Afyonkarahisar

Afyon'un hassas burunları Türkiye’nin her yerinde görevde

Afyon İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde eğitilen arama kurtarma köpekleri, Türkiye’nin dört bir yanında görev alıyor.

Afyon'un hassas burunları Türkiye’nin her yerinde görevde

Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde eğitilen arama kurtarma köpekleri, Türkiye’nin dört bir yanında görev yapıyor.

Acil durumlarda hassas burunları ile devreye giren eğitimli köpekler, zor durumdaki canlıların imdadına koşuyor.

Afyonkarahisar AFAD Müdürlüğü’nde eğitimleri tamamlanmış ve devam eden 6 köpek, her gün eğitimcileri ile parkur ve saha çalışmalarına katılıyor. Özenle ve titizlikle bakılan köpekler yavru iken AFAD bünyesine katılarak temel eğitimler alıyor. Yaşanan kayıplarda, deprem ve diğer afetlerde hassas burunları ile hayat kurtaran köpeklerin sahadaki heyecanı ise görenleri hayrete düşürüyor.

AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birlik Müdürü Mustafa Eser, Türkiye’de 11 ilde Arama Kurtarma Müdürlüğü olduğuna dikkat çekerek Afyonkarahisar’ın bölgesel sorumluluğu olan bir müdürlük olduğunu söyledi. Eser, köpeklerin eğitim süreci ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Görev yeterlilik sınavına tabi tutuluyorlar"

Öncelikle AFAD Başkanlığımız 81 ilde yapılanmış durumda bunların 11’inde de bugün burada bulunduğumuz şekilde arama kurtarma birlik müdürlüklerimiz var. Bu müdürlük içerisinde de yine arama kurtarma faaliyetlerinde kullandığımız ve bunları eğitim sürecinde gerçekleştirdiğimiz köpek eğitim merkezlerimiz var. Burada şuanda hâlihazırda 4 tane görevlimiz görev yapabilir pozisyonda. Bunların 3 tanesi canlı arama faaliyetlerinde kullanıyoruz. 1 tanesini de yine kayıp görevlerinde iz takip görevlerinde kullanıyoruz. Bu köpeklerimizi 1,5 yaşına kadar eğittikten sonra öncelikle eğitim yeterlilik sınavına tabi tutuyoruz daha sonra da görev yeterlilik sınavına tabi tutuluyor. Bu sınavlarda başarılı olmaları halinde afetlerde kayıplarda görev yapabiliyorlar.

Afyonkarahisar’ın hassas burunları Türkiye’nin her yerinde görev yapıyor

Biz bölgesel sorumluluğu olan bir müdürlüğüz” diyen Eser, şöyle devam etti:

8 ilden sorumlu olarak görev yapmaktayız. Ayrıca AFAD Başkanlığı’mızın görevlendirmesiyle ülkemizin çeşitli illerine de gitmekteyiz. Buralarda kayıp görevlerinde ve deprem olması halinde enkazlarda canlı arama faaliyetlerine katılıyoruz. Burada bizim teknik olarak kullandığımız arama faaliyetlerinden birinde kullanıyoruz aslında köpeklerimizi. Biz arama faaliyetlerini sesli, cihazla ve köpekle arama şeklinde gerçekleştiriyoruz. Bu arama faaliyetlerimizde burada eğitmiş olduğumuz köpekleri kullanmaktayız.

İzmir depreminde köpekler görevdeydi

AFAD Afyonkarahisar Arama Kurtarma Birlik Müdürü Mustafa Eser, “En son İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle Barış Sitesi’nde enkazda kalmış vatandaşlarımızı arama faaliyetlerinde köpeklerimizi kullandık. Bunlar bizim için önemli çünkü yaralının lokasyon olarak nerede olduğunu bilmemiz halinde kişiye daha çabuk ulaşma imkânımız oluyor. Bu anlamda da kişinin sağ olarak kurtarılmasına yönelik hızlı çalışmayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Bizim için hayati fonksiyonların devam ettiği ilk 72 saat çok önemli. Bunun için köpeklerimizi bu anlamda yetiştiriyoruz. Öncelikle itaat çeviklik ve enkaza uyum eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlere müteakiben de görev yeterlilik sınavlarına sokuyoruz. Görev yeterlilik sınavında başarılı olan köpeklerimizi de görevlerde, afetlerde kullanıyoruz.” diye anlattı.

Afyon'un hassas burunları Türkiye’nin her yerinde görevde

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Dinar’ın tek sokak müzisyeni geçimini şarkı, türkü söyleyerek sağlıyor
Yaşam

Dinar’ın tek sokak müzisyeni geçimini şarkı, türkü söyleyerek sağlıyor

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki yaşayan 66 yaşındaki adam geçimini sokak müzisyenliği yaparak sağlıyor.

CHP’liler tarafından Türk parasının parçalanıp yere atıldığı iddiası
Bölgesel

CHP’liler tarafından Türk parasının parçalanıp yere atıldığı iddiası

Afyonkarahisar’da CHP’nin açtığı seçim standının birkaç metre yakınında Türk parasının yırtılarak yerlere atılması tepkilere sebep olurken

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Sünnetci’yi bilgilendirdiler
Bölgesel

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Sünnetci’yi bilgilendirdiler

AfyonKarahisar Merkez Hüseyin Sümer Ortaokulu idareci ve öğretmenleri Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci’ yi ziyaret ederek

Liseli gençler, “Gençlik Haftasında“ bir araya geldi
Yaşam

Liseli gençler, “Gençlik Haftasında“ bir araya geldi

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü , 15-21 Mayıs Gençlik Haftası münasebetiyle, liseli gençlerle buluştu.

Sandıklı da piknik faciası: 4 ölü
Yaşam

Sandıklı da piknik faciası: 4 ölü

Afyonkarahisar’da piknik faciası: 4 ölü - Fotoğraf merakı ölüm getirdi, 4 kişi boğularak öldü

 Çay ilçesinden Sahte Plakalı araç ile kaza 4 yaralı
3. Sayfa

Çay ilçesinden Sahte Plakalı araç ile kaza 4 yaralı

Afyonkarahisar’da kontrolden çıkarak takla atan otomobilde 4 kişi yaralanırken, kaza sonrası yapılan sorgulamada ise aracın plakasının sahte olduğu ortaya çıktı.