ABD'den deprem bölgesine 100 milyon dolar ek yardım

ABD’nin deprem felaketinden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye yönelik yardımlarının 50 milyon doları Acil Mülteci ve Göç Yardım Fonu’ndan, 50 milyon doları Dışişleri Bakanlığı ve USAID aracılığıyla olmak üzere ek insani yardım açıkladı.

ABD'den deprem bölgesine 100 milyon dolar ek yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin deprem felaketinden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye yönelik yardımlarının 50 milyon doları Acil Mülteci ve Göç Yardım Fonu’ndan (ERMA), 50 milyon doları Dışişleri Bakanlığı ve USAID aracılığıyla olmak üzere ek insani yardım açıkladı. ABD ayrıca, BM yardımlarının Suriye’ye ulaşması için Babüsselam Sınır Kapısı’nı yeniden erişimi kolaylaştırdığı için Türkiye hükümetine minnettar olduklarını ifade etti.
Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Suriye’ye yönelik yeni yardımlar açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’ye yönelik 50 milyon doları Acil Mülteci ve Göç Yardım Fonu’ndan (ERMA) ve 50 milyon doları Dışişleri Bakanlığı ile ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla olmak üzere yeni insani yardımlar yapılacağı ifade edildi. ABD’nin daha önce USAID aracılığıyla açıkladığı 85 milyon dolarlık yardım açıklamasının ardından ABD’nin deprem felaketi sonrası açıkladığı insani yardım miktarı 185 milyon dolara ulaştı.
Açıklamada, deprem felaketinin ilk saatlerinden itibaren ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla Türkiye ve Suriye’deki ortak kuruluşlarla yakın koordinasyon içinde acilen federal kurumların ve ortakların seferber edildiği belirtildi.
ABD’den gönderilen arama-kurtarma ekiplerinin deprem bölgesinde çalışmalarına devam ettiği ifade edilen açıklamada, “ABD askeri helikopterleri, İncirlik Hava Üssü’nden hava ikmal operasyonları yürütüyor ve kurtarma personelini en çok ihtiyaç duyulan yerlere taşıyor. Ek olarak, ABD Donanması, Türk hükümeti tarafından belirlenen ihtiyaçları desteklemek için gerekli lojistik, tıbbi ve hava ikmal desteği sağlamak için donanma gemilerini Doğu Akdeniz’e yeniden konumlandırdı. ABD askeri uçakları ayrıca depremden etkilenen nüfusa dağıtılmak üzere Adana’nın İncirlik Havaalanı’ndan yaklaşık 18 metrik ton kritik yardım malzemesi taşıdı” denildi.
Açıklamada ayrıca, ABD’deki sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün, yardım ve kurtarma çabalarını desteklemek için şimdiden 66 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğu aktarılarak, ABD’li yetkililerin Türk mevkidaşları ile yakın temas halinde olduğu vurgulandı.

“Türkiye hükümetine minnettarız”

ABD’nin Suriye’nin depremden etkilenen tüm bölgelerine insani yardım erişimini genişletmeye kararlı olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu bağlamda, yardımın kuzeybatı Suriye’ye ulaşabilmesi için BM yardımlarının Babüsselam Sınır Kapısı’nı yeniden erişimini kolaylaştırdığı için Türkiye hükümetine minnettarız. BM’nin BM için ek geçiş noktalarını sürdürülebilir bir şekilde açık tutma çabalarını destekliyoruz” ifadeleri kullanılarak, ABD yaptırımlarının Suriye’ye insani yardım sağlanmasını engellemeyeceği vurgulandı.

“ABD, Türkiye’ye yardım etmek için küresel çabaya katılmaktan gurur duyuyor”

Türkiye’nin geçmişte pek çok arama-kurtarma ekipleri gönderdiğine dikkat çekilen açıklamada, “ABD de değerli ve uzun süreli bir dost, ortak ve NATO müttefiki olan Türkiye’ye yardım etmek için küresel çabaya katılmaktan gurur duyuyor. ABD, hem Türkiye’de hem de Suriye’de depremlerden etkilenenlere gerekli yardımı sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edecektir. ABD, Türkiye ve Suriye halkını desteklemeye devam edecek. Bu büyük ihtiyaç döneminde uluslararası ortaklarımızdan gelen desteği memnuniyetle karşılıyor ve teşvik ediyoruz” denildi.
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün İncirlik Hava Üssü’nde Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelerek, deprem bölgesinde havadan incelemelerde bulundu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular
Bölgesel

Burdur'da iftar yemeğinde buluştular

Burdur’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Safahat Yurdu'nda kalan depremzedeler, valilik tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri
Bölgesel

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri

Depreme Antakya'da yakalanan liseli 2 kardeş, yıkılmak üzere olan binadan kaçarken evinden çıkamayan komşularına yardım istesin diye verdikleri telefonlarına 40 gün sonra Isparta’da ulaştı.

Burdur'da Ülkü Ocaklarından, afetzede çocuklara anlamlı hediye
Bölgesel

Burdur'da Ülkü Ocaklarından, afetzede çocuklara anlamlı hediye

Burdur Ülkü Ocakları, deprem bölgesinden Burdur'a gelerek Burdur'da misafir edilen afetzede çocuklara Türkiye Haritası hediye etti.

Burdur polisi depremzede miniklere oyuncak dağıttı
Bölgesel

Burdur polisi depremzede miniklere oyuncak dağıttı

Burdur İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri yurtta kalan depremzede çocuklara 500 oyuncak dağıttı.

Burdur'da Emek Gönüllüleri yaralara merhem oluyorlar
Bölgesel

Burdur'da Emek Gönüllüleri yaralara merhem oluyorlar

Burdur'da Veysel Kurt, Kahramanmaraş’tan Burdur’a gelen ve Emek Gönüllüleri tarafından hem iş sahibi olup hem de ailesi ile birlikte eve yerleştirildi.

Burdur'da depremzedeler kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Bölgesel

Burdur'da depremzedeler kendi ihtiyaçlarını üretiyor

Burdur’da yurtta kalan depremzedeler için Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan el sanatları kursunda kadınlar kendi ihtiyaçlarını üretiyor.