BALIKESİR (İHA) - 8. Heritage İstanbul Fuarı’na katılan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı restorasyon ve müzecilik çalışmalarını 7’si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde profesyonel katılımcı kuruluşa ve ziyaretçiye tanıttı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kültürel ve doğal mirasın yanı sıra; restorasyon, arkeoloji, müzecilik, kütüphanecilik gibi konuların ele alındığı “Kültürel Miras, Doğal Miras” temasıyla 8. kez kapılarını açan Heritage İstanbul Fuarı’na katıldı. Fuar da, müzecilik, arkeoloji, restorasyon, kütüphanecilik sektörlerinde faaliyet gösteren lider ulusal ve uluslararası firmaları, konferans, söyleşi ve atölye çalışmalarında alanında uzman değerli birçok isimle bir araya getirdi. Kültürel miras bilincinin artması ve bu mirasın korunması konularını kendine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen Heritage İstanbul Fuarı’nda stant açan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi hedeflediği çalışmalarını; 7’si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde profesyonel katılımcı kuruluşa ve ziyaretçilere tanıttı.
Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe Belediyesi tarafından dengbêjlik kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla program düzenlendi.
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Höyük 2023 kazı çalışmaları ve kültürel mirasın korunması konulu toplantı düzenlendi.
Yusuf Erdoğdu kültürel mirası koruyacak! Bucak'a Modern Hamam yapılacak MHP Bucak Belediye Başkan Adayı Yusuf Erdoğdu, Bucak'ın eksiklerinden biri olan hamamı yeniden inşa edeceğini açıkladı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Antep İşi Nakışı'nın UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmesi için çalışma başlatıldı. Gaziantep Sanat Merkezi'nde düzenlenen törenle başlayan çalıştayda, Antep İşi'nin geçmişi, özellikleri, hikayesi ve kültürel motifleri ele alınacak.
Kepez Belediyesi’nin, Eski Dokuma Fabrikasına enerji sağlayan ve köhne bir yapı olan trafo binasını restore ederek, müze kütüphaneye çevirdiği ‘Cemil Meriç Kitaplığı’ Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü.
Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2018 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları açıklandı. Burdur Belediyesi’ne Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları nedeniyle Süreklilik Ödülü verildi.
Yorumlar (0)