Antalya

AGF’de yeni dönem ' bölge vizyonu '

Eylül 2013’te kurulan, 10. yaşını kutlamaya hazırlanan AGF, Gaye Coşkun’un genel başkanlığında yeni dönem için delegelerden yeniden onay, yetki aldı.

AGF’de yeni dönem ' bölge vizyonu '

Akdeniz bölgesindeki basın camiasını bir araya getiren, Akdeniz bölgesinin örgütlü medya gücü, AKDENİZ GAZETECİLER FEDERASYONU (AGF) 4. olağan genel kurulunu geçtiğimiz pazar günü 20 kasım’da Antalya’nın Alanya ilçesinde yaptı.

Akdeniz bölgesinin tümüne hitap eden Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz’deki illerdeki gazeteciler cemiyetleri ile KKTC’den bir basın kuruluşunun üye olduğu, Eylül 2013’te kurulan, 10. yaşını kutlamaya hazırlanan AGF, Gaye Coşkun’un genel başkanlığında yeni dönem için delegelerden yeniden onay, yetki aldı.

AGF, bundan on yıl önce dönemin Antalya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Mevlüt Yeni’nin çabaları ve girişimleriyle ‘bölgesel bir kimlik’ iddiasıyla Akdeniz Bölgesi’nin tamamına yayılacak şekilde kurulmuştu.

Mevlüt Yeni, iki yıllık görev süresine rağmen Nisan 2021’de Hatay’da gerçekleşen olağanüstü kongrede, AGF yönetim kurulu başkanlığı görevini, bayrağı Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) başkanı Gaye Coşkun’a devretmişti. Coşkun, bir buçuk yıllık AGF başkanlık sürecinden sonra hafta sonu gerçekleşen genel kurulda bir kez daha başkanlığa seçildi. Burdur’dan da Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni temsilen üç delegenin katıldığı (BGC onursal başkanı M. Ercan Taraşlı, yönetim kurulu başkanı Kürşat Tuncel, başkan yardımcısı Abdurrahman Kızılkaya) kongrede Kürşat Tuncel yönetime girerken, Abdurrahman Kızılkaya da üst çatı kuruluş TGK delegeliğine seçildi.

Burdur Yeni Gün gazetesi sahibi ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti başkanı Kürşat Tuncel, Gaye Coşkun’un başkanlığını sürdürdüğü yeni dönemde başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Türkiye’nin en büyük basın çatı örgütü Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na bağlı olan, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) 4. olağan genel kurulu, 20 Kasım 2022 Pazar günü Antalya- Alanya’da yapıldı. Alanya’da gerçekleşen ve bölgedeki 12 gazeteciler cemiyetleri başkan ve delegelerinin oy kullandığı genel kurulda mevcut başkan Gaye Coşkun, bir kez daha güven tazeledi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir’in divan başkanlığı yaptığı genel kurulda tüm delegelerin oyunu alarak yeniden AGF başkanlığına seçilen Gaye Coşkun, seçim sonrası yaptığı konuşmada, genel kurula katılım sağlayan cemiyet başkan ve delegelerine teşekkür ederek, “Tüm zorluklara rağmen birlikte olma çabamız beni hem duygulandırdı hem de onurlandırdı. Bunun için siz başkan ve delegelerimize çok teşekkür ederim. AGF olarak hep kurumsallaşmayı ön planda tutma gayretinde olduk. Sektör çok sancılı bir dönemden geçiyor. Pandemi de bizi olumsuz etkiledi. Örgütlü mücadele için şartlar pek uygun değildi. Buna rağmen birlikte olmaya, güçlü olmaya çaba gösterdik. Aylık toplantılarımızı aksatmamaya çalıştık. Temsile de önem verdik. Açıkçası AGF olarak tüm imkânları zorladık. Bu günden sonra daha çok çalışıp, meslek örgütümüzü hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu.

Alanya Kültür Merkezi’nde yapılan genel kurulda yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Gaye Coşkun, Abdülvahap Şehitoğlu, İdris Taş, Ahmet Turan Yenigün, Nihat Mazmanoğlu, Arslan Deveboynu, Ali Cihangir, Kürşat Tuncel, Abdulkadir Kalender, Diyap Atar, Emre Altuğ, İlyas Bayraktar ve Ersin Şimşek.

Kongre sonrası Gaye Coşkun başkanlığında yapılan görev bölümünde ise; genel başkan vekilliği görevine Ali Cihangir, genel başkan yardımcılıklarına Abdülvahap Şehitoğlu, İdris Taş, Kürşat Tuncel, Nihat Mazmanoğlu, Aslan Deveboynu, mali işler saymanlığa Ahmet Duran Yenigün, basın sözcülüğüne Ersin Şimşek, genel sekreterliğe Abdülkadir Kalender getirildi.

burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Akdeniz Gazeteciler Federasyonundan Başkan Ercengiz’e ziyaret
Bölgesel

Akdeniz Gazeteciler Federasyonundan Başkan Ercengiz’e ziyaret

Akdeniz Gazeteciler Federasyonundan Başkan Ercengiz’e ziyaret Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu üyeleri Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti.

Bucak'ın gururları Afyon'da Burdur'u temsil edecekler
Spor

Bucak'ın gururları Afyon'da Burdur'u temsil edecekler

Burdur'un Bucak ilçesinde yapılan turnuvada birinci olan Ertuğrul Gazi Ortaokulu, tüm maçları kazanarak Afyonkarahisar'da Burdur'u temsil edecek.

Burdur İl Sağlık Müdürü Şenbayram, deprem bölgesinde
Bölgesel

Burdur İl Sağlık Müdürü Şenbayram, deprem bölgesinde

Burdur İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, deprem bölgesinde kurulan Sahra Hastanesinde görevli Burdur, Isparta ve Antalya ilinden gelen personellerle birlikte iftar yaptı.

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen'e ödül
Bölgesel

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen'e ödül

Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçen’e Yeşilçam Medya Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Selçuk tarafından ödül takdim edildi.

Başkan Ercengiz’den Engellilere İftar Yemeği
Bölgesel

Başkan Ercengiz’den Engellilere İftar Yemeği

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Engelli bireyler ve ailelerine iftar yemeği düzenledi.

Burdurlu iş insanı Hakan Alaybeyoğlu kalbine yenik düştü
Bölgesel

Burdurlu iş insanı Hakan Alaybeyoğlu kalbine yenik düştü

Burdur'da yakından tanınan ve sevilen simalarından iş insanı Hakan Alaybeyoğlu, kalp krizine yenik düştü. İşte detaylar...