Antalya

Akdeniz Üniversitesi, sıralamalarda yükseliyor

Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılı uluslararası değişim programlarına katılan öğretim elemanı sayısında Türk üniversiteleri arasında birinci olduğunu duyurdu

Akdeniz Üniversitesi, sıralamalarda yükseliyor

Akdeniz Üniversitesi, 2023 yılı uluslararası değişim programlarına katılan öğretim elemanı sayısında Türk üniversiteleri arasında birinci olduğunu duyurdu
.Yükseköğretim Kurulu, Türkiye’deki 208 üniversitenin değerlendirdiği “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023” yayımladı. Raporda uluslararası düzeydeki etkileşim ve iş birliklerinin değerlendirildiği "uluslararasılaşma" kategorisindeki veriler üniversitelerin bu alandaki gelişimini ortaya koydu. Rapora göre Akdeniz Üniversitesi Türk Üniversiteleri arasında uluslararası değişim programlarına katılan öğretim elemanı sayısının en yüksek olduğu üniversite oldu.

Birinci sırada yer aldı
Raporda Üniversitelerin uluslararası düzeydeki etkileşim ve iş birliklerinin değerlendirildiği “uluslararasılaşma” kategorisinde Uluslararası öğrenci sayısının 2021’de 223 bin 978 iken, 2022’de 260 bin 316’ya çıktığı açıklandı. Ayrıca uluslararası değişim programları kapsamında 97 üniversiteye 1245 öğretim elemanı gelirken, 127 üniversiteden 2 bin 294 Türk öğretim elemanı yurt dışındaki üniversiteleri ziyaret ettiği bilgisi yer aldı. Akdeniz Üniversitesinde uluslararası değişim programları kapsamında yurtdışına 165 öğretim elemanı giderken toplam 200’ün üzerinde öğretim elemanı uluslararası değişim programları hareketliliğinden yararlandı.

Uluslararası tanınınırlığımızı artırmanın payı büyük
Uluslararası değişim programları kapsamında gönderilen öğretim elemanı sayısına göre 208 Türk üniversitesi arasında birinci sırada yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Turhan, “Yükseköğretim Kurulu üniversitelerimizin uluslararasılaşması konusuna büyük bir önem vermekte. Üniversitelerin uluslararası düzeydeki etkileşim ve iş birliklerinin değerlendirildiği “uluslararasılaşma” kategorisinde Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan öncülüğünde üniversitemizde alınan kararlar neticesinde birçok veride gelişme sağladık. Bunda Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından yayımlanan 2024 Alan Bazlı Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 7 alanda dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alma başarısı göstermememizin, öncelikle tıp, sağlık ve fen bilimleri alanında uluslararası başarılara imza atarak uluslararası tanınırlığımızı artırmanın payı büyük” diye konuştu.
Akdeniz Üniversitesinin uluslararası alanda tanıtımına yönelik yaptıkları faaliyetlerden bahseden Prof. Dr. İrfan Turhan, “Farklı coğrafyalardaki birçok uluslararası eğitim fuarına katılarak Uluslararası Değişim Programları kapsamında yeni birçok değişim protokolüne imza atmamız da bu başarıda önemli rol oynadı. Bunun yanı sıra Uluslararası İlişkiler Ofisi olarak üniversitemiz akademisyenlerine yönelik olarak çok sayıda bilgilendirme toplantısı yaparak Uluslararası değişim programları kapsamında gönderilen öğretim elemanı sayısında 208 üniversite arasında 1. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attık. Uluslararasılaşma başlığı altındaki diğer göstergelerde yapacağımız iyileştirme çalışmaları neticesinde bu alanlarda da benzeri başarılar göstereceğimize inancımız tam” şeklinde konuştu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Avukat: Kendisini cezalandırmak istedim
3. Sayfa

Avukat: Kendisini cezalandırmak istedim

Kocaeli'de dosyadan haksız şekilde kendisini azlettirdiği iddiasıyla icra memurunu tabancayla yaralayan avukat, "Suç işledim ama öldürmeye teşebbüs etmedim. Kendisini cezalandırmak istedim. Bana şans tanıyın, adalet istiyorum. 17 aydır basit yaralama sebebiyle tutukluyum" dedi.

Körfez'de dumansız mangal hizmete açıldı
Bölgesel

Körfez'de dumansız mangal hizmete açıldı

Kocaeli'de bir ilk olan doğalgazlı mangal üniteleri, kış döneminin ardından yeniden Tütünçiftlik ve Yarımca sahilinde vatandaşların hizmetine açıldı.

3 milyon TL'lik çatıları çalan hırsızlar yakalandı
3. Sayfa

3 milyon TL'lik çatıları çalan hırsızlar yakalandı

Malatya'da bir kamu kurumundan piyasa değeri 3 milyon TL'yi bulan demir çit çalan hırsızlar yakayı ele verdi.

3 katlı işyerinde yangın çıktı
3. Sayfa

3 katlı işyerinde yangın çıktı

Başakşehir’de bulunan İSTEKS Sanayi Sitesi içerisindeki 3 katlı işyerinin çatı katında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı

 Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz'dan motivasyon desteği
Yaşam

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz'dan motivasyon desteği

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, sınavlara hazırlık sürecinin son virajında öğrencilerin moral ve motivasyonlarını yüksek tutabilmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Kayserili boksörler üç madalya ile döndü.
Bölgesel

Kayserili boksörler üç madalya ile döndü.

Düzce’de düzenlenen Okul Sporları Boks Gençler (A) Kız-Erkek Türkiye Birinciliği müsabakalarından Kayserili boksörler üç madalya ile döndü.