Antalya

Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı

Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı Akdeniz Üniversitesi’nde yapıldı.

Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı

Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Mühendislik Fakültesi ve fakültenin kurumsal dış paydaşları olan meslek odaları ile birlikte Akdeniz Mühendislik Günleri çerçevesinde düzenlenen “Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı”na Rektör Yardımcısı Cengiz Toker, Dekan Prof. Dr. Şükrü Özen, Elmalı Kaymakamı Faruk Erdem, kurum ve kuruluş temsilcileri, müdürleri ve çok sayıda mühendis ve öğrenci katıldı.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen çalıştayın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker de bölgenin tarihsel yapısı ve su kaynakları ile ilgili bilgiler vererek, çalıştayın önemine değindi. Aynı zamanda ülkenin en önemli tarım kentlerinden olan Antalya’da suyun büyük önem arz ettiğini ifade eden Prof. Dr. Toker ,Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi olarak bölgenin su konusunun uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu vurguladı ve çalıştayın organize edilmesinde emeği olan tüm paydaşlara teşekkür etti.
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Özen ise zengin bir coğrafyada bulunan Antalya Su Havzası ile ilgili bilgiler sundu.

Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Muhammetoğlu “Suyun Verimli Kullanımı ve Kentsel Su Yönetimi” temalı konuşmasında “Türkiye’nin kullanılabilir su potansiyeli 112 milyar metreküptür. Biz su sıkıntısı yaşayan ülkeyiz ve yakın gelecekte de su fakiri olmaya adayız. Kullandığımız suyun 74’ü sulamada kullanılmakta. Yüzde 15 ve yüzde 11’de içme, kullanma ve sanayi sektörüne ait. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden çok farklı bir profilde olduğumuz görülmekte. “ ifadelerini kullandı.
"Koruma kullanma dengesi"
Türkiye’de suyun havza temelli yönetim yaklaşımıyla yönetildiğini vurgulayan Prof. Dr. Muhammetoğlu “Kuruma, kullanma dengesini sağlayabilmek” en önemli konumuz. Antalya’da suyun havzalarda dağılımında büyük bir eşitsizlik var. Dicle Fırat , Doğu Karadeniz ve Doğu Akdeniz ve Antalya Havzası ülke kaynaklarının yüzde 50’sine sahip. Bu 4 havza zengin olarak düşünülebilir” dedi.

Konuşmaların ardından program Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Özen moderatörlüğünde “Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği” konulu panelle devam etti. Panelde ASAT Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Davraz, DSİ Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Şube Müdürü Atilla Turabik, Çevre Mühendisleri Antalya Şubesi Başkanı Derya Ünve ve Jeololoji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik konuşmacı olarak yer aldı.

Akdeniz Su Havzası ve Suyun Geleceği Çalıştayı

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tazelenme Üniversitesinde mezuniyet coşkusu
Bölgesel

Tazelenme Üniversitesinde mezuniyet coşkusu

Akdeniz Üniversitesi’nde yaşam boyu öğrenmenin yeni yüzünü temsil eden 60 yaş üzeri 82 tazelenme öğrencisi mezun olma heyecanı yaşadı.

Rektörün girişimleriyle AFAD'tan eğitim aldılar
Bölgesel

Rektörün girişimleriyle AFAD'tan eğitim aldılar

Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu üyeleri muhtemel afetlere etkin müdahale için Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın girişimiyle AFAD’tan eğitim aldı.

Antalya'da Genç tasarımcılar, tasarımlarını sergiledi
Etkinlik

Antalya'da Genç tasarımcılar, tasarımlarını sergiledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Amsterdam merkezli moda şirketi işbirliğiyle “Yeni Jenerasyon Moda Haftası-Fashion Week NewGen” etkinliğine ev sahipliği yaptı. İşte detaylar...

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar
Yaşam

Kene sezonu açıldı! Çok şaşırtan detaylar

Kene sezonunun açıldığını belirten Prof. Dr. Hüseyin Çetin, Türkiye’de 50’ye yakın kene çeşidinin bulunduğunu ve büyük bir kısmının köpek kenesi olduğunu bildirdi.

Hayırseverden Korkuteli MYO’ya Mantar Üretim Odası
Yaşam

Hayırseverden Korkuteli MYO’ya Mantar Üretim Odası

Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu’nda “Mantar Üretim Odası” yapımı için Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Özdal Kompost AŞ Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever Yüksel Dal öğrencileri için

GÜNKAF, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak
Bölgesel

GÜNKAF, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 13 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Güney Kariyer Fuarı, 10-11 Nisan’da Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilecek.