661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finale Cengizhan Şimşek ve Mustafa Taş kaldı.
Finale kalan başpehlivanlar kule hakemliğinin anonsuyla Er Meydanı'na çağrıldı.
Cazgırlar tarafından Cengizhan Şimşek "Karizmatik başpehlivan" Mustafa Taş da "En genç başpehlivan" diye takdim edildi.
Başpehlivanlar salavatlanarak peşreve çıktı. Yaptıkları güreşler ve favori isimleri elemeleri nedeniyle son yılların "sürprizlerle dolu Kırkpınar"ı dedirten başpehlivanlar Mustafa Taş ve Cengizhan Şimşek'e tribünler coşkuyla karşılık verdi.
Favori isimleri yenerek finale geldiler
Menderes Saltık, Orhan Okulu, Tanju Gemici ve İsmail Balaban'ı yenerek finale yükselen Cengizhan Şimşek ile Salih Dorum, Faruk Akkoyun, Osman Aynur, Hüseyin Gümüşalan ve Ertuğrul Dağdeviren'i eleyerek finale yükselen Mustafa Taş güreşe tutuştu.
İki yıldır baş boyunda güreşen Cengizhan Şimşek ile bu yıl baş boyunda güreşen Mustafa Taş arasındaki müsabakanın ilk anları güreşçilerin birbirlerini tartmalarıyla geçti.
661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan Şimşek oldu
Cüsse olarak birbirine denk iki pehlivana aktif bir güreş sergilemedikleri gerekçesiyle ikisine de ihtar verildi.
Karar sonrası bir süre karşılıklı kontra ataklar gözlendi ancak güreşin yeniden pasifleşmesi nedeniyle merkez hakem kurulu başkanı Ziya Ünlü pehlivanların yanına gelerek atak olmaları yönünde uyardı.
İki pehlivan ara ara kontra ataklar yapsa da 40 dakikalık normal süre içerisinde birbirine üstünlük sağlayamadı. Puan alanın kazanacağı bölüme geçildi. Sert el enselerle başlayan bu bölüm karşılıklı çift dalmalarla ataklarıyla daha hareketli geçti.
Müsabakanın 59. dakikasında rakibinin boş anını yakalayan Cengizhan Şimşek atağıyla Mustafa Taş'ı bastırdı. Cengizhan Şimşek bu atağıyla puan alarak müsabakayı kazandı ve Türkiye başpehlivanı unvanını aldı.
ensonhaber
Denizli Merkezefendi Belediyesi Güreş Eğitim Merkezi sporcusu Deste Küçük Boy Pehlivanı Mahmut Aksungur, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde ikincilik madalyasına sahip oldu.
663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü güreşçileri damga vurdu.
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde gelecek yılın 664 Kırkpınar ağalık ihalesi yapıldı. 15 yıldır Kırkpınar Ağası olan Seyfettin Selim dönemi sona erdi. İhaleyi 34 milyon 571 bin 952 liralık rekor bedelle iş insanı Ufuk Özünlü kazandı.
662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Altın Kemer’i bir kez daha Antalya'ya kazandıran Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek Antalya’ya gelişinde coşkuyla karşılandı.
ABB'nin güreşcileri, 4 yılda 3 kez Kırkpınar başpehlivanlığını kazanma başarısı gösterdi.
Kırkpınar’ın önemli ritüellerinden olan ’Ağa Karşılaması’ yapıldı Haber Detayı..
Yorumlar (0)