Adıyaman

Adıyaman'da Kaçak kazı mezar buldurdu

Kaçak kazı ihbarıyla bulundu

Adıyaman'da Kaçak kazı mezar buldurdu

Kaçak kazı ihbarı üzerine, Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazılarda, bu güne kadar rastlanılmayan tarihi bir mezar yapısı ortaya çıktı.
Adıyaman’da Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazılarda ortaya çıkartılan bin 700 yıllık Roma Dönemine ait farklı bir kaya mezarı bulundu. Müze Müdürlüğüne, Adıyaman merkez Petrol Mahallesi’nde kaçak kazı yapıldığı ihbarı geldi.
Müze Müdürlüğü ekipleri, kapı giriş kısmı kazılan mezarda kazı çalışması başlattı. Yaklaşık üç hafta süren kazılarda 8 basamaklı merdivenle inilen mezar oda içerisinde 5 adet niş mezar (arcosolium) ve bu mezarların sağında ve solunda 10 adet sütün bezemeleri bulundu.

Tapınma alanı var
Kaya mezarı diğerlerinden farklı kılan özelliği ise mezar odasının kuzeyinde ikinci bir kapısının olduğu, burada bir tapınma alanı olduğu ve yine aynı yöne doğru yaklaşık 20 metre uzunluğunda bir tünel yapısı tespit edildi. Mezar yapısının üzerine 4 metre yüksekliğinde, 30 metre eninde toprak yapı yığılarak Tümülüs görüntüsü verildiği ve mezarın önemli bir aileye ait olduğu düşünülüyor.
Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman Müzesine gelen kaçak kazı ihbarıyla Petrol Mahallesine gelerek incelemelerde bulunduk. Buraya geldiğimizde kaya mezarın bir kapısının açıldığını tespit ettik. Daha sonra aldığımız izinler sonucunda burada kazı çalışmalarına başladık. Bu kazı çalışmalarına başlayınca yaklaşık 8 basamakla inilen bir dromos (giriş koridoru), kireç taşından yapılmış bir oda mezarı tespit ettik. Bu 5 oda mezarı içerisinde ise 5 niş mezar (arcosolium) olduğunu gördük. Bu niş mezarların kenarında 10 adet sütün bezemesi var. Kuzeydeki niş mezarda ikinci bir kapının tekrar açılarak orada bir tapınma alanı yapılmış. Bu tapınma alanının hemen kuzeyine doğru ise yaklaşık 20 metre uzunluğunda bir tünel var. Dış görünümüne baktığımızda ise yaklaşık 4 metre yüksekliğinde toprağın yığılarak Tümülüs görüntüsü verilmiş. Adıyaman merkezde Perre Antik Kent, Turuş Kaya Mezarlarından daha farklı bir mezar gördük. M.S. 3. Yüzyıla ait 1700 yıllık bu kaya mezarın önemli bir kişiye ait olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 20-25 günlük kazı çalışmamızın sonuna geldik. Buraya tüm yerli ve yabancı ziyaretçileri bekliyoruz” dedi. İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Aksaray'da kaçak kazı yapan 3 defineci jandarma ekiplerince yakalandı
3. Sayfa

Aksaray'da kaçak kazı yapan 3 defineci jandarma ekiplerince yakalandı

Aksaray’da kaçak kazı yapan 3 defineci jandarmanın operasyonuyla yakalandı. Devamı haberimizde...

Aydın'da Kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandılar
3. Sayfa

Aydın'da Kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandılar

Kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandılar

Kaçak kazının sonu kötü bitti
3. Sayfa

Kaçak kazının sonu kötü bitti

Afyonkarahisar’da kaçak kazı yapan 2 şahıs jandarma tarafından suçüstü yakalandı.

Jandarmadan Sit Alanında Kaçak Kazı Yapanlara Suçüstü
3. Sayfa

Jandarmadan Sit Alanında Kaçak Kazı Yapanlara Suçüstü

İlimiz genelinde kültür ve tabiat varlıklarına yönelik yapılan kaçak kazıların önlenmesi kapsamında güvenlik güçlerimiz tarafından yürütülen çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.

BUCAK’TA KAÇAK KAZI YAPAN 4 KİŞİ YAKALANDI
3. Sayfa

BUCAK’TA KAÇAK KAZI YAPAN 4 KİŞİ YAKALANDI

T.C. BURDUR VALİLİĞİ Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz genelinde Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla yürütülmektedir. Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmada; Bucak İlçesi Kızılkaya Beldesi, Kızkapanı Mevkiinde (Sit Alanı) izinsiz kazı yapılacağı duyumu …

Bucak’ta Kaçak Kazı Yapan 3 Kişi Yakalandı
Bölgesel

Bucak’ta Kaçak Kazı Yapan 3 Kişi Yakalandı

Bucak İlçesi Ürkütlü Köyünde (1. Derece Sit Alanı) izinsiz kazı yapılacağı duyumu alınması üzerine operasyon düzenlendi.