Ankara

AK Parti'de Seçim Sonrası Hesaplaşma! 40 Soruluk Anket ile Oy Kayıpları Mercek Altında!

AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşadığı oy kayıplarının mercek altına alarak, nedenini araştırmak için 40 soruluk bir anket çalışması ile hesaplaşma başlatıyor. Anket çalışması 81 ilde tüm seçim çevrelerini kapsayacak.

AK Parti'de Seçim Sonrası Hesaplaşma! 40 Soruluk Anket ile Oy Kayıpları Mercek Altında!

AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde yaşadığı oy kayıplarının nedenini araştırmak için 40 soruluk bir anket çalışması başlatıyor. Anket çalışması 81 ilde tüm seçim çevrelerini kapsayacak. Ayrıca, Cumhur İttifakı'nın yarıştığı 22 il de yakın markaja alınacak. Özellikle Kütahya, Kilis, Amasya ve Yozgat illeri detaylı incelemeden geçecek.

Yerel seçimlerin ardından sonuçların hızla analizi için vakit kaybetmeyen AK Parti Genel Başkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası yapılan ilk MYK'da seçim sonuçlarının nedenlerinin araştırılması için bir kurul oluşturulması talimatını verdi.

Erdoğan ayrıca, kısa sürede bir rapor hazırlanıp kendisine sunulmasını istedi. Bu doğrultuda yeniden 81 ilde sahaya inecek olan AK Parti, büyükşehir, il, ilçe ve belde fark etmeksizin buralarda seçmenin kendisine neden oy vermediğine dair yaklaşık 40 soruluk bir anket çalışması yürütecek.

Bunun yanı sıra Cumhur İttifakının yarıştığı iller de yakın markaja alındı. AK Parti ve MHP 31 Mart seçimlerinde 22 ilde yarıştı. Kıl payı oy kayıpları nedeniyle 22 ilin MHP ve AK Parti'nin kendi adaylarıyla yarıştıkları Kütahya, Kilis, Amasya ve Yozgat'ta CHP ve Yeniden Refah Partisi'nin aradan çıkarak seçimleri kazandığı görüldü.

Bu durum Başkan Erdoğan'ın dikkatini çekti. Kurmaylarına seçim sonuçlarıyla ilgili kapsamlı bir analiz hazırlamalarını isteyen Erdoğan'ın bu 4 il için özel çalışma talimatı verdiği öğrenildi.

AK PARTİ'NİN İLLERİ 14'TEN 6'YA DÜŞTÜ

AK Parti, 31 Mart seçimlerinde 28'i büyükşehir olmak üzere 74 belediye başkan adayı çıkardı. Cumhur, "Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Bayburt, Bolu, Çankırı, Düzce, Elazığ, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat olmak üzere toplam 22 şehirde yarıştı.

Seçimlerde AK Parti, 22 ilde Aksaray, Bayburt, Düzce, Elazığ, Isparta ve Niğde'yi kazandı. kazandı. 2019 seçimlerinde bu 22 ilden 14'ü AK Parti tarafından yönetilen belediyelerdi. AK Parti, bu illerde yaşanan oy kayıplarına odaklandı.

RAPOR ERDOĞAN'A SUNULACAK

2024 seçimlerinde yaşanan oy kayıplarının nedenleri en ince ayrıntısına kadar irdeleniyor. AK Parti, 81 ilin büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri olmak üzere tüm seçim çevrelerinde seçmenin başta kendileri ve Cumhur İttifakına neden oy vermediğini araştıracak.

Bu amaçla 40 soruluk bir anket çalışması yürütülecek. Vatandaşlara, 'Beklentiniz neler?', 'AK Parti belediyesinden memnun muydunuz?', 'Neden sandığa gitmediniz?' gibi sorular sorulacak. Anketler çalışma kurullarında değerlendirilip, Başkan Erdoğan'a rapor halinde sunulacak.

OY KAYIPLARININ NEDENLERİ NELER?

AK Parti, Cumhur İttifakı ortağı MHP ile 22 ilde yarıştığı şehirleri de yakın markaja alacak. Özellikle Kütahya, Kilis, Amasya ve Yozgat illeri detaylı incelenecek.

2019 seçimlerinde MHP'nin yönetiminde olup CHP'ye geçen Kütahya, AK Parti'nin yönetiminde olup CHP'ye geçen Kilis, MHP'nin yönetiminde olup yıllar sonra CHP'ye giden Amasya ve AK Parti tarafından yönetilen ve son seçimde YRP'nin kazandığı Yozgat ili detaylı olarak incelenecek.

Seçmen bu illerde neden tercihini Cumhurdan yana kullanmadı sorusuna yanıt aranacak. Seçmenin tercihinin değişmesinin nedeni gösterilen adayda mı, sandığa gitmeyen seçmen mi, ekonomik gelişmeler mi ya da her iki partinin de bu şehirlerde aday göstermesi mi soruları sorulacak.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  SEVDİM
 • 2
  BEĞENDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yusuf Ziya Yılmaz: "Sandığa Gitmeyenlerin İncinmişliklerini Telafi Etmeliyiz"
İş Dünyası

Yusuf Ziya Yılmaz: "Sandığa Gitmeyenlerin İncinmişliklerini Telafi Etmeliyiz"

31 Mart seçimlerine yönelik Kocaeli'de değerlendirme toplantısı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, "Kocaeli'miz seçim kazandığımız ama beklediğimiz sonucu da almadığımız, daha iyi sonuçlar almamız gerektiği halde Türkiye genelinde sandıklardan beklediğimiz sonucu alamayışımızın Kocaeli'mize yansıyan bir boyutu da var.

AK Parti Burdur heyetinden Ahmet Gümen'e ziyaret! Burdur için işbirliği
Bölgesel

AK Parti Burdur heyetinden Ahmet Gümen'e ziyaret! Burdur için işbirliği

AK Parti Burdur heyeti, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Gümen'i ziyaret ederek Burdur'un tarım ve ormancılık alanındaki gelişimi görüştü.

Başkan İlyas Delen Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısında
Bölgesel

Başkan İlyas Delen Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısında

Burdur'un Bucak İlçesine bağlı Kocaaliler Belediye Başkanı İlyas Delen AK Parti Burdur İl Başkanlığı'nda Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına Katılım sağladı.

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısında
Bölgesel

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısında

Burdur Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu AK Parti Burdur İl Başkanlığı'nda Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına katılım sağladı.

Başkan Ulusoy Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı
Bölgesel

Başkan Ulusoy Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı

Burdur Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy AK Parti Burdur İl Başkanlığı'nda Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı.

Başkan Sertbaş Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısı'na Katıldı
Bölgesel

Başkan Sertbaş Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısı'na Katıldı

Burdur Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş AK Parti Burdur İl Başkanlığı'nda Daraltılmış Danışma Meclisi Toplantısına Katılım sağladı.