tarafından muayene edilen Cemile Yalçın, kalp damarlarında ciddi darlıklar tespit edilmesi üzerine, acil ameliyata alındı ve 4 damarı bypass ile değişti.

“Sarsıntı o kadar şiddetli oldu ki, evin kilitli kapısı açıldı”

Kalp damarları değişen, hastanede hüzün ve sevinci bir arada yaşayan 79 yaşındaki Cemile Yalçın, Malatya’da meydana gelen deprem felaketinde yaşadıklarını anlattı. Kendisini ameliyat eden doktora teşekkür eden Yalçın; “Depreme öğle namazının farzını kılarken yakalandım. Çok ciddi bir sarsıntı oldu. Sarsıntı sonrasında oğlumun ayağı kırıldı. İnanılmaz bir sarsıntıydı. Sarsıntı o kadar şiddetli oldu ki, evin kilitli kapısı açıldı. Komşularım gitti, evlerimiz hep yıkıldı. Ben hayatımda bu yaşıma kadar hiç böyle bir deprem görmedim. 2 gün deprem bölgesinde arabada kaldıktan sonra Kaş’a geldik. 2 gün Kaş’ta kaldık ve bu sırada göğüs ağrısı çekmeye başladım. Ağrılarım artınca beni hastaneye sevk ettiler” dedi.

"Aşağıya inemedik çünkü evde ameliyat bekleyen ağabeyimiz vardı"

Yalçın yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yoğun bakımda kaldım. Doktorum Burak Bey’den Allah razı olsun. Ben doktor beyi çok sevdim. Adı da aynı, kendisi gibi. Torunuma benzediği için kendimi ona teslim ettim. Hepsinden Allah razı olsun. Şu anda tek düşüncem dua etmek. Beş vaktin beşinde de depremzedelerimiz için, yakınlarını kaybedenler için dualar etmek.”
Depremzede kalp hastası Cemile Yalçın’ın oğlu Tayfun Yalçın da hastanede yaşadıklarını anlattı. Depremin şiddetinin çok yüksek olduğunu söyleyen oğul Yalçın; “Depremde Malatya’daydık. Evin içinde 5 kişiydik. Sabah 4.17 de şiddetli depremle hepimiz uyandık. Aşağıya inemedik çünkü evde ameliyat bekleyen ağabeyimiz vardı. Onu indiremediğimiz için evde kaldık. Geçeceğini sandık, tekrar deprem olacağı aklımıza gelmedi. İkinci deprem daha şiddetli oldu. Alttan darbeli vurdu deprem. Evin yıkılacağını düşündük, aşağıya indik. Dışarı çıktık her zaman toz duman içerisindeydi. Her yerde kar yağıyordu. Kaş’a geldik ve annemin Kaş’ta göğüs ağrıları olunca hastaneye başvurduk” diye konuştu.4 damarı değişen depremzede hüznü ve sevinci birlikte yaşadı

Cemile teyzenin 4 damarı değişti

OFM Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Burak Aksu, depremzede hastanın 4 damarının bypass ameliyatı ile değiştiğini söyledi. Op. Dr. Burak Aksu, hasta hakkında şu bilgileri verdi: “Kalp krizi geçirdiği tespit edilmesi üzerine, hastanemizde kendisine anjiyo yapıldı. Anjiyo sonucunda kalp damarlarında ciddi darlıklar tespit edildi. Ona göre ameliyatını planladık. Tabi o anda ameliyat için çok uygun değildi. Bazı enzimleri ve kan değerleri çok yüksekti. Bu nedenle birkaç gün beklemek zorunda kaldık. O süreçte kendisini ameliyat için en uygun hale getirdik ve ardından kendisini ameliyata aldık. Planladığımız gibi kendisinin 4 damar bypass ameliyatını yaptık. Cemile teyze gayet iyi oldu. Sağlığı yerinde, hiçbir sıkıntısı yok. Her şey yolunda, eski günlerinden daha da sağlıklı olarak hayatını idame ettirebilecek.4 damarı değişen depremzede hüznü ve sevinci birlikte yaşadıKalp hastası depremzedelere uyarı

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Burak Aksu, deprem bölgesinde yaşanan sıkıntının Cemile Yalçın’ın kalbini etkilemiş olabileceğine dikkat çekti. Stres, korku, kaygı gibi etkenlerin kalp hastalarına davetiye çıkardığını, var olan kalp sorunlarını tetiklediğini söyleyen Op. Dr. Aksu; “Deprem bölgesinde tahliye edilen depremzedelerimizde akut kalp rahatsızlıkları var ise mutlaka bir kardiyolog doktora görünmelerinde fayda var. Çünkü aşırı stres kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olur. Deprem meydana geliş şekliyle bakıldığında çok büyük afettir. Dolayısıyla bu büyük afet stresi olağan dışı bir şekilde artırdığından vücudumuzda fiziksel ve kimyasal değişikliklere neden olur. Kalp atışlarında hızlanma, tansiyon yükselmesi, kan basıncındaki artış, bir tür damar sertleşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu büyük depreme maruz kalmış, kalp rahatsızlıkları olan depremzedelerimizin uygun olan en yakın zamanda kalp kontrollerini yaptırmalarında fayda var” ifadelerini kullandı.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Depremzedelerin konteynerlerinde yangın çıktı!
3. Sayfa

Depremzedelerin konteynerlerinde yangın çıktı!

Osmaniye'de depremzedelerin yaşadığı konteyner kentte çıkan yangın korkuttu. Paniğe neden olan yangında ölen ya da yaralanan olmazken 8 konteyner yangından zarar gördü.

Dulkadiroğlu Kaymakamlığı depremzedelerin yanında!
Yaşam

Dulkadiroğlu Kaymakamlığı depremzedelerin yanında!

Kahramanmaraş'ta Ebrar Sitesinde depreme yakalanan down sendromlu Bahar Cemre'ye bisiklet hediye edildi.

Depremzede çocuklara motivasyon desteği
Bölgesel

Depremzede çocuklara motivasyon desteği

Türk Telekom ve Kızılay arasında gerçekleştirilen iş birliğiyle, deprem bölgesindeki öğrenciler için eğitim ve teknoloji desteği devam ediyor. T

Depremzedelerin stres attığı yer: Yeşilgöz
Bölgesel

Depremzedelerin stres attığı yer: Yeşilgöz

Kahramanmaraş'ta suyunun derinliği ve kaynağının nereden geldiği belirlenemeyen esrarengiz doğa harikası 'Yeşilgöz', 6 Şubat depremlerinin ardından stres atmak isteyen depremzedelerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Depremzede Azra Rabia Kaçar bursluluk sınavından tam puan aldı
Yaşam

Depremzede Azra Rabia Kaçar bursluluk sınavından tam puan aldı

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki depremzede öğrenci Azra Rabia Kaçar, bursluluk sınavında 500 tam puan alarak elde ettiği başarıyla ailesine umut oldu. Sesten ve gürültüden uzak kalmak için evlerinin bahçesinde bulunan çadırda çalışarak sınavına giren Kaçar, takdir topladı.

 'Yüreğimizdeki Işık' projesi ile çocuklar doyasıya eğlendi
Etkinlik

'Yüreğimizdeki Işık' projesi ile çocuklar doyasıya eğlendi

Hatay Valiliğinin başlattığı 'Yüreğimizdeki Işık' projesi çerçevesinde Altınözü ilçesinde 400 öksüz ve yetim çocuğun katıldığı piknik etkinliği düzenlendi.